Bu kez 15 aya mahkûm oldu

banner37

Üzerinde 33 adet bütün, 2 adet de yarım extacy hap bulunan sanık Kadir Akbulut’un davası, dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı

banner87
Bu kez 15 aya mahkûm oldu
banner90
banner8

Meyil AVCAN

 

Daha önce uyuşturucu suçundan 2 ay hapse mahkûm olmasına karşın, yeniden 33’ü bütün, ikisi de yarım olmak üzere toplam 35 adet extacy türü uyuşturucu hapla yakalanan Kadir Akbulut, yargılandığı Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bu kez 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Oybirliğiyle alınan kararı okuyan Girne Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanık Akbulut’un “Extacsy Türü Uyuşturucu Hap Tasarrufu” suçunu kabul ettiğini belirtti.

Hacı, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden temin edilen raporda sanığın uyuşturucu madde taşıma ve kullanma yetkisi olmadığının açıklandığını ifade ederek, sanığın 10 Aralık 2018 tarihinde tutuklanarak soruşturma gereği 18 Aralık tarihine kadar poliste, daha sonra ise hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’nde yargılanmayı beklediğini söyledi.

Sanığın daha önce Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde de benzer meseleden 2 ay hapis cezasına mahkûm edildiğini, ancak sanığın bundan iflah olmayarak aynı suçu yeniden işlediğini kaydeden Hacı, aleyhine getirilen davaları kabul ettiğini aktardı.

Hacı, savunma avukatı tarafından, sanığın 34 yaşında işsiz, sabıkalı oluşu nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşadığı ve iş bulamaması nedeniyle kendisini buhranda hissettiği için bu suça bulaştığının belirtildiğini söyledi.

Uyuşturucunun sürekli arttığı ve kolay ulaşılır hale geldiğini üzülerek gözlemlediklerini vurgulayan Hacı, özellikle gençlerin sağlığına etki ettiğini ve bu tür suçlardan korumak için kamu yararının açık şekilde ortaya konması gerektiğinin altını çizdi.

İşlenen suçu ayrıntılı şekilde tezekkür edip, değerlendirdiklerini ve ceza takdir ederken kamu menfaatini göz önünde bulundurarak caydırıcı ve ibret verici ceza vermeye karar verdiklerini ifade eden mahkeme başkanı, sanığı suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Davaya konu uyuşturucunun amfetamin içerikli sentetik uyuşturucu olduğunu ve bu tür uyuşturucuların kimyasal madde içerdiğini söyleyen Hacı, kullanımının büyük tehlike arz ettiğine vurgu yaptı.

Hacı, meblağın küçümsenecek bir miktar olmadığının, şahsi kullanım için temin edildiğinin, sanığın psikolojik sorunları nedeniyle buhrana kapılıp bunu yaptığının ve önceki cezasından ders çıkarmayarak aynı suçu yeniden işlediğinin göz önünde bulundurulduğuna dikkat çekerek, sanığı oybirliğiyle 15 ay hapis cezasına çarptırdıklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75