Bülbül gibi öttüler!

banner37

Girne’de düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen 4 farklı türde çok miktarda uyuşturucu madde ve cinsel gücü artırıcı jelle ilgili tutuklanan 10 kişi, dün yeniden mahkemeye çıkarılarak, biri hariç 9’u hakkında 8’er gün daha tutukluluk alındı. Polis, zanlıların sorgusuyla ilgili en ince ayrıntıları bile mahkemeye aktardı

banner87
Bülbül gibi öttüler!
banner90
banner8

1’İ SERBEST KALDI… Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlılar Hasan Düzce, Yasin Uçan, Anastasia Turach, Pari Mulajonova, Erdal Yıldız, Onur Taş, Ekrem Sevinç, Mustafa Göksu, Müesser Betül Solmaz ve Doğancan Kütükçü aleyhinde 8 gün ek tutukluluk emri temin edilirken, Ayhan Aydın serbest bırakıldı. Mahkemede yeminli şahadet veren Çavuş, 10 kişinin tespit edilerek tutuklanma sürecini en ince ayrıntısına kadar mahkemeye aktardı.

Meyil AVCAN

Girne bölgesinde gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında ele geçirilen 4 farklı türde uyuşturucu madde ve cinsel gücü artırıcı jelle ilgili tutuklanan 10 kişi, dün sabah yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Hasan Düzce, Yasin Uçan, Anastasia Turach, Pari Mulajonova, Erdal Yıldız, Onur Taş, Ekrem Sevinç, Mustafa Göksu, Müesser Betül Solmaz ve Doğancan Kütükçü aleyhinde 8 gün ek tutukluluk emri temin edilirken, Ayhan Aydın serbest bırakıldı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli tahkikat memuru Ali Çavuş tanık olarak dinlendi.

Mahkemede yeminli şahadet veren Çavuş, 10 kişinin tespit edilerek tutuklanma sürecini en ince ayrıntısına kadar mahkemeye aktardı.

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nde görevli polis memuru,  operasyonun önceki gün saat 03.00 sıralarında başladığını söyledi.

4 tür uyuşturucu ve cinsel gücü artırıcı jel

Ali Çavuş, aldıkları bilgide, Girne’de bir apartmanın altında uyuşturucu olabileceğini öğrendiklerini ifade ederek, söz konusu yerde yapılan aramada hap ile hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve araba anahtarı bulduklarını belirtti.

Bekleyişe geçtiklerini söyleyen Çavuş, saat 03.00 sıralarında apartmanın yanına uyuşturucu maddeleri almaya gelen zanlı Hasan Düzce’nin suçüstü hali gereği yakalandığını ve zanlının tasarrufunda 12 adet ecstacsy hap, 0.10 mg ağırlığında methamphetamine, 17 ayrı paket içerisinde toplam 20 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulduklarını kaydetti.

Çavuş, olay yerinde bulunan anahtarla açılan arabanın zanlıya ait olduğunu, araçta yapılan aramada 9 ayrı pakette 61 adet cinsel gücü artırıcı jel ile 2.5 gram kokain türü uyuşturucu madde bulunduğunu açıklayarak, bulunan uyuşturucuların emare alındığına değindi.

“Düzce, her şeyi itiraf etti”

Tahkikat memuru Çavuş, zanlı Düzce’nin yapılan sorgusunda, kokainin zanlı Mustafa Göksu’ya ait olduğunu ve Göksu tarafından araca konulduğu bilgisini elde ettiklerini ifade ederek, zanlının aynı gün Girne’de tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Zanlı Düzce’nin uyuşturucu hapları bin TL karşılığında 20 adet olarak, 0.10 mg ağırlığındaki methamphetamine’i de 24 Ağustos tarihinde zanlı Ekrem Sevinç’ten aldığını itiraf ettiğini söyleyen polis, Düzce’nin, zanlı Göksu’nun yönlendirmesiyle zanlı Onur Taş’a 1 gram kokain, zanlı Erdal Yıldız’a 600 TL karşılığında 6 adet ecstacsy türü uyuşturucu hap ve 200 TL karşılığında 1 gram hintkeneviri, zanlı Yasin Uçan’a 1 gram kokain ve zanlı Pari Mulajonova’ya da tespit edilemeyen miktarda kokain türü uyuşturucu madde sattığını itiraf ettiğini kaydetti.

Polis, aynı gün zanlı Yasin Uçan’ın da Girne’de tespit edilerek tutuklandığını söyledi.

“30 gr methamphetamine,

85 adet ecstacsy hap ithal etti”

Soruşturma kapsamında zanlı Ekrem Sevinç’in Lefkoşa’daki evinde arama yapıldığını belirten polis, yapılan aramada elbise dolabı içerisinde bir miktar methamphetamine, 3 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde, foil kağıdı, takı sandığı içerisinde yine bir miktar methamphetamine, ayrı bir paket içerisinde sarılı 25 gram methamphetamine ve hassas terazinin bulunarak emare alındığını ifade etti.

Polis, zanlı Sevinç’in yapılan sorgusunda, 13 Ağustos tarihinde ülkeye 30 gram ağırlığında methamphetamine ve 85 adet ecstacy hap ithal ettiğinin belirlendiğini kaydetti.

“6 evde daha arama yapıldı”

Zanlı Erdal Yıldız’ın da tutuklandığını kaydeden polis, evinde yapılan aramada üzerinde kokain kalıntısı olan bir adet pet şişe bulduklarını belirtti.

Çavuş, zanlı Onur Taş’ın da tespit edilerek tutuklandığını ve evinde yapılan aramada zanlı Müesser Betül Solmaz’a ait çantada 0.5 mg hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunduğunu söyleyerek, zanlı Solmaz’ın da tutuklandığını açıkladı.

Solmaz’ın ifadesinde, aynı evde kaldıkları zanlı Doğancan Kütükçü ile birlikte bir miktar uyuşturucu içtiklerini itiraf ettiğini aktaran polis, bunun üzerine tutuklanan Kütükçü’nün de uyuşturucu maddeyi zanlı Hasan Düzce’den 200 TL karşılığında aldığını itiraf ettiğini kaydederek, onun da gözaltına alındığını belirtti.

Polis, zanlı Pari Mullajonova’nın evinde de arama yapıldığını ve ev arkadaşı zanlı Anastasia Turach’ın bir miktar uyuşturucuyu tuvalete atıp sifonu çektiği yönünde beyan verdiğini söyleyerek, evin biraz içerisindeki logarda yapılan aramada naylona sarılı 1 gram kokain türü uyuşturucunun ele geçirildiğini belirtti.

“Polisler gelebilir, arama yapılabilir”

Zanlılar Mullajonova ile Turach’ın suçüstü halleri gereği tutuklandıklarını ifade eden tahkikat memuru Çavuş, zanlı Turach’ın ifadesinde, kalmakta olduğu pansiyonun işletmecisi olan zanlı Ayhan Aydın’ın kendisine “Polisler gelebilir, arama yapabilir. Bir şey varsa odanızı temizleyin” dediğiyle ilgili de itirafta bulunduğunu bildirdi.

Çavuş, pansiyon işletmecisi olan zanlı Ayhan Aydın’ın da önceki gün tutuklandığını, ancak zanlı konumunda olan Aydın’ın suçla bağlantısı olmadığı tespit edilince serbest bırakıldığını kaydederek, diğer 9 zanlı aleyhinde yürütülen tahkikatın henüz tamamlanmadığını, emare alınan uyuşturucu maddelerin analiz edilmek üzere Devlet Kimya Laboratuarı’na gönderildiğini, uyuşturucu kullanımına yarayan aletlerin ve paketlerin parmak izi araştırılmasının ve zanlıların cep telefonlarının data incelemesinin henüz tamamlanmadığını ifade etti.

Tahkikat memuru, zanlıların önceki gün mahkemeye çıkarılarak aleyhlerinde bir günlük tutukluluk emri temin edildiğini kaydederek, soruşturma maksatlı 8 gün daha tutuklu kalmaları talebinde bulundu.

Yargıç Meltem Dündar, huzurunda verilen şahadeti değerlendirerek, zanlıların poliste 8 gün daha tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75