banner6

Çek tutarı 700 bin TL'ye çıktı!

banner37

Polis, Gazimağusa’daki Güneşoğlu Benzin İstasyonu’ndaki milyonluk hırsızlıkla ilgili tutukladığı iki kardeşten birini serbest bıraktı. Suçunu itiraf eden şirket çalışanı Süleyman Çelik’in ise tutukluluğu 8 gün daha uzatıldı

Çek tutarı 700 bin TL'ye çıktı!
banner150

banner150

banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da faaliyet gösteren Güneşoğlu Benzin İstasyonu’ndaki milyonluk hırsızlıkla ilgili polisin yürüttüğü titiz soruşturma sürüyor.

Meseleyle ilgili tutuklanan iki kardeşten biri serbest bırakılırken, müştekiye ait GMC Motor’s çalışanı Süleyman Çelik, ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarılarak aleyhine 8 gün daha tutukluluk emri temin edildi.

Müştekinin beyanı üzerine nakit paranın 500 bin TL’den 345 bin TL’ye düştüğünü,  çek tutarının da 500 bin TL’den 700 bin TL’ye çıktığını belirten polis, zanlının olay öncesi ve sonrası görüştüğü kişilerden ifade temin edip, kayıp olan 60 bin TL’nin izini sürecek.

Kasayı çekiç ve keskiyle açtı

Dünkü tutukluluk duruşmasında,  İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Ersoy Saydağ’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Ersoy Saydağ, zanlı Süleyman Çelik’in, 21 Temmuz- 22 Temmuz 2017 tarihleri arasında, 22:00-00:30 saatleri arasında, Gazimağusa'da, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren İsmail Güneş Güneşoğlu’na ait  Güneşoğlu Benzin İstasyonu’na pencereden girdiğini söyledi.

Ersoy Saydağ, zanlının, konu işyerinin ofis bölümüne ait doğuya bakan 4 metre yüksekliğindeki 100x160 santim ebatlarındaki çift kanatlı kapalı vaziyetteki alüminyum sürme penceresini, çekiç ve keski aletlerini kullanarak zorlayıp açtığını anlattı.

Saydağ, zanlının, ofis içerisindeki çalışma masasının sol altındaki dolapta muhafaza edilen 40x60 ebatlarındaki

kilitli para kasası ve içerisindeki döviz ve TL’den oluşan toplam 345 bin TL tutarındaki nakit parayı, 700 bin TL karşılığı olan muhtelif bankalara ait çeşitli meblağlardaki 100 adet müşteri çekini, Opelya Güneşoğlu’na ait pasaportu, 2 adet Mercedes marka aracın kontak anahtarlarını, 1 adet güneş gözlüğünü, çalışma masasının üst çekmecesindeki 16 bin 390 TL nakit para ile 1 adet 8 bin 500 TL’lik çek yaprağını ve masa üzerinde bulunan 11 adet karşılıksız olarak mühürlenmiş muhtelif meblağlardaki çek yapraklarını sirkat ederek, ayni yerden çıkış yaptıklarını kaydetti.

Şikâyetten 3 saat sonra tutuklandı

Meseleyle ilgili aynı gün saat 15.00’te, müştekinin şikayeti üzerine tahkikat başlatıldığını kaydeden tanık polis, çalışanların sorgusuna başladığını ve müştekiye ait GMC Motor’s isimli işyerinde çalışan Süleyman Çelik’ten bir açık ifade temin edildiğini mahkemeye aktardı.

Tanık polis, zanlının verdiği ifadeye değinerek, zanlının, saat 22.00 raddelerinde petrol istasyonuna geldiğini,

müştekiye ait HN 335 plakalı aracı aldığını, akabinde bir bayan arkadaşının devamlı surette arabasını petrol istasyonunun arka kısmına park ettiği için söz konusu bayanı görebileceği düşüncesiyle jip ile tıp merkezi yakınlarından petrol istasyonuna gidip baktığını, fakat kızı göremediği için saat 22.30’da Mağusa’dan ayrıldığını ve Korkuteli’ne gidip yattığını beyan ettiğini dile getirdi.

Kamera kayıtlarını incelediğini ve zanlının söylediklerinde çelişki olduğunu fark ettiğini kaydeden tanık polis Ersoy Saydağ, mahkeme emri ile zanlının evinde arama yaptığını ancak olayı aydınlatacak bir emare tespit edemediğini anlattı.

Ersoy Saydağ, yaptığı tahkikatta, zanlı Süleyman Çelik’in, olay sonrası, yüklü miktarda borçlarına karşılık, ismi tespit edilen 3 kişiye yüklü miktarda ödeme yaptığını tespit ettiğini belirttikten sonra, bu konuda zanlıdan izahat alamadığını anlattı.

Elektrik panosuna gizledi

Saydağ, zanlının verdiği ikinci gönüllü ifadesinde, suçlarını kabul ettiğini beyan ederek, ofise tek başına girdiğini, içi para ve çek dolu kasayı alıp Korkuteli’ne götürdüğünü, açtıktan sonra da kasayı, İskele sahilindeki Harnup Fabrikası yakınındaki deniz kenarına attığını anlattığını belirtti.

Kasayı, konu mahalde bulduğunu anlatan tanık polis, kasa ve içerisindeki 60 TL’yi, Opelya Güneşoğlu’na ait pasaportu, 2 adet Mercedes marka aracın kontak anahtarlarını, 1 adet güneş gözlüğünü bularak emare aldığını anlattı.

Zanlının, sirkat ettiği çek ve paraların yerini kendilerine gösterdiğini söyleyen tanık polis, Gazimağusa’da kiraladığı daireye çıkan merdiven ayaklarının yanındaki duvardaki, üzeri kablolarla kapatılmış pano içerisindeki bir çantada 3 bin 115 TL, 23 bin 733 dolar, 4 bin 565 Euro, bin 570 sterlini bularak zapt ettiğini dile getirdi.

Zanlının, akabinde, sirkat ettiği çekleri çalıştığı işyeri arkasında yaktığını beyan etmesi üzerine, konu mahale giderek, yanık olan parçaları emare aldığını söyleyen tanık polis, zanlının, Korkuteli’ndeki evinde yaptığı ikinci aramada ise keski ve çekici bulduğunu belirtti ve önceden rehin olarak verip, sirkat ettiği para ile rehinlikten kurtardığı bir adet bilgisayarı da bulduğunu ifade etti.

Zanlı aleyhine başlayan tahkikatın henüz tamamlanmadığına vurgu yapan tanık polis, sirkat edilen çek ve 60 bin

TL’nin kayıp olduğunu vurgulayan tanık polis, zanlının telefon dökümlerinin temin edildiğini ve olaydan sonra görüşme yaptığı kişilerden ifade temin edileceğini beyan ettikten sonra, mahkemeden tahkikatını salimen yürütebilmek için 8 gün tutukluluk emri talep etti.

Tanık polis ayrıca, çek ve nakit miktarının, müştekinin yaptığı kontrol sonrası değiştiğini vurguladıktan sonra, nakit paranın 360 bin TL,  çeklerin de 700 TL karşılığı olduğunu beyan etti.

Zanlıyı savunan Avukat Kaan Güder, tutukluluk talebine itiraz etmedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Süleyman Süleymanoğlu, tahkikatın tamamlanabilmesi için zanlının 8 gün daha poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2017, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104