Çete lideri yine kaçtı

banner37

KIBRIS’ın yaptığı ve Rum yönetimince ısrarla yalanlanan Gökhan Naim cinayetinin planlayıcısı Zahid Masood’un güneydeki operasyonda ağır yaralandığı haberi doğru çıktı

banner87
Çete lideri yine kaçtı
banner90
banner8

DETAYLAR GİZLENİYOR… Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi Başkanı Hakkı Önen, Rum polisinin, Zahid Masood’u yakalamak için evine baskın düzenlediğini ve polisin elinden kaçmak isteyen Masood’un üçüncü kattan atlayıp, elleri ve ayaklarında kırıklar oluşarak, ağır yaralandığını doğruladı. Önen, Masood’un yaralı olarak iade edilmek istenmediğini belirtti. Önen, Rum tarafının, 9 Eylül’de Masood’un Pakistan’da olduğunu bildirdiğini açıkladı. Önen, Rum tarafının detay açıklamadığını kaydetti.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da 13 Mart 2019 tarihinde silahlı saldırı sonucu öldürülen Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi Gökhan Naim’in cinayetini planlayıp, cinayetin hemen ardından Naim’den çalınan paralar ve suç ortaklarıyla birlikte Güney Kıbrıs’a kaçan ve 30 Ağustos’ta Rum polisinin güneyde kaldığı apartman dairesine yaptığı baskında üçüncü kattan atlayıp, kaçmak isterken ağır yaralanan Zahid Masood, bu kez Ada’dan kaçtı.

KIBRIS, polis baskınında üçüncü kattan atlayan Zahid Masood’un elleri ve ayaklarında kırıklar oluştuğunu ve ağır yaralanıp, kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındığını yazmıştı. Masood’un hayati tehlikesinin olduğu da öğrenilmişti. Rum tarafı ise, KIBRIS’ın haberini ısrarlı bir dille yalanlamış, söz konusu operasyonda yaralanan kişinin Masood değil, bir başkası olduğunu iddia etmişti.

Ancak aradan geçen sürede, KIBRIS’ın haberinin doğru olduğu ortaya çıktı.

Katil dilediği gibi ülke ülke dolaşıyor

Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi Başkanı Hakkı Önen, Masood’un cinayetten sonra KKTC’den Güney Kıbrıs’a kaçtığını, daha sonra ise Baf’tan Almanya’ya gittiğini açıkladı.

Önen, Zahid Masood’un ne zaman Güney Kıbrıs’a döndüğünün belirtilmediğini ancak 30 Ağustos’ta Zahid Masood’un polis baskınında apartmandan aşağıya atlayıp, yaralandığının bildirildiğine vurgu yaptı.

Önen: 9 Eylül’de resmen Pakistan’da olduğu bildirildi

Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi Başkanı Hakkı Önen, “Zahid Masood, yaralı olarak iade edilmedi. 9 Eylül’de resmen Pakistan’da olduğu bildirildi. Nasıl kaçtığı konusunda bilgi verilmedi” dedi.

Olay nasıl olmuştu?

Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi 52 yaşındaki Gökhan Naim, Lefkoşa’da Ortaköy bölgesinde 13 Mart 2019 tarihinde, evinin önünde aracından elinde para dolu çantayla indiği sırada silahlı saldırıya uğramıştı.

Yaşanan olayda 4 kurşunla vurularak ağır yaralanan Naim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Silahlı soygunu gerçekleştiren saldırganlar, Gökhan Naim’in tasarrufundaki 112 bin sterlin, 170 bin Euro ve 800 bin TL olan parayı çalmıştı.

Silahlı saldırıda kullanıldığına inanılan 9 milimetre çapındaki tabanca, cinayet mahallinin 100 metre yakınında tespit edilmişti. Zanlıların olay yerinden kaçtıkları beyaz renkli araç ve kiralık araç farklı bölgelerde belirlenmişti.

Olay günü ve gecesi aranmakta olan Zahid Masood ile birçok kez telefon görüşmesi yaptığı tespit edilen ve mahkeme emri ile tutuklanmasının ardından gönüllü ifade vererek Masood’u Güney Kıbrıs’a Akıncılar bölgesinden geçirdiğini itiraf eden zanlı Hüseyin Erseyis teminatla serbest bırakılmıştı.

Cinayetin kilit ismi Zahid Masood’un suçu işlediğini bilerek, kaçmasına yardımcı olduğu iddia edilen zanlı Ali Okan Şengül, “Feri Fail” (suç ortaklığı) suçlamasıyla yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Ayrıca cinayetle ilgili ‘suç ortağı’ olarak tutuklanan Bilal Ahmad ve Faiz Ul Hassan da yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

KKTC’ye iade edilen Azmad Ali Virk’in parmak izi, olay mahallinde bulunan tabancadaki izlerle örtüşmüştü.

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye ilk olarak geçtiğimiz temmuz ayında Azmad Ali Virk iade edilmişti. Virk, polise verdiği ifadesinde, Gökhan Naim’i kendisinin vurduğu yönünde gönüllü ifade vermiş ve cinayetin detaylarını anlatmıştı. Azmad Ali Virk’in parmak izi, olay mahallinde bulunan tabancadaki izlerle örtüşmüştü. Polis, zanlının ifadesiyle, emarelerin örtüştüğünü ve tüm delilerin Azmad Ali Virk’in, Gökhan Naim’i öldürdüğüne işaret ettiğini mahkemeye aktarmıştı.

Polis, zanlı Azmad Ali Virk’in, cinayet günü aranan Ali Hassan ve Tanveer Ahmad ile planlı bir şekilde Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi Gökhan Naim’i evinin önünde beklediklerine işaret etmişti.

Polis, Azmad Ali Virk’in aranan Zayid Masood’dan temin ettiği tabancayı, olay günü evine gelen Gökhan Naim’e doğrultup, ateş ederek öldürdükten sonra, para dolu çantayı alıp kaçtıklarının belirlendiğine dikkat çekmişti.

Mahkeme, Virk’i yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne göndermişti.

Öte yandan cinayetin kilit isimleri olan ve Güney Kıbrıs’a kaçan Tanveer Ahmad ve Ali Hassan’ın da iade edilebilecekleri düşünülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75