Bombayı gömdü, 1 yıla mahkum oldu

banner37

Yeniboğaziçi’nde kaldığı evin karşısında 1 kilo patlayıcı madde bulunan ve ülkede kaçak olduğu anlaşılan Doğan Girgin, 1 yıl hapse mahkum edildi

Bombayı gömdü,  1 yıla mahkum oldu
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

SUÇ ORTAĞININ DAVASI SÜRÜYOR… Doğan Girgin’in, izinsiz olarak ülkeye ithal ettiği bir kilo ağırlığındaki yangın söndürme bombasını suç ortağı Mesut Girgin ile birlikte Yeniboğaziçi’nde kaldıkları evin karşısındaki araziye gömdüğüne ve Mesut Girgin’in davasının halen devam ettiğine vurgu yapan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, sanığın ayrıca bir yıldır da ülkede kaçak olarak kalmasını göz önünde bulundurdu ve 1 yıl hapse mahkum etti.

Gazimağusa’ya bağlı Yeniboğaziçi köyünde, Muzaffer Girgin ile kaldığı evin karşısındaki araziye, ülkeye izinsiz olarak ithal ettiği 1 kilo ağırlığındaki yangın söndürme bombasını gömmekten ve bir yılı aşkındır ülkede kaçak olarak ikamet etmekten yargılanan Doğan Girgin, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulundu ve 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu tarafından açıklandı.

Heyetin Kıdemli Yargıcı Ayşen Toroslu, 2 Eylül’den beridir Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu bulunan sanığı, işlediği, kanunsuz patlayıcı madde ithali, taşıma, tasarrufu ve KKTC’de izinsiz ikamet suçlarından, kendi ikrarı ve mahkemeye sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup mahkum ettiklerini söyledi.

Yargının ciddi suçlara hoşgörüyle bakmasının düşünülemez olduğunu kaydeden Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, “Sanığın işlediği davaya konu suçlar, kamu düzenini bozan, toplum içinde tehlike yaratan ve toplumda yaşayan kişileri korku ve tedirginliğe sevk eden ciddi suçlardır” dedi.

Ayşen Toroslu, konu suçların yasada ciddi hapislik cezası öngördüğüne vurgu yaparak, ilk üç davanın yasada azami 7 yıl hapis cezası öngördüğünü sözlerine ekledi.

  Bu tip suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı, caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğine vurgu yapan Toroslu, sabıkasız sanık aleyhine ve lehine olan tüm hususları titizlikle değerlendirdikten sonra, sanığın suçtaki rolü üzerinde durdu.

Sanığın, patlayıcı madde sınıfına giren yangın söndürme bombasını, kalmakta olduğu evden uzaklaştırarak, konu evin karşısındaki araziye gömdüğünü dile getirdi.

Sanığın suç ortağı olan Muzaffer Girgin’in davasının halen devam ettiğine vurgu yapan mahkeme meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdi ve  pişman olup mahkemeden özür dileyen sabıkasız sanığa verilebilecek en adil cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Mahkeme, sanığı, tüm belirttikleri ışığında, oy birliğiyle, 1 yıl hapse mahkum etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75