Çanta, kokain ve hintkeneviriyle doluydu!

banner37

Gazimağusa’da, 1 kilo 81 gram 258 miligram ağırlığındaki uyuşturucuyla ilgili tutuklanan 2 zanlı, 2 ay süresince hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi

banner87
Çanta, kokain ve hintkeneviriyle doluydu!
banner90
banner99

BİRİNİN BENZER DAVASI VAR, DİĞERİ ÜLKEDE KAÇAK… Mahkemede konuşan polis memuru, askıda benzer davası olan M.F. ile ülkede kaçak olan Q.A.M.’yı,  mahkum olmaları halinde alacakları cezadan kurtulmak için kaçma ihtimallerinin yüksek olduğunu belirterek, zanlıların cezaevine gönderilmesini istedi. Mahkeme de bu talebi uygun buldu

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, Karakeşliler Bölgesi’ndeki bir askeri nöbet yerinde, yeşil renk bir sırt çantası içerisinde ele geçirilen, yüzlerce kişiyi zehirleyebilecek miktardaki uyuşturucuyla ilgili tutuklanan 1’i kaçak 2 genç zanlı aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

İşledikleri iddia edilen uyuşturucu madde alma, tasarruf ve askeri yasak bölgeyi ihlal suçlarından ileride yargılanacak olan M.F. ve ülkeye eğitim için gelip kaydını yenilemeyerek, ülkede izinsiz ikamet eden Q.A.M., yargıdan kaçma ihtimalleri göz önünde tutularak, 2 ay süresince hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, mahkemeye talebi aktarması için, meselenin tahkikat memuru PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Gökhan Yıldırım’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, 14 Ocak 2020’de, saat 23.00’de aldıkları ihbar üzerine Gazimağusa’da Karakeşliler Bölgesi’ndeki askeri bölüğün sorumluluk sahasındaki bir nöbet yerinde, M.F.’yi, sınır yakınında yaya olarak tespit ettiklerini anlattı.

Gökhan Yıldırım, zanlı M.F.’nin 10 metre yakınında, içi kokain ve hintkeneviri türü uyuşturucuyla dolu çanta tespit edildiğini anımsattıktan sonra, yaptığı soruşturma sonucunda konu maddelerin Q.A.M.’ye ait olduğunu öğrenmesi üzerine, Q.A.M.’yı da Gazimağusa’da tespit ederek derdest emri gereği tutukladığını ifade etti.

Ülkede 30 Eylül 2018’den beridir izinsiz ikamet eden Q.A.M.’nın kullanımındaki kiralık araçta, yolcu koltuğu önündeki paspasta 11 mg uyuşturucu ele geçirildiğini kaydetti.

Tanık polis, her iki zanlıya da methaldar oldukları suçlarla ilgili yazılı dava tebliğ etiğini belirttikten sonra, mahkemeden, mahkum olmaları halinde alacakları cezadan kurtulmak için kaçma ihtimali yüksek olan ve askıda benzer davası olan M.F. ile ülkede kaçak olan Q.A.M.’yı cezaevine göndermesini istedi.

Sağlamer: “Ayak izi tespit ettin mi?”

Zanlı M.F.’yi savunan Avukat Batur Sağlamer, polisin talebine itiraz etmedi ancak savunma maksatları açısından tanık polise iddialarını yöneltti.

Avukat Batur Sağlamer, müvekkilinin, içerisinde uyuşturucu olan bahse konu çantayı görmediğini ileri sürerek, “Zanlıların o bölgede olmaları ele geçirilen uyuşturucuyu tasarruf ettikleri anlamına gelmez. Çanta yakınından müvekkilime ait ayak izi tespit edildi mi?” sorusunu sordu.

Tanık polis ise cevaben, olay yeri inceleme ekiplerinin böyle bir tespitte bulunmadığını dile getirdi.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, huzurundaki şahadeti değerlendirdikten sonra, ciddi ve yaygın suç için polisin talebini uygun buldu ve zanlıları, yargılanıncaya değin, her ne şart altında olursa olsun, 2 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108