Biri ödeyemedi, cezaevine gitti

banner37

Narkotik polisinin uyuşturucu madde suçundan tutukladığı E.Ç. ve N.A.’nın aleyhindeki soruşturma tamamlandı ve iki zanlı nakdi teminata bağlanarak serbest bırakıldı

Biri ödeyemedi, cezaevine gitti
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK 

   Yeniboğaziçi’ndeki bir otelin park yerindeki araç içerisinde uyuşturucu maddeyle tespit edilen E.Ç. ve E.Ç.’ye konu maddeyi veren N.A. aleyhine yürütülen soruşturma tamamlandı.

   Meseleyle ilgili tutuklanan E.Ç. ve N.A., dün işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere 3’er bin TL nakdi teminata bağladı. N.A. teminat şartlarını yerine getiremeyince, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne götürüldü.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında, meseleyi soruşturan Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli tanık polis Kemal Onbaşı yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

   Onbaşı, zanlı E.Ç.’nin, 19 Ağustos 2020’de saat 18.30 sıralarında, Yeniboğaziçin’de devriye halinde bulunan trafik ekipleri tarafından bir marketin araç park yerinde, park halinde bulunan araç içerisinde şüpheli vaziyette görüldüğünü anlattı.

   Kemal Onbaşı, aldıkları bilgi doğrultusunda, E.Ç.’nin sağ cebinde, sigara paketi içerisindeki kağıt parçası içerisinde, yaklaşık 1 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bulup, zanlıyı tutukladığını anlattı.

   Yaptıkları ileri soruşturmada, E.Ç.’ye konu maddeyi N.A.’nın verdiğini öğrendiğini ve N.A.’ın Gazimağusa’nın suriçindeki evine baskın düzenlediklerini kaydeden tanık polis, konu evde, N.A.’ın kardeşinin huzurunda yapılan arama sırasında N.A.’nın eve gelip, elinde içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan yarım içilmiş sigara ve 3 ayrı paket içerisinde yaklaşık 2 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi yere atmaya çalıştığı sırada tutuklandığını anlattı.

   Tanık polis, N.A.’nın yatak odasındaki dolapta ise kağıt parçasına sarılı 1 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu madde bulup emare zapt ettiğini anlattı ve N.A.’nın konu maddeleri yabancı bir şahıstan temin ettiğini öğrendiğini dile getirdi.

   Her iki zanlıyı suçüstü hali gereği tutukladığını kaydeden tanık polis, laboratuvardan gelen sonuca göre, E.Ç.’ye 170 mg sentetik cannabinoid, N.A.’ya ise 240 mg kokain ile 1 gram 670 mg ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde tasarrufu suçlarından dava okuduğunu anlattı.

   Tanık polis, mahkemeden zanlılar aleyhine tahkikatını tamamladığını belirttikten sonra mahkemeden uygun bir teminat talep etti.

   Huzurundaki talebi değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlıları, 3’er bin TL nakdi teminata bağladı.

   Zanlı N.A. lehine KKTC vatandaşı bir kefilin 75 bin, E.Ç. lehine ise KKTC vatandaşı 2 kefilin 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

   Teminat şartlarını yerine getiren E.Ç., yargılanıncaya kadar serbest kalırken, şartları yerine getiremeyen N.A., ise hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75