Çaldığı parayı iade etti ama yargılanmaktan kurtulamadı

banner37

Üç yıl önce iş takibini yaptığı şirketin 16 bin TL’sini zimmetine geçiren ve şikayetin ardından parayı iade eden Naziyet İnönülü, dün bu suçtan yargılanmak üzere teminata bağlandı

Çaldığı parayı iade etti ama yargılanmaktan kurtulamadı
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   İş takibi yapan zanlı Naziyet İnönülü, Lefkoşa'da sakin Muhammed Uluçay’ın şirketinin sigorta ve ihtiyat sandığı işlemleri için üç yıl önce kendisine verilen 16 bin TL’yi sirkat ettiği suçlamasıyla dün mahkemeye çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

   Mahkemede, zanlının 2017 yılında suçu işlediğini ve polise yapılan şikayetin ardından parayı sahibine iade ettiği kaydedilerek, o dönemde zanlının mahkemeye çıkarılarak teminata bağlanmadığı belirtildi, ancak nedeni açıklanmadı. Naziyet İnönülü’yü mahkemeye çıkaran polis “ben yeni tahkikat memuruyum” demekle yetindi.

   Naziyet İnönülü üç yıl sonra “Müstahdem tarafından sirkat” dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Umut Kulle’yi dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Kulle, Şubat 2017 yılı içerisinde zanlının çalıştığı muhasebe bürosuna gelen Lefkoşa'da sakin Muhammed Uluçay’ın kendi şirketinin sigorta ve ihtiyat sandığı işlemleri için zanlıya 16 bin TL verdiğini belirtti. 

   Kulle, zanlı Naziyet İnönülü’nün konu parayı bu işlemler için kullanmayıp tasarrufuna geçirerek, sirkat ettiğini kaydetti.

   Polis memuru Umut Kulle, Mayıs 2017 yılı içerisinde zanlının l6 bin TL’yi Muhammed Uluçay’a ödediğini ve akabinde 09.05.2017 tarihinde Muhammed Uluçay’ın zanlının aleyhindeki şikayetini ek ifade vererek geri çektiğini mahkemeye aktardı.

   Kulle, mesele ile ilgili olarak zanlının aleyhinde başlatılan soruşturmanın tamamlandığını söyleyerek, KKTC vatandaşı olan zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Temay Sağer, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışının yasaklayarak, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 70’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması, haftada bir gün polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75