Çello, cezaevinin yolunu tuttu

banner37

Boşanma aşamasında olduğu eşinin Dikmen’deki evine zorla giren ve kanında 279 promil alkol tespit edilen Reşat Çello; kadını darp etti, küfredip, evine ve arabasına hasar verdi

Çello, cezaevinin yolunu tuttu
banner87

Meyil AVCAN

   Her alkol aldığında boşanma aşamasında olduğu eşinin Dikmen’de kaldığı eve giderek olay çıkaran ve önceki akşam da 279 promil alkol tesiri altında gittiği eve zorla girerek küfredip, şiddet tehdidinde bulunduktan sonra kadını darbeden ve arabasına da hasar veren Reşat Çello bu kez yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi.

   Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Boğaz Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Mustafa Güneş’i tanık olarak dinletti.

“3 bin 150 TL ve 100 ceza puanı kesildi”

   Polis memuru Güneş, zanlının “Şiddet Tehdidi”, “Kasti Hasar”, “Mülke Tecavüz”, “Sarhoşluk ve Rahatsızlık”, “Darp” ve “İtale-i Lisan” (küfür) suçlarından methaldar olduğunu belirterek, olayın detaylarını mahkemeye aktardı.

   Zanlının önceki akşam saat 21.30 raddelerinde boşanma aşamasında olduğu eski eşinin kaldığı eve yönetimindeki KF 984 plakalı araçla nefesinde 279 promil alkollü bir şekilde gittiğini belirten Güneş, evin batı kısmında bulunan kapalı ve kilitli durumdaki mutfak kapısının sineklik kısmını yırtarak, kasti hasara uğratıp, içeriye izinsiz giriş yaptığını ifade etti.

   Güneş, evde bulunan eski eşini boğazından sıkmak ve saçlarını çekmek suretiyle darp ettiğini belirterek, adı edilene hakaret ederek evden gitmezse kendisini öldüreceğini söyleyerek şiddet tehdidinde bulunduğu söyledi.

   Akabinde müştekinin evden kaçarken olayı polise ihbar ettiğini kaydeden Güneş, olay yerine giderek zanlıyı gözaltına almak istediklerinde ise müştekiye ait HA 022 plakalı aracın sağ yan aynasına tekme atmak suretiyle kasti hasara uğrattığını belirtti.

   Güneş, zanlının suçüstü gereği tutuklanıp, Girne Polis Müdürlüğü’nde hücreye yerleştirildiğini ifade ederek, zanlının yazılı dava tebliğini kabul etmediğini ve alkollü araç kullanmaktan dolayı 3 bin 150 TL para cezası ve 100 ceza puanı sabit ceza kesildiğini vurguladı.

   Müştekinin doktor kontrolünden geçirildiğini, bel, boyun ve el kısmında kızarıklıklar olduğunu kaydeden Güneş, zanlıyla müştekinin arasında daha önceden vuku bulan ve halen devam eden davaları olduğunu belirterek, zanlının KKTC vatandaşı olduğunu ve kaportacılık mesleğiyle uğraştığını söyledi.

   Güneş, “Şiddet Tehdidi” ve “Kasti Hasar” suçlarının 3 yıla kadar hapislik cezası öngören ciddi suçlar olduğunu kaydederek, zanlı aleyhinde yürütülen soruşturmanın tamamlandığından, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

“Askıda bekleyen benzer suçlardan davaları var”

   Soruşturma memuru Mustafa Güneş, müştekinin şikâyetinin devam ettiğini belirterek, müştekinin daha önce “Koruma Emri” talep ettiğini ancak bununla ilgili beyanda bulunmadığı için zanlıya “Mahkeme Emrine Riayetsizlik” suçundan dava açılmadığını ancak, açılmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

   Zanlı Çello’nun askıda benzer meseleleri olduğunu ifade eden Güneş, müştekiyle aralarındaki boşanma davasının bir yıldır devam ettiğini ve henüz ayrılamadıklarını söyledi.

   Öte yandan, zanlının “Koruma Emrine Riayetsizlik” ve “Darp” suçlarından da 18 Haziran’da davası olduğunu mahkemeye aktaran Güneş, zanlının alkol alan biri olduğunu ve her alkol aldığında bu olayların tekrar etmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

“Kefiller, suç işlemesine engel olamayacak”

   Savcı Mustafa Atakara, zanlının şiddet eğilimi olduğunu ve olayların eşinden boşanıncaya değin tekrarlanmasının muhtemel olduğunu belirterek, boşanma davası gerçekleşinceye değin zanlının 1 ayı geçmeyen veya mahkemenin takdir edeceği bir süreyle Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak yargılanmasını talep etti.

   Zanlının savunma avukatı, abisi, dayısı ve iki yakın arkadaşını tanık olarak dinletti ve tanıklar, zanlıya kefil girebilecekleri yönünde şahadet verdi.

   Atakara, duygusal bağ bakımından tanıkların kefil girmek istemelerinin çok normal olduğunu ancak zanlının serbest kalması durumunda aynı suçları tekrar yapıp, yapmayacağı hususunda kendisine engel teşkil edemeyeceklerini kaydederek, zanlıya kefil girmelerinin suç işlemesine engel olamayacağını kaydetti.

   Huzurundaki olguları ve beyanları değerlendiren mahkeme, zanlının benzer suçları tekrarlamasının muhtemel olduğuna bulgu yaparak Reşat Çello’nun yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER