Bu kez cezaevinin yolunu tuttu

banner37

Kendisiyle cinsel ilişkiye girmediği gerekçesiyle eski eşine şiddet uygularken suçüstü yakalanan Y.Ö.’nün, aynı kişiye şiddet uygulamaktan geçtiğimiz yıl yargılandığı ve 4 bin TL nakdi teminat yatırıp, 5 yıl boyunca aynı suçu işlemeyeceğine dair 60 bin TL’lik senet imzaladığı ortaya çıktı

Bu kez cezaevinin  yolunu tuttu
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

1 YIL DOLMADAN AYNI SUÇU İŞLEDİ… Polisin mahkeme aktardığı şahadete göre, zanlı, eski eşine şiddet uygulamaktan 17 Şubat 2020 tarihinde yargılandı ve 4 bin TL miktarında nakdi teminat yatırıp, 5 yıl süreyle sulh ve sükuneti koruyacağına dair 60 bin TL tutarında senet imzalayarak serbest kaldı. Teminata bağlanmasının üzerinden daha 1 yıl geçmeden aynı suçu işleyen Y.Ö., bu kez 15 günlüğüne cezaevine gönderildi.

Lefkoşa’da 2 Ocak 2021 tarihinde eski eşine kendisiyle ilişki girmediği gerekçesiyle şiddet uyguladığı sırada polis tarafından tutuklanan zanlı Y.Ö.’nün, aynı kişiye karşı aynı suçu daha önce de işlediği ve geçtiğimiz yıl Şubat ayında yargılandığı ortaya çıktı. Y.Ö., geçmiş suçu da göz önünde bulundurularak bu kez 15 günü geçmeyen bir süreliğine yargılanmak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Eski eşine şiddet uygulamaktan 17 Şubat 2020 tarihinde yargılandığı mahkeme tarafından 4 bin TL’lik nakdi teminat yatırması ve 5 yıl boyunca sulh ve sükunu koruyacağına dair 60 bin TL’lik senet imzalaması teminatına bağlanarak serbest bırakılan Y.Ö.’nün, 15 gün sonra 2 Ocak’ta işlediği suçla ilgili yargılanırken, 1 yıl dolmadan aynı suçu işlediği için 60 bin TL’lik teminatı da ödemesi talep edilip, karara bağlanabilecek.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün görüşülen teminat duruşmasında, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Birimi’nde görev yapan polis memuru Alparslan Yavuz, yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

Zanlı Y.Ö.’nün “Ciddi darp” ve “Kasti hasar” suçlarından methaldar olduğunu belirten Yavuz, zanlının 2 Ocak 2021 tarihinde saat 02.00 raddelerinde Lefkoşa’da bir apartman dairesinde eski eşini kendisiyle ilişkiye girmediği gerekçesiyle darp ettiğini kaydederek, zanlının eski eşinin kafasına, yüzüne ve vücudunun muhtelif yerlerine elleri ve ayakları ile vurmak suretiyle ciddi şekilde darp eyleminde bulunduğunu dile getirdi.

Zanlının, eski eşinin elinde bulunan I Phone 7 Plus marka cep telefonunu da kasten ve kanunsuzca kırdığını ifade eden Yavuz, zanlının olay yerine giden polis ekibi tarafından suçüstü yakalandığını vurguladı.

Yavuz, polisin olay yerine gittiğinde zanlının müştekiye hâlâ şiddet uygularken tespit edildiğine işaret ederek, müştekinin “imdat”, “polis”, “kurtarın beni”  gibi çığlıklar attığını anlattı.

Zanlının aynı kişiye karşı, geçmiş yıllarda da şiddet uygulaması nedeniyle sabıkasının bulunduğunu dile getiren Yavuz, zanlının 17 Şubat 2020 tarihinde 2 davadan dolayı 5 yılla yargılandığını, ancak 4 bin TL miktarında nakdi teminat yatırarak ve 5 yıl süreyle sulh ve sükuneti bozmayacağına dair 60 bin TL tutarında senet imzalayarak serbest kaldığını anımsattı.

Yavuz, zanlının 5 yıl süreyle sulh ve sükuneti bozmayacağına yönelik senet imzalamasına rağmen 1 yıl dolmadan yine aynı kişiye şiddet eyleminde bulunduğuna dikkat çekerek, zanlının serbest kalması durumunda yine aynı suçu işleyebileceğini kaydetti.

Zanlının KKTC vatandaşı olması nedeniyle Güney Kıbrıs’a geçme hakkının da bulunduğunu ve zanlının yargılanmadan kaçabilme ihtimalinin bulunduğunu ifade eden Yavuz, zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Zanlının avukatı söz hakkı alarak zanlının darp edildiğin bu nedenle müşteki aleyhine şikayette bulunulacağını dile getirdi.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Meltem Dündar, zanlının sabıkasının olmasını, geçmiş yıllarda da aynı müştekiye karşı şiddet eylemlerinde bulunmasını ve yargılanmadan kaçma ihtimalinin söz konusu olmasını göz önünde bulundurarak, zanlının davası görüşülünceye dek 15 günü geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi’nde bekletilmesine emir verdi.


banner134
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75