Bizi Suriye’ye göndermeyin!

banner37

Canlarını kurtarmak ve daha iyi bir yaşam umuduyla balıkçı teknesiyle denize açılan Suriyeli mültecilerin dramı bitmiyor. Yeşilırmak açıklarında kaptanın denizin ortasında terk ettiği tekneden kurtarılan 33 mülteci ve tekne kaptanı Erdal Özden, mahkemeye çıkarıldı. Suriyeli mülteciler, mahkemede sığınma talep etti:

banner87
Bizi Suriye’ye göndermeyin!
banner90
banner8

MÜLTECİ BAŞINA 15 BİN TL ALACAKTI… Yeşilırmak açıklarında bir tekne içerisinde tespit edilen 33 Suriyeli erkek mülteci ve tekne kaptanı Erdal Özden aleyhinde ikişer günlük tutukluluk emri alındı. Tekne kaptanı Erdal Özden’in, mültecilerle kişi başı 15 bin TL’ye anlaştığı ve önden biner TL aldığı bilgisine ulaşıldı

Güren TİLKİ

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Yedidalga Sahil Güvenlik Ekipleri’nin önceki gece Yeşilırmak açıklarında bir tekne içerisinde tespit ettiği 33 Suriyeli erkek mülteci ve tekne kaptanı Erdal Özden, dün mahkemeye çıkarıldı. Zanlılar hakkında 2’şer gün tutukluluk alındı.

Mülteciler, mahkemede, sığınma talep ederek “Bizi Suriye’ye göndermeyin” diye konuştu.

Tekne kaptanı Erdal Özden’in uçakla İstanbul’dan Adana’ya, ardından da Mersin’e gidip,  mültecilerle kişi başı 15 bin TL’ye anlaştığı ve önden biner TL aldığı bilgisine ulaşıldı.

Sığınmacıların, Güney Kıbrıs’a gitmek üzere Mersin’den yola çıktığı tespit edildi.

Aynı gün Kıbrıs açıklarında, ikinci bir teknede, 6’sı çocuk, 6’sı kadın, biri bebek, 88’i erkek Suriyeli mülteci tespit edilmiş ve Kokkinotrimithia Mülteci Kampı’na yerleştirilmişti.

Yeşilırmak açıklarındaki teknede yakalanan 33 mülteci ve teknenin kaptanı Erdal Özden ise dün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mine Gündüz Serden’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına görevli savcı, Lefke Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Erdem Çevikdal’ı dinletti.

Polis: Balıkçı teknesinde 33 mülteci belirlendi

banner134
Konuyla ilgili mahkemede yeminli şahadet veren Çevikdal, zanlıların, Yeşilırmak’ta meydana gelen “Muhaceret Yasasına Aykırı Hareket” meselesi ile ilgili tutuklandıklarını kaydetti.

Polis memuru Erdem Çevikdal, 14.01.2020 tarihinde, saat 16.00 sıralarında, Volkan Tepe olarak bilinen mevkiinin 600 metre açıklarında, deniz içerisinde, İstanbul’da sakin tekne tamircisi zanlı Erdal Özden’in kullanımındaki “Sultanım-1” isimli 11 metre uzunluğundaki tahtadan mamul beyaz renk balıkçı teknesinde Suriye uyruklu 33 kişinin tespit edildiğine dikkat çekti.

Çevikdal, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, aranan emareler ve şahıslar olduğunu belirterek, zanlıların iki gün tutuklu kalmasını talep etti.

“Bizi Suriye’ye göndermeyin”

Mahkemede söz hakkı tanınan mülteciler, “Bizi Suriye’ye göndermeyin.  Burada kalmak istiyoruz” diyerek, sığınma talep etti.

Kaptan Erdal Özden ise tutukluluk süresine itirazı olmadığını ve konuyla ilgili polise yardımcı olacağını beyan etti.

Yargıç Mine Serden Gündüz, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için tüm zanlıların iki gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Rum polisi soruşturma açtı

Öte yandan Güney Kıbrıs’ta yakalanan 88’i erkek, 6’sı kadın, 6’sı çocuk ve 1’i bebek olan 101 mülteci, Kokkinotrimithia Geçici Barınma Merkezi’ne götürüldü.

Rum polisi olayla ilgili soruşturma açtı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75