BMW kaçakçılığında tutuklu sayısı 6 oldu

banner37

Güney Kıbrıs’tan çalınıp, yasa dışı yolla ülkeye sokulan BMW marka lüks araç Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda bulunurken, araçta oturan iki Kıbrıslı Rum da tutuklandı

banner87
BMW kaçakçılığında tutuklu sayısı 6 oldu
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Güney Kıbrıs’tan çalınıp, yasa dışı yolla ülkeye soktukları BMW marka aracı, iade etmek için Rum sahibi Kypros Michaelides’ten 15 bin Euro isteyen Marwan Ahdash, Motaz Fauzi Malaway, Salem Mohamde Qassim ve Turgut Yazgı’dan sonra polis meseleye bağı olduğuna inandığı 2 Kıbrıslı Rum’u da tutukladı. Söz konusu araç ise Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda bulundu.

Tasarruflarında bir miktar uyuşturucu da bulunan Andrea Payiatsou ve Yaser Abdalbaqı Kolthoum isimli zanlıların tutuklanmasıyla birlikte, “Çalmak kastıyla tehditle mal isteme”, “sirkat” ve “1’inci derece askeri yasak bölgeyi ihlal” suçlarıyla ilgili tutuklu sayısı 6’ya çıktı.

Tüm zanlılar aleyhine mahkemeden tahkikat amaçlı 1’er gün tutukluluk emri temin edip, meseleyi titiz bir şekilde araştıran polis, Kıbrıslı Rum’a ait NBM 892 plakalı BMW marka aracı Lefkoşa’da bulup emare aldı.

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili olguları aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Löğmen Yücetürk’ü yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Löğmen Yücetürk, zanlıların, methaldar oldukları suçları dile getirip, meseleyle ilgili gelişmeleri aktardı.

Löğmen Yücetürk, tutukladığı 4 zanlıdan sonra yaptığı ileri soruşturma sonucu, sirkat edilen aracın, Lefkoşa-Güzelyurt anayolu üzerinde tespit edilip alı konulduğunu anlattı.

Tanık polis, ön plakası olmayan aracın arka plakasının ise 16 NEA 38 olduğunu tespit ettiklerini belirterek, araç içerisindeki 2 Kıbrıslı Rum zanlıyı da tutukladıklarını ifade etti.

Konu araçta yaptıkları aramada, Kolthoum’un çantasında 2 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan uyuşturucu maddenin de tespit edildiğini kaydeden tanık polis, ifade veren Kolthoum’un beyanlarına değindi.

Tanık polis Kolthoum’un, konu aracı Güney Kıbrıs’tan aldığını, aracı yasa dışı yollardan Beyarmudu’na getirdiğini ve amacının da aracı Kuzey Kıbrıs’ta satmak olduğunu beyan ettiğini belirterek, tüm bunları araştıracağını anlattı.

Aldığı ifadeler doğrultusunda, konu aracın gerçek plakasını araç içerisinde bulup emare aldığını anlatan tanık polis, araçta takılı bulunan Türkiye plakasını araştıracağını dile getirdi.

Yücetürk, ayrıca, 16 NEA 38 numaralı plakanın Mağusa’da bir kişiye ait olduğunun ve DAÜ’den 10 Haziran 2019’da sirkat edildiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Kamera kayıtlarını incelemeye devam ettiğini kaydeden tanık polis, görüntülere göre zanlıları suça bağlayıcı tespitleri olduğunu ifade etti ve tahkikatını salim bir şekilde tamamlayabilmek için mahkemeden süre istedi.

Mahkeme, serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılığı olan zanlıların 1’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75