banner6

Cezaevi taştı

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin açılış oturumuna katılan Merkezi Cezaevi Amir Yardımcısı Olgun Özlüoğlu, 175 kişiye göre yapılan cezaevinde, şu an 24 kişilik koğuşlarda 48 ranza bulunduğunu ve cezaevinde toplam 438 tutuklunun olduğunu açıkladı

Cezaevi taştı
banner8

Elmas TOKAY

Fadıl Aksun’un başkanlığında Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 2017-2018 Adli Yılı’nın ilk oturumunu dün gerçekleştirdi.

Açılış oturumunda Girne Polis Müdür Vekili Sıtkı Erkıvanç ve Merkezi Cezaevi Amir Yardımcısı Olgun Özlüoğlu şahadet verdi. Özlüoğlu, Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun’un “Cezaevinin kapasitesi nedir?” sorusu üzerine, ülkede artan suçlar nedeniyle cezaevinin yükünün arttığını belirtti.

Özlüoğlu, 1982 yılında 175 kişiye göre yapılan cezaevinde şu an 24 kişilik koğuşlarda 48 ranza bulunduğunu ve toplam hükümlü ve hükümsüz tutuklu sayısının 438 olduğunu açıkladı.

Suç türlerine göre ayırım yapmanın cezaevinin fiziki yapısına göre çok zor olduğuna dikkat çeken Özlüoğlu, şu anda sadece çocuk suçlularla, uyuşturucu suçlarından cezaevinde bulunanları büyük ölçüde ayırdıklarını, mazbata suçlarından içerde bulunanları ise hafif suçlularla birlikte tuttuklarını kaydetti.

Akyener: Şu an gündemde 18 dava var

2017-2018 Adli Yılı’nın Girne’deki ilk ağır ceza oturumunda, ilk sözü İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener aldı.

Girne’deki yoğun nüfus artışına dikkat çeken Akyener, savcılığın ve mahkemelerin bu davaları seri şekilde yaptığını kaydetti. Akyener, şu an Girne Ağır Ceza Mahkemesi gündeminde 18 dava bulunduğu, bunun da 38 davaya denk geldiğini belirtti.

Erkıvanç: 49 hükümsüz tutuklu yargılanmayı bekliyor

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener konuşmasının ardından Girne Polis Müdür Vekili Sıtkı Erkıvanç, tanık olarak çağrıldı. Erkıvanç, Girne Polis Müdürlüğü’nün bölge karakollarıyla birlikte personel sayısının 307 olduğunu kaydetti.

Girne bölgesinde, 1 Ocak-19 Eylül 2017 tarihleri arasında 498 adet cürüm ve 402 kabahat suçu işlendiğini kaydeden Erkıvanç, 4 bin 135 trafik dosyası yapıldığını ve 692 trafik kazası meydana geldiğini söyledi.

Meydana gelen trafik kazalarının 9’unun ölümlü, 143’ünün yaralanmalı ve 540’ının ise hasarlı trafik kazası olduğunu ifade eden Erkıvanç, Merkezi Cezaevi’nde ise Girne bölgesinde işlenen ağır suçlarla alakalı yargılanmayı beleyen 49 hükümsüz tutuklu bulunduğunu kaydetti.

Erkıvanç son olarak, 1 Ocak-19 Eylül 2017 tarihleri arasında bin 951 adet ceza mazbatası alındığını ve bin 659’unun icra edildiğini belirtti.

Bu bilginin ardından Heyet Başkanı Fadıl Aksun, polis müdürlüğündeki hücrelerin durumuyla ilgili bilgi istedi. Erkıvanç ise, müdürlükte bulunan hücrelerin tek kişilik olduğu söyledi.

Özlüoğlu: Cezaevinde 438 kişi var

Merkezi Cezaevi Amir Yardımcısı Olgun Özlüoğlu da iddia makamının tanığı olarak şahadet verdi.

Özlüoğlu, şu an cezaevinde 438 tutuklu bulunduğunu, bunların 178’inin yargılanmayı bekleyen hükümsüz tutuklu, 260’ının ise ceza almış hükümlü tutuklu olduğunu belirtti.

banner134

260 hükümlü tutuklunun 198’inin ağır suçtan, 62’sinin ise hafif suçtan hapis yattığını anlatan Özlüoğlu, Girne bölgesinde meydana gelen suçlardan cezaevinde Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmayı bekleyen 49 tutuklu olduğunu söyledi.

Özlüoğlu, taammüden adam öldürmeden 1, adam öldürmeye teşebbüsten 2, cinsel suçlardan 2, çek sahtelemeden 2, dükkan açma ve sirkat suçundan 2, ölümlü trafik kazası suçundan 7 ve uyuşturucu suçundan 28 kişinin yargılanmayı beklediğini kaydetti.

“Ayrım yapmak zor”

Bu bilginin ardından Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun, Olgun Özlüoğlu’ya cezaeviyle ilgili sorular sordu.

Cezaevinin toplam kapasitenin ne olduğunu soran Aksun, yanıt olarak 175 cevabını aldı.

Özlüoğlu, ülkede artan suçlar nedeniyle cezaevinin yükünün arttığını, 1982 yılında 175 kişiye göre yapılan cezaevinde şu an 24 kişilik koğuşlarda 48 ranza bulunduğunu ve toplam sayının 438 olduğunu açıkladı.

Suç türlerine göre ayırım yapmanın cezaevinin fiziki yapısına göre çok zor olduğuna dikkat çeken Özlüoğlu, şu anda sadece çocuk suçlularla, uyuşturucu suçlarından cezaevinde bulunanları büyük ölçüde ayırdıklarını, mazbata suçlarından içerde bulunanları ise hafif suçlularla birlikte tuttuklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104