Biri cezaevine gönderildi, üçü teminata bağlandı

banner37

Çatalköy’de ele geçen yaklaşık 340 gramlık uyuşturucuyla ilgili tutuklanan Berkay Numansoy, Doğuhan Erekoğlu, Halil Eker ve Ben James Hines, dün teminat duruşmasına çıkarıldı

banner87
Biri cezaevine gönderildi, üçü teminata bağlandı
banner8

Meyil AVCAN

Çatalköy bölgesinde, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından ele geçirilen 335 gram hintkeneviriyle ilgili tutuklanan Berkay Numansoy, Doğuhan Erekoğlu, Halil Eker ve Ben James Hines, dün teminat duruşmasına çıkarıldı ve Numansoy, Erekoğlu ve Hines, yargılanıncaya kadar teminatla serbest bırakılırken, şartlı tahliyesi devam ederken yeniden suça karışan zanlı Eker ise 2 ayı aşmayan süreyle cezaevine gönderildi.

Girne Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Seran Bensen’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ahmet Bayram, tanık olarak dinlendi.

Mahkemede meseleyle ilgili yeminli şahadet veren polis memuru Ahmet Bayram, zanlıların tümünün “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Tasarrufu” suçundan methaldar olduğunu belirterek, zanlılar Erekoğlu, Numansoy ve Hines’in “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Almak” suçundan, zanlılar Eker ve Erekoğlu’nun ayrıca “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Vermek” suçundan da methaldar olduğunu söyledi.

“500 gram olarak satın alındı”

Bayram, 26 Temmuz Cuma akşamı saat 20.15 raddelerinde, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Çakıl Sokak Çatalköy’de gerçekleştirilen operasyonda, Çatalköy’de zanlı Berkay Numansoy’un kullanımında olup, zanlılar Doğuhan Erekoğlu ve Halil Eker’in yolcu olarak bulunduğu BR 051 plakalı salon aracın durdurularak arama yapıldığını söyledi.

Yapılan arama neticesinde aracın sağ ön kısmında bulunan paspas üzerinde beyaz renk naylon poşet içerisinde yaklaşık 300 gram ağırlığında, aracın vites kutusu yanında, mavi-beyaz renk naylon parçasına sarılı yaklaşık 10 gram ağırlığında ve içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan bir adet plastik öğütücü, sol arka kısımdaki mavi renk valizin yan gözünde üç ayrı beyaz renk poşet içerisinde yaklaşık 25 gram ağırlığında tümü de hintkeneviri türü olan uyuşturucu maddeler bulunduğunu belirten Bayram, ayrıca aracın arka kısmında bulunan sarı renk bez çanta içerisinde ise hassas terazi içerisinde yaklaşık 2 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığını mahkemeye aktardı.

Zanlıların suçüstü halleri gereği tutuklandıklarını ve aynı gün, zanlı Numansoy’un Çatalköy’deki evinde mahkeme emri ile huzurunda yapılan aramada yatak odasındaki komodin çekmecesinde streç naylona sarılı yaklaşık 2 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığını ifade eden Bayram, zanlılara uyuşturucu maddeyi temin ettiği öğrenilen zanlı Ben James Hines’ın da olaydan bir gün sonra tutuklandığını belirtti.

Bayram, zanlıların davaya konu uyuşturucuyu 500 gram olarak aldıklarını, 56 gramını da zanlı Hines’in aldığını belirterek, zanlılar Numansoy, Erekoğlu ve Hines’ın sabıkasız olduklarını, zanlı Eker’in ise 16 Ocak tarihinde şartlı tahliye edildiğini ve bu süreçte yeniden suç işlediğini ifade etti.

Meseleyle ilgili olarak başlatılan soruşturmada zanlıların etki edebilecekleri kısmının tamamlandığını söyleyen polis, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmaları talebinde bulundu.

Bensen: Teminatta ayrıma gidilmesi gerekir

Yargıç Seran Bensen, huzurunda verilen şahadeti değerlendirerek, zanlıların teminata bağlanması noktasında sabıka durumlarının göz önünde bulundurulduğunda, huzurda bulunan zanlı Halil Eker’in şartlı tahliye süresinde benzer suça karışması nedeniyle teminatta ayrıma gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bahse konu suçların ciddi ve vahim suçlar olduğunu, uzun süreli hapislik cezasının öngörüldüğünü kaydeden Bensen, zanlılar aleyhindeki ithamları, sunulan şahadetin desteklediğine kanaat getirdi.

Bensen, zanlılar Numansoy, Erekoğlu ve Hines’in ülke haricine çıkmaktan men edilmelerine, tüm seyahat belgelerini polise teslim etmelerine, haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunmalarına, 10’ar bin TL nakdi teminat yatırmalarına ve zanlılar Numansoy ile Erekoğlu için KKTC vatandaşı muteber birer kefilin 200 biner TL’lik kefalet senedi imza etmeleri koşuluyla yargılanıncaya değin serbest kalmalarına karar verdi.

Öte yandan, şartlı tahliyesi süresince benzeri bir suça karışan zanlı Eker’in ise 2 ayı aşmayan bir süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108