“Camla çerçeveyle işim olmaz, ateş ettirirsem kan akıtırım!”

banner37

Gazimağusa’da hukukçuların bulunduğu Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili, 4 kişi daha tutuklandı. Tutuklu sayısının 8’e çıktığı olayın azmettiricisi Veysi Çelik, mahkemede, tehditkâr açıklamalar yaptı:

banner87
“Camla çerçeveyle işim olmaz,  ateş ettirirsem kan akıtırım!”
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK
  
Gazimağusa’da hukukçuların bulunduğu Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili haziran ayında, başlatılan çok yönlü soruşturma sonucu polis, olayın azmettiricisi olan Veysi Çelik ve beraberindeki 3 suç ortağını yakaladı.
  
PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis ekiplerinin Balalan Limanı’nda düzenlediği operasyonda tutuklanan Veysi Çelik, Harun Deniz Bektaş, Yaşar Ocak ve Sajid Masood Mohammad Bota, geniş güvenlik önlemi altında mahkemeye çıkartıldı.
   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Nöbetçi Yargıç Dilşah Karayel huzuruna çıkartılan zanlılar aleyhine 3’er gün tutukluluk emri temin edildi.
   Tutuklu sayısının 8’e çıktığı olayın azmettiricisi Veysi Çelik, mahkemede, kendisini savunan avukatına, “Polise söyle, benim camla çerçeveyle işim olmaz. Ateş ettirmem. Ateş edeceksem, kan dökerim! Gençlerim kan akıtır” diye tehditkâr açıklamalar yaptı.
   Bunun üzerine, zanlı Veysi Çelik, yargıçtan uyarı aldı.

 

“Masumum, serbest bırakın”
  
Zanlılardan Yaşar Ocak ise, kendi kendini savundu ve olayla herhangi bir bağlantısı olmadığını ifade ettikten sonra, mahkemeye, serbest bırakılması için talepte bulundu.
   Tahkikatı yürüten müfettiş muaviniyle kişisel problemi olduğunu da belirttikten sonra, şöyle konuştu:
   “Bana iftira atabilirler. Her şeyi beklerim. Ben dün, Glapsides’teydim. Ailemle bile daha bayramlaşmadım. Arkadaşım Harun, beni Balalan’a götürür müsün dedi. Ben de tabi dedim. Arkamızdan bir araba geliyormuş. İçindeki Sajid ve Veysi’ymiş bilmiyordum. Polis baskın yaptı. Silah tuttular, arabam arandı, tutuklandım, mahkemeye çıkartıldım. Hayatımdaki her yerden çekildim. Beni suçlayamaz, masumum. Karakolda dahi kelepçeliyim, ne yemek ne su verdiler. Avukatımla ailemle görüşemedim. Suçsuzluğumu nasıl ispatlayacağım?”

 

Araştırma bitmedi
  
Dünkü tutukluluk duruşmasında, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Halil Seven, meseleyle ilgili yeminli şahadet verip olguları aktardı.
   Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlıların, “kanunsuz patlayıcı madde ve ateşli silah kullanma, taşıma ve tasarrufu”, “meskun mahalde ateş açma”, “kasti hasar” ve “suçu örten” suçlarından methaldar olduğunu söyledi ve 1 Haziran 2019’da, saat 03,15’te, Gazimağusa İlker Karter Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Themis Center’in Güney cephesindeki, 22 numaralı boş ofisinin camına Serhat Tokur silahla 3 el ateş atıldığını belirterek kasti hasara uğratıldığını anımsattı.
   Meseleyle ilgili birçok ifade, telefon dökümü ve kamera görüntüsünün alındığını kaydeden tanık müfettiş muavini, daha önce meseleyle ilgili tutukladığı 4 zanlıdan 3’ünün hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevinde tutulduğunu anımsattı.
   Müfettiş Muavini Halil Seven, 11 Ağustos 2019’da, meselenin azmettiricisi olan Veysi Çelik ve suç ortakları olan diğer 3 zanlının, Balalan Limanı’nda bulundukları bir sırada, bir polis ekibince bulunarak derdest emri gereği tutuklandıklarını söyledi.
   1’i sözlü 3’ü gönüllü ifade veren zanlıların aleyhlerindeki suçlamaları reddettiğini belirten Halil Seven, tüm zanlıların tasarrufundaki telefonları emare aldığını anlattı ve “Zanlılar telefonların şifrelerini vermedi. Telefonlarıyla ilgili telefon dökümü ve baz istasyonlarıyla ilgili yazılar yazıldı, sonuçları bekleniyor” dedi.
   Halil Seven, meseleyle ilgili aradığı bir kişi ve kayıp olduğuna inandığı emarelerin var olduğuna dikkat çekti ve mahkemeden, gerek Veysi Çelik’in saklanmasıyla gerekse kurşunlama olayıyla ilgili bağlantısını araştırabilmek ve salimen tahkikat yapabilmek için süre talep etti.
   Nöbetçi Yargıç Dilşah Karayel, ilk nazarda suçla bağlantısı olduğuna inandığı zanlıların 3’er gün tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75