Ceset ıslak ve yarı çıplaktı!

banner37

Üniversite öğrencisi Kennedy Dede’nin, evinden kaçırılıp, göl kenarında dövülerek öldürülmesiyle ilgili davanın dünkü celsesinde tanık olarak üç polis dinlendi:

banner87
Ceset ıslak ve yarı çıplaktı!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da evinden kaçırılıp Çanakale Göledi’nin yanında dövülerek öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede cinayetiyle ilgili, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen ilk tahkikat duruşmasının dünkü celsesinde biri müfettiş üç polis dinlendi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın baktığı davanın dünkü celsesinde, Savcı Hasan Boşnak, polis memuru Mehmet Akif Acar, Olay Yeri İnceleme ve Foto Parmak İzleri Uzmanı Evren Gök ve Polis Müfettişi Hilmi Sonoğlu’nu tanık kürsüsüne çıkardı.

Ciddi hapislik cezası öngören “Adam öldürme”, “Adam kaçırma”, “Ciddi darp” ve “Tehlikeli silah taşıma” suçlarından itham edilen Nidai Şanlı (28), Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21), S.D. (K-17) ve Zekeriya Kurucu (22) isimli genç sanıklar, polisin geniş güvenlik önlemi altında mahkemeye taşındı.

Tanık polisler mahkemeye meseleyle ilgili 6 emare daha sundu, böylece meseleyle ilgili delil sayısı 87’ye çıktı.

Meselenin 7’nci tanığı polis memuru Mehmet Akif Acar, olay tarihinde, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tahkikat Şubesi’nde görevli olduğunu belirttikten sonra, olayı soruşturan Müfettiş Erkan Yahat’ın isteği üzerine olay yeri krokisinin hem kabataslak hem de ölçekli krokisini çizdiğini anlattı.

Tanık polis, ayrıca, avukatın sorusu üzerine, gölette su olup, cesedin üzerinin ıslak olduğunu da aktardı ve şöyle konuştu:

“30 Ocak 2018’de, saat 18.10’da, Çanakkale Göledi’ne vasıl oldum. Gölet kenarında sırt üstü yatan, başı güneye bakar şekilde, belinden aşağısı yarı çıplak olan, sol eli alnının üzerinde, sağ eli ise göğsünün üzerinde olan ve daha sonra adının Kennedy T. Dede olduğunu öğrendiğim cesedi gördüm. Olay yerinde gerekli ölçümleri alarak, kaba taslak krokiyi çizdim. Daha sonra krokinin ölçekli halini de tazmin edip, Müfettiş Erkan Yahat’a telim ettim.”

“Onur’un vücudundaki yara izleri eski”

Meselenin diğer tanığı olan İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Polis Amirliği’nde görev yapan Olay Yeri İnceleme ve FotoParmak İzleri Uzmanı Evren Gök, Müfettiş Erkan Yahat’tan telefoniyen aldığı bilgi doğrultusunda, cinayetle ilgili İskele Polis Müdürlüğü hücrelerinde tutuklu bulunan Onur Körkurt’un vücudundaki yara izlerini fotoğrafladığını belirtti.

Konu fotoğrafları yine Erkan Yahat’ın isteği üzerine, Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz’e gösterdiğini beyan eden Evren Gök, “Onur Körkurt’un sol el bileği üst kısmında ve belinin sağ yan kısmındaki yaraları ölçekli olarak fotoğrafladım. Daha sonra, İdris Deniz’e gösterip görüş istedim. İdris Deniz, yaraların kabuklanmış eski yaralar olduğunu ve görüş belirtemeyeceğini söylemesi üzerine durumu Erkan Yahata bildirdim” dedi.

Evren Gök, konu fotoğrafları tab edildikten sonra, albüm haline getirip arka kısmına da izahatlı indeks ilave edip,  müfettiş Yahat’a teslim ettiğini sözlerine ekledi.

“Otopsi saatinden 32-36 saat önce öldürüldü”

Dünkü celsenin son tanığı olan CÖŞ Amiri Hilmi Sonoğlu ise, olay tarihinde Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde müfettiş olarak görevli olduğunu belirtti ve Müfettiş Erkan Yahat’ın isteği üzerine, gölette bulunan cesede, otopsi yapılmasını, otopsi esnasında gerekli fotoğraf ve emarelerin alınmasını sağladığını anlattı.

Hilmi Sonoğlu, Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz tarafından, 31 Ocak 2018’de 09.40-11.50 saatleri arasındayapıldığını beyan edip, rapora göre, maktulün künt, kafa ve göğüs travması sonucu gelişen beyin kanaması ve sol pnomotoraksın müşterek etkisi sonucu meydana geldiğini söyledi.

Sonoğlu, yine rapora göre, ceset üzerinde, kesici delici alet ve silah yarası bulunmadığını, cesedin elle veya herhangi bir bağla boğulmadığını da dile getirdikten sonra, otopsinin başlama saati dikkate alındığında, Dede’nin 32-36 saat önce öldürüldüğüne vurgu yaptı.

Dava, kaldığı yerden dinlenmek üzere, 6 Kasım 2018’e tehir edildi. Davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, bir sonraki celsede, meseleyle ilgili mahkemeye ses kaydı da dinleteceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75