Bize ‘kapılar açıktır, gidebilirsiniz’ dendi

banner37

Dipkarpaz’daki bir piknik alanında yakalanan Suriyeli kaçak göçmenler için sınır dışı işlemleri başlatılırken, cezaevine gönderilen zanlılardan biri, Türkiye’nin sınır kapılarını mültecilere açması nedeniyle yola çıktıklarını söyledi:

Bize ‘kapılar açıktır, gidebilirsiniz’ dendi
banner90
banner99

“TÜRKİYE’NİN VERDİĞİ KARARLA GELDİK”… Mersin’den 5 metrelik beyaz bir tekneyle cuma akşamı yola çıkan ve cumartesi günü Dipkarpaz’da üzerleri ıslak bir şekilde yakalanan Suriyeli 13 kaçak göçmenden biri olan T. A., dün çıkarıldığı mahkemede “Biz Türkiye’nin verdiği kararla geldik. Bize, ‘kapılar açıktır, gidebilirsiniz’ dendi diye buraya geldik” dedi.

KADIN VE ÇOCUKLARI POLİSTE KALACAK… Lefkoşa Kadın Sığınma Evi’nin şartlarının B. A. ile 1 ve 2 yaşındaki çocukları için uygun olmaması nedeniyle 3 gündür İskele Polis Müdürlüğü’ndeki bir odada kaldıkları belirtildi ve B. A.’nın cezaevine gönderilmesi halinde çocuklarından ayrılması gerekeceği göz önünde bulundurularak, yargılanıncaya kadar polis müdürlüğünde kalmasına karar verildi.

Ayşe BULUT

Dipkarpaz’daki bir piknik alanında üzerleri ıslak bir şekilde cumartesi günü bulunan ikisi çocuk, biri kadın 13 Suriyeli kaçak göçmen ile ilgili soruşturma tamamlandı.

Haklarında sınır dışı edilmeleri için işlem başlatılan 10 zanlı işlemleri tamamlanıp, yargılanacakları güne kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, B. A. isimli kadın ile 1 ve 2 yaşında olan çocuklarının işlemleri tamamlanıncaya kadar İskele Polis Müdürlüğü’nde hazırlanan odada kalmasına karar verildi.

B. A. ve çocuklarının, cumartesi günü çıkarıldıkları mahkemenin emriyle gönderildikleri Lefkoşa Kadın Sığınma Evi’nin şartlarının uygun olmaması nedeniyle zaten 3 gündür polis müdürlüğündeki odada kaldıkları belirtilirken, B. A. da dün çıkarıldığı mahkemede, polislerin kendisine çok iyi baktığını söyledi ve onlarla olmaktan memnun olduğunu dile getirdi.

Mersin’den 5 metrelik beyaz bir tekneyle cuma akşamı yola çıkan ve cumartesi günü Dipkarpaz’da üzerleri ıslak bir şekilde yakalanan Suriyeli 13 kaçak göçmenden biri olan T. A., dün çıkarıldığı mahkemede “Biz Türkiye’nin verdiği kararla geldik. Bize, ‘kapılar açıktır, gidebilirsiniz’ dendi diye buraya geldik” dedi.

Duruşma 13 Mart’ta

İskele Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına söz alan Savcı Ahmet Özlemler, zanlılarla ilgili verilebilecek bir cezanın ardından sınır dışı işlemlerinin tamamlanabilmesi için süreye ihtiyaç olduğunu, Adli Şube ve Muhaceret Şubesi ile yapılan görüşmede, Türkiye ile yazışmaların olacağını ve bu sürenin en az iki haftayı bulabileceği bilgisini aldığını söyledi.

“Bizim amacımız bir an önce yargılanmanın yapılması ve neticelenmesidir” diyen savcı Özlemler, duruşma için 13 Mart’a gün verilmesini talep etti.

Meselede zanlı 3 olarak görülen B. A.’nın 2 ve 1 yaşında olan iki küçük çocuğu olduğunun altını çizen Özlemler, tutukluluk süresi boyunca kalması için gönderildikleri Lefkoşa Kadın Sığınma Evi’nin şartları uygun görülmediği için zanlı 3 ve çocuklarının tutukluluk süresini İskele Polis Müdürlüğü’nde geçirdiğini belirtti.

Zanlı 3 ve çocuklarının barınması için müdürlükte bir oda ayarlandığını da ifade eden Özlemler, B. A.’nın cezaevine gönderilmesi halinde küçük çocuklarından ayrılma durumunun söz konusu olacağını dile getirerek, zanlı 3 ve çocuklarının İskele Polis Müdürlüğü’nde birlikte kalması için emir verilmesini, diğer zanlılarınsa cezaevine gönderilmesini talep etti.

Yargıç Tutku Candaş, zanlı B. A.’ya çocuklarıyla birlikte İskele Polis Müdürlüğü’nde 2-3 gün geçirdiğini hatırlatarak, memnun olup olmadığını sordu.

B. A. da, polislerin kendilerine her şeyi ayarladığını, kendileriyle çok iyi ilgilendiğini söyleyerek, polislere teşekkür etti.

Mahkemeden söz hakkı alan zanlı 11 T. A. da, “Biz Türkiye’nin verdiği kararla buraya geldik. Bize ‘kapılar açıktır, gidebilirsiniz’ dedikleri için buraya geldik” dedi.

Duruşma tarihi olarak 13 Mart 2020’yi belirleyen Yargıç Tutku Candaş, zanlı 3 ve çocuklarının İskele Polis Müdürlüğü’nde kalmaya devam etmesine, diğer zanlıların ise hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75