banner6

Canlı canlı mı yakıldı?

banner37

Girne dağ yolunda ormanlık alan içerisinde cesedi bulunan kayıp Kıbrıslı Rum Solomos Apostolidis’in cesedine yapılan otopsi, olayın ‘cinayet’ olduğunu kesinleştirdi. Ceset üzerinde ve cesedin bulunduğu yerde yanık izleri bulunması ise kafaları karıştırdı

Canlı canlı mı yakıldı?
banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

Bostancı Sınır Kapısı’ndan 28 Mart günü sabah saat 11.30’da güneyden kuzeye geçen ve kayıplara karışan Kıbrıslı Rum 65 yaşındaki Solomos Apostolidis’in cansız bedeni önceki gece Girne dağ yolundaki ormanlık alan içerisinde bulundu. Olay, ülkemizde ve Güney Kıbrıs’ta büyük infial yarattı.

Apostolidis’in cesedine önceki gece yapılan otopsi sonucunda elde edilen veriler, olayın cinayet olduğunu kesinleştirdi. Apostolidis’in kafa kemiklerinde parçalı kırıklar olması ve polisin olay yerinde ‘kanlı büyük bir taş’ parçasını emare olarak bulması, Kıbrıslı Rum’un başına taşla vurularak öldürüldüğünü ortaya koydu.

Ancak Olay Yeri İnceleme Ekibi’nin cesedin bulunduğu yerde yaptığı ikinci incelemede, Kıbrıslı Rum’un ölü bulunduğu noktada yanık izlerine rastladı. Cesedin baş kısmında ve kıyafetlerinin bir kısmında yanık izleri de bulunması, cinayet zanlısının cesedi yakarak yok etmeye çalıştığı iddiasını gündeme getirdi.

Tüyler ürperten diğer iddia ise, Apostolidis’in henüz hayattayken yakılarak öldürülmeye çalışıldığı başarılı olunamayınca taşla başına defalarca vurulduğu yönünde. Polis, olayla ilgili her türlü ihtimali araştırıyor.

Bu arada Apostolidis’in cesedine kuzeyde yapılan otopsi sonrası Kıbrıslı Rum’un ailesi, dün sabah cenazeyi teslim aldı ve Güney Kıbrıs’a götürdü.

Kıbrıslı Rum Solomos Apostolidis’in cenazesi, Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi (SSİKTK) aracılığıyla Metehan’da Ara Bölge’de Birleşmiş Milletler Barış Gücü yardımıyla ailesine teslim edildi.

Edinilen bilgiye göre, Apostolidis’in cesedine güneyde de otopsi yapıldı ve aynı sonuç elde edildi. Kıbrıslı

Rum’un cenazesi ise bugün.

Cinayet zanlısı Erdinç Şentürk

Solomos Apostolidis’in kardeşi Kypros Koysidis, Apostolidis’in her gün kuzeyde buluştuğu Erdinç Şentürk tarafından öldürüldüğünden şüphelenmişti.

Bu çerçevede soruşturmasını derinleştiren polis, 28 Mart Çarşamba günü Ercan Havaalanı üzerinden Türkiye’ye giden Erdinç Şentürk, Türkiye’de tutuklanarak sorgulanabilmesi için gerekli yazışmaları gerçekleştirdi. Türkiye polisinin harekete geçerek her yerde Erdinç Şentürk’ü aradığı öğrenildi.

Cinayet zanlısıyla ilgili henüz bir bilgiye ulaşılamadı.

Erhürman: Zanlı hakkında deliller var

Başbakan Tufan Erhürman da, Güney Kıbrıs’ta sakin Solomos Apostolidis cinayetiyle ilgili önceki akşam geç saatlerde Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ile görüştüğünü ifade ederek, polisin bu konuda şahsın kim olduğuna ilişkin kuvvetli delillerinin bulunduğunu, polisin araştırmasını sürdürdüğünü, şahsın nerede olduğu, buradayken neler yaptığına ilişkin çok sayıda veri bulunduğunu kaydetti.

Erhürman, soruşturmanın gizliliği açısından daha fazlasını söylemesinin doğru olmadığını ifade ederek, Rum basınında siyasi bir şey olabileceği yönünde iddiaların ileri sürüldüğünü, ancak ellerinde bulunan bütün verilerin ise bunun adli bir olay olduğu yönünde olduğunu aktardı.

İlk emare ‘kanlı taş’

Solomos Apostolidis’in cesedinin Girne-Değirmenlik anayolu üzerinde faaliyet gösteren “Kendin Pişir Kendin Ye” isimli işletmenin yaklaşık 400 metre ilerisinde bulunmasının ardından olay yerini inceleyen polisler, önceki gece ve dün yeniden olay yerinde incelemelerde bulundu.

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Olay Yeri İnceleme ekibinin cesedin bulunduğu ormanlık alanda üzerinde kan izi bulunan bir taş parçasını emare aldığı öğrenildi.

Polis, önceki gece cesedin yakınında bulunan kanlı taşın yanı sıra yanık bir taş, Kıbrıslı Rum’a ait yanmış ceket parçası, deri parçası ve saçları da emare olarak topladı.

Otopsi raporuna bağlı olarak emare olarak taş parçasının bulunması Kıbrıslı Rum’un başına taşla vurularak öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

Polis yanıcı maddenin konulduğu bidonu arıyor

Cesedin bulunduğu noktada polis, emarelere bir müdahalede bulunulmaması için 24 saat nöbet tuttu.

Sabah erken saatlerde cesedin bulunduğu yerde yeniden geniş çaplı arama yapan polise, Olay Yeri İnceleme Ekibi eşlik etti.

KIBRIS da, polisle birlikte bölgedeki aramalara katıldı. Cesedin bulunduğu noktadaki yanık izlerinden yola çıkan polis, dün bölgede benzin bidonu veya içerisinde yanıcı madde olan bir şişe aradı ancak herhangi bir ize rastlamadı.

Cesedi uzun süredir bölgede olduğunu gösteren bulgulardan biri de, etrafta çok sayıda kurt olmasıydı.

Kuzeydeki ve güneydeki otopside aynı sonuç

Apostolidis’in cenazesine önceki gece otopsi yapıldı.

Otopsi sonucunda Apostolidis’in “Künt travmalara bağlı kafa kemikleri parçalı kırıkları ve beyin kanaması” sonucu öldüğü tespit edildi.

Apostolidis’in cenazesine Güney Kıbrıs’ta da otopsi yapıldığı ve aynı bulguların saptandığı öğrenildi.

 

Cenaze aileye teslim edildi

Kıbrıslı Rum Solomos Apostolidis’in ölüm sebebinin tespit edilmesi sonrası gerekli işlemler tamamlandı ve cenaze dün sabah saat 10.00’da aileye teslim edildi.

Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi (SSİKTK) Kıbrıslı Türk Ekip Başkanı Hakkı Önen, önceki gün ormanlık arazide cesedi bulunan Kıbrıslı Rum Solomos Apostolidis’in cenazesinin Metehan’da ara bölgede Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün aracılığıyla ailesine teslim edildiğini ifade etti.

Önen, Apostolidis’in cesedine güneyde de otopsi yapıldığını, çünkü otopsi raporu olmadan güneyde gömülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

SSİKTK’nin iki toplumlu bir komite olduğunu belirten Önen, komitenin yapısının suçların karşılıklı önlenmesi, suçlarla ilgili istihbaratın sağlanması ve insani yardımlar olduğunu ifade etti.

Önen, Apostolidis’in cesedinin hastaneden alınıp ailesine teslim edilmesinde komitenin devrede olduğunu vurguladı.

Kıbrıslı Rum’un cenazesi bugün

Kıbrıslı Rum Solomos Apostolidis’e dün Güney Kıbrıs’ta da otopsi yapıldı.

Apostolidis’in cenazesinin bugün sabah 10.30’da Peristerona’da toprağa verileceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 08:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104