banner6

Bonzai, uyuşturucu türlerinin en ağırı

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu suçundan yargıladığı Rifat Alak ve Veli Turaç’ı hapse mahkum etti. Heyetin kararını açıklayan Yargıç Hasan Dağlı, bonzainin uyuşturucu türlerinin en ağırı olduğuna işaret ederek uyardı:

Bonzai, uyuşturucu türlerinin en ağırı
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, haziran ayında hareketlerinden şüphe duyup uyuşturucu suçundan yakalanan ve yargılanan Rifat Alak ve Veli Turaç’ı hapis cezasıyla cezalandırdı.

Mahkeme heyeti, sanıklara konu maddenin miktarını da göz önünde tutarak, caydırıcı ve ibret verici bir cezayla cezalandırarak, 2’şer ay hapis cezası verdi.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Hasan Dağlı açıkladı. Yargıç, halk arasında bonzai olarak bilinen uyuşturucu maddenin, uyuşturucu türleri arasında en ağırı olup, kullanıcısının ruh sağlığını bozan zararlı bir illet olduğunu söyledi ve ekledi:

"Konu madde, birçok adli suça geçişte bir basamaktır. Maalesef, uyuşturucu kullanımı ülkede gün geçtikçe arttı. Uyuşturucu belasından kurtulmak için tüm bireylere büyük görev düşer”.

Uyuşturucunun önlenebilmesi için mücadelenin önemine vurgu yapan Başkan Düriye Elkıran, Hasan Dağlı ve Mesut Mesutoğlu isimli yargıçlardan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Hasan Dağlı açıkladı.

Yargıç Hasan Dağlı, öncelikle İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler'in mahkemeye aktardığı olgulara özetle değindi. Dağlı, 19 Haziran 2016’da Gazimağusa’da düzenlediği operasyonda, halk arasında bonzai olarak bilinen sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan 91 miligram ve içerisinde uyuşturucu kalıntısı olan 5 sigara izmariti emare alındığını anımsattı.

Sanıkların, şüpheli hareketleri sonucu polise tutuklandığına dikkat çeken yargıç, konu suçların ciddiyetine vurgu yaptı ve halk arasında bonzai olarak bilinen maddenin zararlarına değindi.

Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini kaydeden yargıç, sanıkları 2'şer ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 08:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104