banner6

Bizi, güneye gönderin!

banner37

Ülkelerindeki savaştan kaçabilmek için insan tacirlerinin eline düşen 3’ü çocuk 9 Suriyeli aleyhine 7’şer gün daha tutukluluk emri temin edildi. Evsiz kaldıklarını belirten Suriyeliler, akrabalarının yanına gönderilmek istedi:

Bizi, güneye gönderin!
banner99

Sedef BOŞNAK

Suriye’deki savaştan kaçıp, daha iyi bir yaşam için, kaçak yollardan Güney Kıbrıs’taki ailelerinin yanına gitmek için umut yolculuğuna çıkan ve polis tarafından Gazimağusa’daki otobüs durağında yakalanan 3’ü çocuk 9 kişi aleyhine mahkemeden 7’şer gün daha tutukluluk emri temin edildi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla’nın huzuruna çıkarılan Suriyeliler, savaştan kaçtıklarını, evsiz kaldıklarını belirterek, kendilerini Güney Kıbrıs’a göndermesi için yargıca yalvardı.

banner134

Öte yandan duruşma süresince, sosyal hizmetler görevlisinin himayesi altında tutulan yaşları 2 ile 7 arasında olan üç çocuğun annesi ise, “Çocuklarım, babaları için ağlıyor. 7 günlük süre çok uzun. Bizi Güneye ailelerimizin yanına gönderin. Savaştan kaçtık, hepimiz perişanız. Çocuklarım, hep ağlıyor, susturamıyorum. Ne olur yardım edin” diyerek gözyaşı döktü.

Vatandaş yardım elini uzattı

Polis, kaçak yollardan aileleriyle birlikte adaya gelen çocukları, doktor kontrolünden geçirdi ve gerekli tedavilerinin yapılmasını sağladı.

Ardından çocuklar, anneleri ve 2 kadın Suriyeli, Sky Venüs isimli otelde gözetim altına alındı. Mahkeme civarındaki dairelerde çalışan vatandaşlar, küçük çocuklara yardım elini uzattı. Duyarlı vatandaşlar, küçüklere, yiyecek, içecek ve oyuncak alarak, onları mutlu etmeye çalıştı.

“Aracıları arıyoruz”

Dünkü celsede, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Serhan Bundak, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için, meselenin tahkikatını yürüten ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru İbrahim Bulut’u yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis İbrahim Bulut, 6 zanlı ve 3 küçük çocuğun, narkotik polisi tarafından, 1 Mart 2017’de Gazimağusa’da Kali Land bölgesindeki otobüs durağında şüpheli olarak bekledikleri bir esnada tespit edilip şubeye getirildiklerini anımsattı.

İbrahim Bulut, Suriye uyruklu Deyaeddin Tawil (35), Samiya Kiged (24) Abdulmutallip Vahup (28), Mahir Abdullah Kasım (24), F.S. (14) A.H.M (18) isimli zanlıların, beraberindeki Z.T (7), Ş.T. (4), S.T. (2) isimli küçük çocuklarla birlikte, Glapsides ile Bedis plajları arasında tespit edilemeyen bir deniz sahilinden,  onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’ye giriş yaptıkları için tutukladığını hatırlattı.

Bulut, küçük çocukların, annelerinin ve kadın zanlıların, Gazimağusa’daki bir otele yerleştirildiğini anımsattıktan sonra, zanlı Tawil ve Abdulmutallip Vahup’un polise verdikleri gönüllü ifade doğrultusunda, geniş çaplı soruşturma başlattıklarından söz etti.

Bölgeyi didik didik aradıklarını anlatan İbrahim Bulut, zanlıların ifadesine göre, Mersin’den tanımadıkları bir şahsın kendilerinden toplamda 14 bin 500 dolar aldığını ve kendilerini deniz yoluyla KKTC sahiline bıraktığını,  oradan da kendilerini tanımadıkları başka bir şahsın araçla alarak önce suriçindeki bir kahvehaneye oradan da bir apartman dairesine götürdüğünü söyledi.

Adı edilen şahsın zanlıları otobüs durağına bırakıp orada beklemelerini söyleyip kayıplara karıştığından söz eden İbrahim Bulut, Güney Kıbrıs’a ailelerinin yanına gitmek isteyen zanlıları, yasa dışı yolla ülkeye getiren kişileri aradıklarını belirterek, mahkemeden tahkikatını salimen tamamlayabilmek için ek süre talep etti.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren yargıç, zanlıların, onaylanmamış bir limandan KKTC’ye giriş yapmasını sağlayan kişilerin aranmakta olduğuna bulgu yaptı ve tüm çabalara rağmen tamamlanamayan tahkikatın selameti açıcından zanlıların tutukluluğunun elzem olduğu kanaatine vardı ve zanlıları 7’şer gün daha poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Duruşma sonrası, Güney Kıbrıs’tan gelen 18 yaşındaki Suriyeli A.H.M.’nin eşi Khaled Alkhaled, eşine kavuşmak istediğini belirtti ve Suriye’den zorlukları aşıp ülkeye gelen eşi ve akrabalarını yanına alabilmek için gerekenleri yapacağını açıkladı.

Alkhaled, akrabalarını Mülteci Hakları Derneği yetkililerinin ziyaret ettiğini belirterek, ilgililere gerekeni yapması için çağrı yaptı.

Elde edinilen bilgiye göre, Muhaceret Dairesi aracılığıyla ara bölgede bulunan Bilgi Paylaşım Birimi’ne başvurularak, Suriyelilerin Güney Kıbrıs’a ihracı sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104