Biri teslim oldu, 14'ü halen aramızda

banner37

Güney Kıbrıs’a götürüleceği inancıyla bir tekneyle yola çıkan ve Girne kıyılarına bırakılan Suriye uyruklu Hammud Ahmidi, yasadışı şekilde ülkemize getirildiği teknede kendisinden hariç 14 Suriyeli şahıs daha olduğunu açıkladı

Biri teslim oldu, 14'ü halen aramızda
banner90
banner8

Ahmet VAMIK

   Umut tacirleri tarafından dolandırılan ve Güney Kıbrıs’a götürüleceği inancıyla, tespit edilemeyen bir sürat tekneyle Mersin’den yola çıkan ve 8 Ekim günü tespit edilemeyen bir bölgeden ülkemiz kıyılarına bırakılan Suriye uyruklu Hammud Ahmidi, Girne Kaza Mahkemesi’nde yargılanarak 5 günlük hapis cezasına çarptırıldı.
   Hammud Ahmidi’nin 5 günlük hapis cezasını çekmesinin ardından Türkiye’ye ihraç edilmesi bekleniyor.
   Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara hazır bulundu.

Ahmidi: Benim haricimde 14 kişi daha vardı
   Güney Kıbrıs yerine Kuzey Kıbrıs’a bırakıldığını anladığı zaman Girne Polis Müdürlüğü’ne giderek dolandırıldığını söyleyip yardım talebinde bulunan Hammud Ahmidi, polise verdiği gönüllü ifadesinde yaşanan olayın tüm detaylarını aktardı.
   Sanık Hammud Ahmidi’nin mahkemede olayla ilgili anlattığı detaylar ise meselenin vahametini gözler önüne serdi. 4 yıl önce Suriye’deki savaştan kaçarak ailesiyle birlikte Türkiye’ye yerleştiklerini ve farklı işlerde çalıştığını dile getiren Ahmidi, para kazanabilmek umuduyla Güney Kıbrıs’a gitmek istediğini dile getirdi.
   Pasaportu olmadığı için yasadışı yollara başvurduğunu söyleyen Ahmidi, “2 bin dolar karşılığında Mersin’den yola çıkarak Kıbrıs’a gelmek için Suriye uyruklu bir şahısla anlaştım. Bizi saat 02.00 sıralarında 7 metre uzunluğundaki bir sürat teknesine bindirdiler. Benden ayrı olarak teknede 14 Suriyeli şahıs daha vardı.

banner134
   Tekneyi Türk bir şahıs kullanıyordu. 7-8 saat sonra kayalık bir bölgeden karaya çıktık. Karaya çıktığımız yerde bizi erkek bir şahıs karşıladı. Bizi arkası kapalı bir Van’a bindirip yaklaşık 20 dakika sonra ormanlık alana bırakarak kaçtılar. Saatlerce hep birlikte orada birisinin gelip bizi alması için bekledik fakat kimse gelip bizi almadı.
   Ben yakınlarda gidebileceğimiz bir yer var mı diye bakmak için yanlarından uzaklaştım. Döndüğüm zaman 14 kişiden hiçbiri yoktu. Taksi durdurarak beni götürmesini istedim. Beni şehre götürüp bıraktığı zaman bir süre sonra Türk tarafında olduğumu anladım ve durdurduğum başka bir taksi şoföründen beni polise götürmesini istedim” diyerek yaşadığı olayı anlattı.
   Suçunu kabul ettiğini dile getiren Hammud Ahmidi, her insanın hata yapabileceğini söyleyerek mahkemeden özür diledi.

Dündar: Polise her şeyi detaylı şekilde anlattı
   “KKTC’ye Kanunsuz Giriş Yapmak” suçuna yasada öngörülen cezanın 3 yıla kadar hapislik cezası olduğuna değinen Yargıç Meltem Dündar, sanığın durumu ve meselenin olgularının önem arz ettiğini vurguladı.
   Sanığın kendisinin polise giderek teslim olmasının, suçunu kabul etmesinin ve gönüllü ifade vererek detaylı izahatta bulunmasının lehinde değerlendirildiğini belirten Yargıç Meltem Dündar, sanık Hammud Ahmidi’nin insan kaçakçısı olarak nitelendirilen kişilerle para karşılığında anlaşıp ne koşullarda ülkeye geldiğini açıkça anlattığını dile getirdi.
   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar, sanık Hammud Ahmidi’yi 5 gün hapis cezasına çarptırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75