banner6

Çalınan meblağ 518 bin TL'ye çıktı!

banner37

Genel müdür olarak çalıştığı Evolve Park’a ait stoklardan çok sayıda yiyecek ve içecek satışı yaparak, 1 milyon TL’yi zimmetine geçirdiği iddiasıyla tutuklanan 26 yaşındaki Gizem Kaya aleyhine 4 gün ek tutululuk emri temin edildi.

Çalınan meblağ  518 bin TL'ye çıktı!
banner99

Sedef BOŞNAK

Genel Müdür olarak çalıştığı Evolve Park’ın işletmecisinin şikâyeti üzerine tutuklanan 26 yaşındaki Gizem Kaya, otele ait stoklardan, yiyecek ve içecek satışı yaparak 1 milyon TL elde ettiği yönündeki iddialarla ilgili yürütülen polis soruşturması sürüyor.

Soruşturma maksatlı, poliste on gündür tutuklu bulunan ve sadece 2017’deki stoklardan satış yaparak 518 bin TL’yi zimmetine geçirmekle suçlanan Gizem Kaya, dün, ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldı ve aleyhine 4 gün daha tutululuk emri temin edildi.

Polis, işletmecinin şikayetine göre, Gizem Kaya’nın 1 milyon TL’yi zimmetine geçirdiği yöndeki iddiaları araştırırken, Kaya da aleyhindeki tüm suçlamaları reddediyor.

Miktar 518 bin TL’ye yükseldi

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak’ın sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Mehmet Emin Doğan yanıtladı.

Tanık polis Mehmet Emin Doğan, zanlının, Temmuz 2016 ile Ekim 2017 tarihleri arasında, müstahdemi olduğu Gazimağusa’da faaliyet gösteren Evolve Park’ın, market, cafe, restoran, resepsiyona ait  stoklardan, muhtelif markalardaki, yiyecek ve içecekleri satarak, satıştan elde ettiği toplam 144 bin TL’yi zimmetine geçirdiği yönünde aldığı şikâyet doğrultusunda tahkikata başladığını anlattı.

Mehmet Emin Doğan, zanlının evinde mahkeme emri gereği arama yaptığını ve yaptığı aramada, işyeri hesaplarının bulunduğu bankaya ait bir adet dekont ve 6 adet kredi kartı slipini bularak emare zapt ettiğini söyledi.

Meseleyle ilgili konu işyerini ziyaret edip, birçok ifade temin ettiğini kaydeden tanık polis, işyerindeki kasa işleyişi ve müşteri listelerini temin edip, işyerinden, kamera görüntülerinin hazırlanmasını ve muhasebe kayıtlarının dış murakıp tarafından yeniden incelenmesini istediklerini dile getirdi.

Tanık polis, zanlıdan, talebi üzerine 6 sayfalık bir gönüllü ifade temin ettiğine dikkat çekerek, zanlının bahse konu suçu işlemediğini söyleyip, kendisine kumpas kurulduğunu iddia ettiğine dikkat çekti ve bazı isimlerden bahsederek birçok iddialarda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Personel maaşları eksik yatırıldı

Dış murakıbın hazırladığı 1 Ocak 2017 ile 30 Ekim 2017 tarihlerini kapsayan ayrıntılı muhasebe kayıtlarını temin ettiğinden söz eden tanık polis, bu raporlara göre, 2017 yılı içerisinde, şirket kasalarına girmesi gereken 239 bin TL’nin kayıp olduğunu belirttiğine vurgu yaptı.

1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihlerini kapsayan muhasebe kayıtlarına göre ise şirket kasasına 135 bin TL’nin eksik yatırıldığını kaydeden tanık polis, bazı iptal fişleri bulup, bazı personelin maaşlarının eksik yatırıldığını saptadığından söz etti.

Tanık polis, sirkat edilen meblağın arttığına dikkat çekti ve zanlının aleyhine temin ettiği tutukluluk süresince yaptıklarını anlatarak 34 kişiden ifade aldığını beyan etti.

Aldığı ifadelerin yeni ifadeler doğurduğuna işret ederek, birçok kişiden daha ifade alması gerektiğine işaret eden tanık polis, yaptığı araştırma ve tespitleri sonucu çalınan meblağın 518 bin TL’ye ulaştığını söyledi.

Muhasebeyle ilgili değişikliklerin, tüm yetkiye sahip olan zanlı tarafından gerçekleştirildiğini bir kez daha hatırlatan tanık polis, konu suçun ağır ceza mahkemelerinin yetkisinde olan ciddi ve ağır suçlar olduğunu kaydetti.

Şirket direktörlerinin iddiasına göre, 1 milyon TL nakit paranın çalındığını beliren tanık polis, soruşturmasını titiz bir şekilde yürüttüğünü söyledi. Tanık polis, yapması gereken araştırmaları tamamlayabilmek için mahkemeden zanlı aleyhine 8 gün ek tutukluluk emri talep etti.

Savcı Serhan Bundak, bu süreyi 4 günle sınırladı.

4 gün tutuklu kalacak

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Gökan Asafoğulları, meselenin ciddiyetine vurgu yaptıktan sonra, tahkikatın seyrinin genişlediğine değindi ve tahkikatın selameti açısından, zanlının tutuklu kalmasının elzem olduğuna vurgu yaparak, 4 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104