Çalanlar cezaevine gitti, gözcü teminatla serbest kaldı

banner37

Lefkoşa’da 6 işyerinde meydana gelen hırsızlık olaylarıyla ilgili tutuklanan üniversite öğrencisi 4 zanlı teminat duruşmasına çıkarıldı

Çalanlar cezaevine gitti, gözcü teminatla serbest kaldı
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa bölgesinde 18-20 Haziran tarihleri arasında 6 işyerine girilerek hırsızlık yapılmasıyla ilgili tutuklanan üniversite öğrencisi 4 zanlı teminat duruşmasına çıkarıldı.

   “Dükkan açma”, “Sirkat”, “Kasti hasar” ve “Bir cürüm işlemek için binaya girme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Umar Abdullahi Jabiru, Yusuf Badamasi Abubakar, Usman İbrahim ve Muhammad Sanı Isa dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Mehmet Şener’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Şener, 18-19.06.2020 tarihleri 21.30-09.00 saatleri arasında Lefkoşa Osman Paşa Caddesi üzerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Lefkoşa’da sakin Nevres Burcu’nun yapmış olduğu Burcu Restoran isimli iş yerinin güneye bakan 75x45 ebatlarında açık vaziyette bulunan pencerenin üzerindeki sinek telinin kimliği meçhul şahıs/lar tarafından yırtılarak kasten ve kanunsuz olarak hasara uğratıldıktan sonra içeri girilip, Beko marka yazar kasa, içerisinde bulunan 178 TL ve kasanın alt kısmında bulunan bir adet 1 litrelik yeni rakı marka içkiyi sirkat ettikten sonra aynı yerden çıkış yaptıklarını belirtti.

   Polis memuru Mehmet Şener, 19 Haziran’da Cavada isimli restorandan 36 TL tutarında bozuk parayı çaldıklarına vurgu yaptı.

   Şener, zanlıların ayrıca Urfalı Osmanbey Konağı isimli restorana da bir cürüm işlemek kastı ile girdiklerini ancak herhangi bir şey çalmadan çıktıklarını anlatarak, ayrıca zanlıların ikametgahında da arama yapıldığını kaydetti.

   Şener, zanlıların ikametgahında yapılan arama sonucunda 1 adet alkollü içkinin tespit edilerek emare alındığını belirtti.

   Polis memuru Mehmet Şener, bu meselelerin yanı sıra, farklı iki benzer meseleyle ilgili olarak 22.06.2020 tarihinde yapılan ileri soruşturmada zanlı Muhammad Sanı Isa’nın da methaldar olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

   Şener, 13.06.2020 tarihinde saat 18.00 raddelerinde Gönyeli’deki Yener Sokak üzerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Lefkoşa’da sakin İlke Koçak’ın yapmış olduğu Koçak İç Giyim isimli iş yerinin kasasında bulunun 810 TL nakit paranın işyerinin açık olduğu bir esnada kimliği meçhul şahıs/lar tarafından sirkat edildiğini kaydetti.

   Meselelerin tahkikatlarının tamamlandığını ve zanlılar  Umar Abdullahi Jabiru, Yusuf Badamasi Abubakar’ın kamera kayıtlarında görüldüğünü söyleyen Şener, üniversite öğrencisi olan zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

   Yargıç Temay Sağer, zanlılar Umar Abdullahi Jabiru, Yusuf Badamasi Abubakar, Usman İbrahim’in 45 günü aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’nde tutuklu kalmalarına emir verdi.

   Sağer, sadece bir olaya gözcülük yapan zanlı Muhammad Sanı Isa’nın ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 7 bin TL nakdi teminat yatırması ve haftada iki gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşulları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75