Bu nasıl iş?

banner37

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ile Güzelyurt Polis Müdürlüğü ekiplerinin ortak operasyonlarıyla yaklaşık 17 kilo hintkeneviri ele geçirildi, 7 kişi tutuklandı. Uyuşturucunun 10 kilosunun Ercan Havaalanı’ndan ülkeye sokulduğu belirlendi

Bu nasıl iş?
banner90
banner8

15 KİLOSU YEDİDALGA’DA BULUNDU… Narkotik polisi, Girne’de içerisinde 1 kilo 750 gram hintkeneviri olan paketleri önceki gün ele geçirip, 1 kişiyi tutukladı. Paketleri gönderen 2 kişiyi de Lefkoşa’da yakalayan Narkotik polisi, paketlerin Yedidalga’daki bir şahıstan alındığını belirledi. Güzelyurt Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi ekibinin söz konusu eve yaptığı baskında ise toplam 15 kilo daha hintkeneviri bulundu. Söz konusu uyuşturucuları ülkeye getiren kişi ve bağlantılı olan kişiler ise Gazimağusa’da yakalandı.

28 EKİM’DE ERCAN’DAN GEÇİRİLDİ… Polis, Girne, Lefkoşa, Yedidalga ve Gazimağusa’ya uzanan operasyonlar serisinde ele geçirilen yaklaşık 17 kilo uyuşturucunun 10 kilosunun, 28 Ekim’de Ercan’dan ülkeye gelen Luduin Che Mankah tarafından getirildiğinin tespit edildiğini ve Çatalköy’de kaldığı karantina otelindeyken diğer zanlılara teslim ettiğini açıkladı. Polis, ele geçirilen uyuşturucunun 5 kilosuyla ilgili bir kişinin daha arandığını belirtirken, uyuşturucularla ilgili yakalanan ikisi kadın 7 zanlı dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerine 1’er günlük tutukluluk emri alındı.

Güren TİLKİ

   Gemikonağı’ndan Girne’ye şüpheli iki paketin gönderildiği bilgisiyle harekete geçen polis, Girne, Lefkoşa, Lefke ve Gazimağusa’ya sıçrayan operasyonlar serisiyle yaklaşık 17 kilo hintkeneviri ele geçirdi, 7 kişiyi tutukladı. Polis, ele geçirilen uyuşturucunun 10 kilosunun 28 Ekim’de Ercan Havaalanı’ndan ülkeye sokulduğunun tespit edildiğini açıkladı.

   Uyuşturucularla ilgili ikisi kadın, beşi erkek olan Kamerun uyruklu 7 kişiyi yakalayan polis, zanlıları dün Girne’de mahkemeye çıkardı ve aleyhlerine birer günlük tutukluluk emri aldı. Bir kişinin de meseleyle ilgili arandığı bildirildi.

Evde 15 kilo hintkeneviri

  Ülkenin hemen hemen tümüne yayılan uyuşturucu çetesini ortaya çıkaran olay, narkotik polisine önceki akşam Gemikonağı’ndan Girne’ye ticari bir araçla iki paketin gönderildiğinin ihbar edilmesiyle ortaya çıktı.

   Narkotik polisi, Girne’de içerisinde 1 kilo 750 gram hintkeneviri olan paketleri önceki gün ele geçirip, 1 kişiyi tutukladı. Paketleri gönderen 2 kişiyi de Lefkoşa’da yakalayan Narkotik polisi, paketlerin Yedidalga’daki bir şahıstan alındığını belirledi. Güzelyurt Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekibinin söz konusu eve yaptığı baskında ise toplam 15 kilo daha hintkeneviri bulundu. Söz konusu uyuşturucuları ülkeye getiren kişi ve bağlantılı olan kişiler ise Gazimağusa’da yakalandı.

   Narkotik polisinin ‘Pençe’ adını verdiği operasyonlarda yakalanan Samuel Nkongho Tanyı, Kima Tabong Taken, Godlove Agbor Baiye Ako, Cynthia Orock Nkongho, Luduin Che Mankah, Joseph Aseneh Junior Tayong ve Alexander Takor Ayuk isimli zanlılar dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Ceza Davaları Yargıcı Özge Uğraşın’ın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Barış Duman yeminli şahadet verdi.

   Duman, zanlı 1 Samuel Nkongho Tanyı, zanlı 2 Kima Tabong Taken, zanlı 3 Godlove Agbor Baiye Ako, zanlı 4 Cynthia Orock Nkongho, zanlı 5 Luduin Che Mankah, zanlı 6 Joseph Aseneh Junior Tayong ve zanlı 7 Alexander Takor Ayuk’un Girne, Lefkoşa, Lefke ve Gazimağusa’da meydana gelen uyuşturucu alma, verme, ithal ve tasarrufu suçlarından tutuklandıklarını söyledi.

Polisi görünce kaçtı

 Duman, 11.11.2020 tarihinde, saat 14.30 sıralarında Gemikonağı’ndan Girne’ye ticari bir araçla şüpheli iki paket gönderildiğine dair bilgi aldıklarını söyledi. Duman, paketlerin gönderildiği Girne’deki adrese gelen zanlı 1’in polisi görünce kaçmaya çalıştığını, 100 metre koştuktan sonra makul güç kullanılarak yakalandığını ifade etti.

   Duman, söz konusu paketin içerisinde 1 kilo 750 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçirildiğini ifade etti.

Tutuklanan zanlı 1’den yapılan soruşturmada uyuşturucu maddelerin Gemikonağı’ndan ticari taksiye teslim edenlerin zanlı 2 ve 3 olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

   Zanlı 2 ve 3’ün Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandıklarını söyleyen Duman, zanlı 2 ve 3’ün söz konusu uyuşturucu maddeleri zanlı 4’ün ikametgâhından aldıklarını söylediklerini, zanlı 4’ün de yakalandığını açıkladı.

Duman, zanlı dördün Yedidalga’daki evinde yapılan aramada 17 paket halinde 10 kilo, 16 paket halinde de 5 kilo uyuşturucu bulduklarını söyledi.

   Zanlı 4’ün ifadesinde, 5 kilo uyuşturucuyu 8 Kasım’da, 10 kilo uyuşturucuyu da 10 Kasım tarihinde zanlı 2’nin getirip ikametgâhına koyduğunu söylediğini aktaran Barış Duman, zanlı 2’nin de 5 kilo uyuşturucuyu 8 Kasım’da Gazimağusa’da aranan bir şahıstan aldığını, 10 kiloyu da 10 Kasım’da Çatalköy’de karantinada otelinde bulunan zanlı 5’ten aldığını söylediğini aktardı.

   Zanlı 5’in de Gazimağusa’da tespit edilerek tutuklandığını ifade eden Duman, zanlı 5’in bulunduğu karantina oteline gittikleri tespit edilen zanlı 6 ile zanlı 7’nin de Gazimağusa’da tespit edilerek yakalandığını ifade etti.

   Barış Duman, zanlı 5’in 28 Ekim 2020 tarihinde uyuşturucu maddeleri Ercan Havaalanı’ndan ülkeye ithal ettiğini tespit ettiklerini açıkladı.

   Alınacak ifadeler, aranan şahıslar ve kayıp emareler olduğunu belirten Duman, zanlıların ilk etapta bir gün süre ile tutuklu kalmasını talep etti.

   Mahkeme talebi kabul etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75