Biri cezaevine gönderildi, ikisi tutuksuz yargılanacak

banner37

Araçlarında ve evlerinde yapılan aramalarda ‘hintkeneviri’ ve ‘kokain’ türü uyuşturucu bulunan üç zanlı teminat duruşmasına çıkarıldı

banner87
Biri cezaevine gönderildi, ikisi tutuksuz yargılanacak
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da şüphe üzerine durdurulan araçlarında ve evlerinde toplam 110 gram ‘hintkeneviri’ ve az miktarda ‘kokain’ türü uyuşturucu madde bulunan Osama Taleb Muh İsmail ve İbrahiem Alsayed Mustafa teminatla serbest bırakılırken, ikamet izinsiz olan Ahmad Waleed Hussein Abujubara yargılanmak üzere cezaevine gönderildi. 

   “Kanunsuz uyuşturucu madde alma, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar dün teminat talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı İbrahim Ruso, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Murat Özkırdar’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Özkırdar, 21 Şubat 2020 tarihinde saat 12.15’te Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde bulunan Lemar adlı işletmenin otoparkında ZPG 266 plakalı aracın şüphelenilerek arandığını ve zanlı Osama Taleb Muh İsmail’in tasarrufunda toplam 50 gram 390 miligram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu kaydetti.

   Polis memuru Murat Özkırdar, zanlı Osama Taleb Muh İsmail ve İbrahiem Alsayed Mustafa’nın evinde yapılan aramada 74 miligram ağırlığında hintkeneviri bulunarak emare alındığına vurgu yaptı.

   Özkırdar, zanlı Ahmad Waleed Hussein Abujubara’nın evinde yapılan aramada ise 53 gram 672 miligram ağırlığında hintkeneviri ile 171 miligram ağırlığında kokain bulunarak emare alındığını mahkemeye aktardı.    

   Özkırdar, zanlıların yazılı dava tebliğlerinde suçlamaları reddettiğini, zanlı Osama Taleb Muh İsmail ve İbrahiem Alsayed Mustafa’nın üniversite öğrencisi, zanlı Ahmad Waleed Hussein Abujubara’nın ikamet izinsiz olduğunu belirterek, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

   Zanlıların avukatı Ramadan Sanıvar, ifadelerin baskı ile alındığını, gönüllü olmadığını ve uyuşturucu satma niyetinde olmadıklarını savundu. Polis memuru Murat Özkırdar, uzun yıllar narkotikte görev yaptığını ve hiçbir içicinin yanında 60 gram uyuşturucu maddeyle gezdiğini görmediğini beyan etti. Özkırdar, zanlıların okul harçlıklarını çıkarmak için uyuşturucu ithal edip, sattıklarını söyledi.

   Yargıç Temay Sağer, KKTC’de yasal statüsü olmayan Ahmad Waleed Hussein Abujubara’nı 50 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

   Sağer, diğer iki zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışının yasaklayarak, 10’ar bin TL nakdi teminat yatırması, birer kefilin 75’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada birer gün polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75