Çakıl kamyonu dehşetine 6 yıl

banner37

Ercan-İskele anayolunda, geçtiğimiz yıl Kaleil-Emine Bdwan çiftinin altında kalarak feci şekilde hayatını kaybettiği çakıl yüklü kamyonun şoförü Ramazan Tomruk, uzun süreli hapse mahkum edildi

Çakıl kamyonu  dehşetine 6 yıl

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Haziran 2018 tarihinde Ercan-İskele anayolunda direksiyon hakimiyetini kaybettiği çakıl yüklü kamyonla karşı şeritte gitmekte olan aracın üzerine devrilerek Kaleil Bdwan ve eşi Emine Bdwan’ın feci şekilde ölümlerine neden olan Ramazan Tomruk’u 6 yıl ağır hapse mahkum etti.

   Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar, heyet başkanı Nüvit Gazi Hacı tarafından açıklandı.

   Heyet başkanı, pişman olup mahkemeden özür dileyerek, avukatı aracılığıyla bir kez daha trafiğe çıkmayacağını beyan eden sabıkasız sanığın, tahliyesinden sonra, 1 yıl süreyle sürüş ehliyetine el konulmasına emir verdi.

6 davanın 5’inden suçlu bulundu

   Heyet başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanığı olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen 6 davanın 5’inden suçlu bulup mahkum etti.

   Sanık Ramazan Tomruk, tespitlere göre, itham edildiği “aracını tonajından fazla yük ile sürme” suçundan beraat etti.

   Nüvit Gazi Hacı, huzurundaki emare fotoğraflardan da görüldüğü gibi vahim tabloluk kazanın, 28 Haziran 2018’de saat 17.10’da meydana geldiğini anımsattı ve kazanın, tamamıyla, sanığın dikkatsizliği, ihmalkarlığı, tedbirsizliği, aceleciliği, tehlikeli araç kullanması, aracını kullanırken gerekli dikkat ve ihtimamı göstermediği, yolu kullanmakta olan diğer kişilere makul derecede önem vermediği bulgusuna vardı.

   Hacı, kazanın, 23 Haziran 2018’de, saat 17.10’da, Ercan-İskele anayolu üzerindeki, Hansoy Petrol İstasyonu önünde meydana geldiğini anımsattı.

   Hacı olgulara göre, sanığın yönetimindeki NF 302 plakalı çakıl yüklü kamyon ile Ercan istikametinden İskele istikametine doğru dikkatsiz ve süratle seyrettiği esnada, önünde aynı istikamete doğru seyreden ve yolun solunda bulunan King Fried Chicken isimli iş yerinin park yerine dönüşe geçen salon araca arkadan çarpmamak için fren yaptığı sırada, yolun sağına geçip, o esnada karşı istikametten gelmekte olan Kaleil Bdwan yönetimindeki FA 897 plakalı aracın tavanına, birleştirilmiş çekici aracın ön kısmı ile devrildiğini söyledi.

   Kaza sonucu FM 897 plakalı aracın sürücüsü Kaleil Bdwan ve araçta yolcu olarak bulunan Kaleil’in eşi Emine Bdwan’ın feci şekilde yaşamlarını yitirdiğini dile getiren başkan, Kaleil Bdwan’ın aracını kenara çektiğine de vurgu yaptı.

   Sanığa en adil cezayı tespit etmek için tüm hususları titizlikle inceleyip, değerlendirdiklerini anlatan Nüvit Gazi Hacı, iddia makamının davasını şüpheden ari bir şekilde ispat ettiğine bulgu yaparak, sanığın avukatı aracılığıyla yaptığı tüm iddialara itibar etmediklerini açıkladı.

“Öngörülen ceza 7 yıl”

   Başkan, sanığın mahkum olduğu en ağır suçun, tedbirsizliği, dikkatsizliği ve ihmalkârlığı sonucu bir şahsın ölümüne sebebiyet verme olduğunu belirterek, konu suçunun yasada 7 yıla kadar hapislik ya da 5 bin TL para cezası veya her iki cezayı birden öngördüğüne vurgu yaptı.

   Başkan, mahkemelerin cezaya ek olarak sanığın ehliyetine de el koyabileceğine dikkat çektikten sonra, “İnsanların yollarda hayatlarını kaybetmeleri, modern yaşamın en trajik olgusudur. Ölümlü kazalar sonucu tarifi imkansız acılar yaşanmaktadır. Mahkemeler, bu korkunç acılar karşısında sesini yükseltmekte ve bu tür suçları işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı ciddi ve caydırıcı cezalar vermektedir. Bu tip suçlarda, sanıkların ölüme dikkatsiz ve tedbirsiz davranışları neden olur. Yasa, bu tür suçlar için, ağır cezalar öngörür ve bu tür suçlar işleyen kişilerin daha basiretli, daha dikkatli davranmalarını amaçlar” dedi.

   Ülkedeki trafik kazalarındaki artışın toplumu ciddi derecede tedirgin ettiğine değinen başkan, huzurlarındaki meselede, kaza sonucu tamamen kendi şeridinde gitmekte olan FM 897 plakalı, adeta preslenmiş haldeki araçta bulunan 2 kişinin, huzurlarındaki emare fotoğraflardan da görüldüğü üzere, feci şekilde hayatlarını kaybettiğini söyledi.

   Kazanın meydana geliş şeklinden, sanığın tamamen kusurlu olduğunun açıkça görüldüğünü söyleyen başkan, sanığın, trafik kurallarını ciddi bir şekilde ihlal etmiş olup, 2 kişinin hayatının son bulmasına sebebiyet verdiğine vurgu yaptı.

   Nüvit Gazi Hacı, bu tür suçların önlenmesi ve azalması için, sanığın kusurunu göz önünde tutarak, sabıkasız sanığa caydırıcı ve ibret verici bir ceza vermeyi uygun ve adil bulduklarını belirtti ve sanığı oy birliğiyle 6

yıl hapse gönderdi.

   Hacı, sanığın tahliyesinden sonra, ehliyetine 1 yıl el konulmasına ayrıca emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER