Çalışan, patronu affetti, mahkeme, para cezası verdi

banner37

Alaycı tavırlarına sinirlendiği çalışanı Muhammet Keskinoğlu’nu 3 yıl önce yumruklayarak kafatasının kırılmasına neden olan Muhammed Güner, 15 bin TL para cezasına çarptırıldı

banner87
Çalışan, patronu affetti, mahkeme, para cezası verdi
banner90
banner99

“ALAYCI TAVIRLAR HER NE KADAR YANLIŞ OLSA DA…”… Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer, müştekinin, sanığın işletmesindeki gerek açık ile ilgili, gerekse de sanık ile konuşurken gerçekleştirmiş olduğu alaycı tavırların her ne kadar da yanlış olsa da, bu tavırların sanığa müştekiyi darp etme ve onu vahim zarara uğratma hakkı tanınmadığına vurgu yaptı.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da üç yıl önce işyerinde çalışanı olan Muhammet Keskinoğlu’na defalarca yumruk atıp, yere düşürerek kafatasının kırılmasına neden olan Muhammed Güner, 15 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme ayrıca, Muhammed Güner’in üç yıl sulh ve sükunu koruyacağına dair 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Fuat Emirtaneoğlu, hazır bulundu.

Davanın kararını okuyan Yargıç Temay Sağer, sanığı kendi ikrarı, iddia makamı tarafından aktarılan olgular ve sunulan emareler ışığında aleyhindeki tüm ithamlardan suçlu bulup, mahkûm ettiğini açıkladı.

Sağer, Fasıl 154 Ceza Yasası’na bakıldığında, sanığın mahkûm olduğu ‘Vahim Zarar’ suçu için 7 yıla kadar hapislik ve/veya para cezası, ‘Ciddi Darp’ suçu için üç yıla kadar hapislik, ‘Darp’ suçu için ise 1 yıla kadar hapislik ve/veya para cezası öngörüldüğüne değindi.

Sağer, özellikle sanığın mahkum olduğu “vahim zarar” suçu için mevzuatın öngörmekte olduğu uzun süreli hapislik cezasının, sanığın ne derece ciddi ve vahim bir suç işlediğini kendiliğinden ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

Yargıç Temay Sağer, “Anayasa’ya göre “Herkes, barış, güven ve huzur içinde yaşama hakkına sahiptir. Herkes, vücut bütünlüğü hakkına sahiptir. Yine Anayasa’ya göre KKTC, hukukun üstünlüğü olan bir hukuk devletidir. Bu mevzuat ışığında KKTC’de bulunan herkes hukuk kurallarına uymalı, gayri kanuni bir şekilde bir başkasına zarar vermemeli ve bir başkasını hatalı olduğu gerekçesi ile cezalandırmaya kalkışmamalıdır. Aksine bir davranış, Anayasa’nın 14(1) ve 15(1) maddelerine aykırı olarak toplumun güven ve huzurunu bozan, aynı zamanda kişinin vücut bütünlüğünü ihlal eden bir davranış olarak nitelendirilmelidir. Bu tür davranışlara da hukuk devletinin var olduğu yerlerde müsamaha gösterilemez” ifadelerini kullandı.

Sağer, Yüksek Mahkeme Genel Sekreterliği tarafından yıllık yayımlanan Faaliyet Raporları’nın adli ihbar olarak dikkate aldığında, “vahim zarar” suçlarının ülkemizdeki yaygın suçlar arasında yer aldığının görüldüğüne vurgu yaptı.

Sağer, Yüksek Mahkeme tarafından birçok içtihat kararında “yaygın ve vahim” suçlarda, kamu menfaatinin ön planda tutulması gerektiğine yer verildiğini kaydetti.

Sağer, sanığın işletmesinde yer alan kasada çıkan açık nedeniyle kamera kayıtlarını incelediğini, ardından müştekiyi tespit ettikten sonra müşteki ile konuştuğu sırada müştekinin sanığa karşı alaycı tutumu nedeniyle tartışma yaşandığını belirtti.

Yargıç Sağer, ardından da sanığın müştekinin vücudunun muhtelif yerlerine gelişigüzel yumruk vurduğunu ve müştekinin almış olduğu darbeler sonrası yere düşüp başını beton zemine vurması neticesinde kafatasının çatladığına dikkat çekti.

Sağer, müştekinin sanığın işletmesindeki gerek açık ile ilgili gerekse de sanık ile konuşurken gerçekleştirmiş olduğu alaycı tavırlar her ne kadar yanlış olsa da müştekinin bu hatalı davranışlarının sanığa müştekiyi darp etme ve onu vahim zarara uğratma hakkı tanınmadığına vurgu yaptı.

Sağer, müştekinin kafatasında kırığa neden olan sanığın işlemiş olduğu suçların ciddiyetine rağmen şikayetin geri çekmiş oluşunu, sanığın sabıkasız bir kişi olmasını ve müştekide kalıcı bir hasarın olmamasını göz önünde bulundurduğunu belirtti.

Sağer, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, 15 bin TL para cezası ödemesine ve üç yıl sulh ve sükunu koruyacağına dair 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75