KTV
RADYO

Bürokratların davası 31 Temmuz’da başlıyor

Müşavirlik Yasası’nın geçmesiyle birlikte, hükümet tarafından ‘üçlü’ kararnameyle görevden alınan bazı bürokratların, görevden alınma sürecinde yaşadıkları hak mağduriyetlerinin ve sosyal haklarının iadesi için YİM’de açtığı davayı 3 yargıçlı heyet görüşecek

Bürokratların davası 31 Temmuz’da başlıyor
  • 13 Temmuz 2018, Cuma 10:02

Mustafa ÖZYAĞCI

Müşavirlik Yasası’nın geçmesiyle birlikte, hükümet tarafından seçim yasaklarının başlamasına saatler kala ‘üçlü kararname’yle görevden alınan dört bürokrat, halen yeni atanmaları yapılmaması nedeniyle, görevde alınma sürecinde hatk mağduriyeti yaşadıkları ve sosyal haklarının iadesi için Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) dava açtı.

14 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar uyarınca görevden alınan Lefke eski Kaymakamı Halil Çorba, Orman Dairesi eski Müdürü Dr. Altay Fırat, Resmi Kabz Memurluğu Şirketler Mukayyitliği eski Müdürü Halis Üresin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem eski Müdürü Özden Keser’in açtığı dava dün tek yargıçlı YİM’in gündemine alındı.

Tek yargıçla oturum yapan mahkeme, konunun ciddiyetini göz önünde bulundurarak, herhangi bir hak mağduriyetinin yaşanmaması için davaya üç yargıçlı YİM heyetinin bakmasının daha uygun ve adil olacağına hükmetti ve davayı görüşülmek üzere 31 Temmuz 2018 tarihine tehir etti.

Dava sonrasında KIBRIS’a konuşan dört bürokrat, bir buçuk aydır maaş da alamadıklarını belirttikten sonra, hükümet tarafından haklarının kanunlara uygun olarak iade edilmemesi halinde, Meclis ya da Sarayönü’nde ‘mağduriyet çadırı’ açıp haklarını arayacaklarını söyledi.

Bürokratlar, hükümetin yerel seçim yasaklarının başlamasına saatler kala apar topar görevden alınmalarının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek, dava sürecinde adaletin yerini bulacağını ve hukukun üstünlüğüne inandıklarını dile getirdi.

Çorba: Adalete ve hukukun üstünlüğüne güveniyoruz

Lefke eski Kaymakamı Halil Çorba, 14 Mayıs tarihinde, bir gece operasyonuyla apar topar görevden alındıklarını belirtti ve yaşadıkları süreci şu şekilde anlattı:

“Görevden alınmamız tabii ki normaldir ama seçim yasaklarının başlayacağı gece bunun yapılmış olması bir takım sıkıntılar doğurdu. Maalesef 4 bürokrat arkadaşımız bu görevden alındıktan sonra yeni yasada belirlenen atama yapılmadığı için, işsiz kaldık. 26 Haziran tarihinden Kamu Hizmeti Komisyonu bizim atamamızı yapmış olmasına rağmen ancak benim henüz elime atama kağıdım gelmedi. Şu an Milli Eğim Bakanlığı’na atamamın gittiği haberini aldım. Ama benim onayım ya da Kamu Hizmet Komisyonu tarafından herhangi bir tebligat yapılmadı. Burada asıl sıkıntı bu yasa bizi mağdur etti. Biz atanmamız gerekirken atamamız yapılamadığından seçim yasakları süreci boyunca herhangi bir maaş alamadık. Mayıs ayının 13’ünden bu yana devlet tarafından biz işsiz statüsünde ve maaşsız bir konumda, amirimizin olmadığı yurtdışı çıkış izinlerimizin alınmadığı boşluk içerisinde bırakılan bürokratlarız. Bu husus bizi son derece rahatsız ediyor. Ben 31 yıllık kamu görevlisiyim. 16 yıldır okullarda müdürlük yapıyorum. Ama bu içinde bulunduğumuz nokta görmezden gelinerek köşeye itildik. Bunun üzerine biz Yüksek İdare Mahkemesi’nde bir ara emri davası açtık. Bugün bir karar alınacağına inanıyorduk. Ancak devletin yapmış olduğu bu ağır ihmal ve yasanın kendi içerinde çelişkileri olması bize savunma hususunda sıkıntı çıkardı. Yani çok basit görülen ancak yasanın yapılışından doğan sıkıntıdan ötürü içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Kendi atama kağıdımı görmemekle birlikte, 26 Mayıs tarihi itibariyle eski görev yerim olan Lefke İstiklal İlkokulu’na atandığım söyleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı şimdiye kadar herhangi bir tebligat göndermedi, çünkü onlar da bugünkü davanın kararını bekliyordu. Şimdiye kadar herhangi bir yazılı ya da görsel medyada bu konuyu gündeme getirmememizin tek amacı vardı, o da devlete herhangi bir zarar gelmesini istemediğimizdendir. Bu sürecin olumlu sonuçlanacağını biliyoruz. Burada adalete ve hukukun üstünlüğüne olan güvenimiz tamdır.”

Fırat: Aynı yerlerimize gönderilmemiz büyük zarar verir

Orman Dairesi eski Müdürü Dr. Altay Fırat da öncelikle yargıya ve adalete güvendiklerini belirterek başladığı açıklamasında, bu konuda haklı olduklarına inandığını kaydetti.

“Biz yeni yapılan yasa gereğince gayet normal bir şekilde siyasi olarak görevden alındık. İtirazımız yok. Yalnız itirazımız, görevden alındığımız gün eş zamanlı olarak göreve başlayacağımız yerin de verilmemesidir” diyen Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ihmal edildi, yapılmadı. Bunun neden yapıldığını bilmiyoruz. Bunu da YİM’de çözeceğiz. Yeni yasa yapıldıysa gereğinin de yapılması lazımdı, ancak tek ayaklı değil, çift ayaklı bir uygulamadır. Görevden alındık ama atanmadığımız için 14 Mayıs’tan bu yana maaş alamıyoruz, mağdur durumdayız. Şu an maaş alıp almayacağımız belli değil. 4 arkadaşımızdan kimisinin görev yeri belli değil. Maaş alabilmemiz için ilgili bakanlıkların maaşı aldığımız birime yazı göndermesi gerekir. Hükümet daha önce hiç müşavir yaratmayacağız diyordu. Ancak ben tam aksini iddia ediyorum 120 olan müşavir sayısı bu yeni yasayla dokunulmadığı gibi, yeni müşavirlikler yaratılmaya çalışılıyor. Bir partinin halka verdiği sözü doğrultusunda kurban edilmiş kişileriz. Görevden alındık. Alınmamızdan sakınca yok. Çünkü siyasi erkin elinde olan bir karardır. Eski yasanın ruhuna bakıldığında atanan kişiler siyasileştikleri için geriye dönme ihtimali bulunduğundan deşifre olmamaları için farklı görev yerlerine veriliyordu. Ancak şimdi bakıldığında hepimizin eski yerlerimize yeniden gönderilme ihtimalimiz var, bu da bize büyük zarar verecek.”

Üresin: Mağduriyetimiz büyük

Resmi Kabz Memurluğu Şirketler Mukayyitliği eski Müdürü Halis Üresin de, görevden alınmalarıyla eş zamanlı olarak yeni atanmalarının yapılmamasını eleştirdi ve bu nedenle mağduriyetlerinin devam ettiğini kaydetti.

Üresin, “26 Mayıs itibariyle Kamu Hizmeti Komisyonu, bize bakanlık aracılığıyla bir görevlendirme yazısı yolladı. Daha önceki Kamu Hizmeti Komisyonu atamalarında kendisi tebliğini yapar ve kabul edip etmediğimize dair imza karşılığında görüş alınırdı. Bunda da bir art niyetin olduğunu düşünüyorum. Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bizi çağırması gerekiyordu. Alınmamızla ilgili alınan karara inansak bile 26 Haziran ve 14 Mayıs tarihleri arasında herhangi bir yerde çalışıyor olarak görülmediğimizden dolayı bizden mesai yaptığımıza dair yazı isteniyor. Ancak hiçbir daire adımıza ‘mesai yapmıştır’ diye yazı yollayamıyor. Bakanlıklar bu yazıyı almadığından Maliye Bakanlığı’na yazı gönderemediğinden maaşlarımızı alamıyoruz. Bu tarihler arasında bizden yazı isteniyor. Yani bir nevi usulsüzlük yapmamız isteniyor. Bu konuda yargıya olan güvenimiz tamdır. Zaten yargıdan başka sığınacak bir limanımız yok. Bugün bizimle ilgili bir kararın çıkacağını bekliyordum. Aslında çok basit bir karar olmasına rağmen bugün hükümet edenlerin içerisindeki bazı kişilerin kaprisleri yüzünden büyük bir kaosla karşı karşıyayız. Mağduriyetimiz büyüktür. Geçindirmekle hükümlü olduğumuz çocuklarımız ve ailemiz vardır. Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.

Keser: Yasal değişiklik birçok kaos ortamını da birlikte getirdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem eski Müdürü Özden Keser de konuyla ilgili olarak “Kamu Görevlileri Değişiklik Yasası birçok kaos ortamını da birlikte getirdi. Bu kaotik ortamdan dolayı ben ve üç arkadaşım da gerek psikolojik, gerekse maddi olarak inanılmaz sıkıntılar içerisine düştük ve bunu da hak ettiğimizi düşünmüyorum. Hal böyleyken konuyu yargıya aksettirdik. Yargıya olan güvenimiz tamdır. Yargı kanunlar çerçevesinde gerekenleri yapacaktır. Arkadaşlarımızın belirtmiş olduğu gibi yetkili makamlara ve mevkilere zarar vermemek için şimdiye kadar sessiz kaldık. Ancak gereken yapılmazsa bundan sonra süreç daha farklı ilerleyecektir” diye konuştu.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık