Cezaevi yerine hücrede tutulacak

banner37

Mağusa’da eski işyeri olan İnciraltı Restoran’ı kundaklamak ve hırsızlık suçlarından tutuklanan Gürcan Atik, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi ancak Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevine götürülemedi

Cezaevi yerine hücrede tutulacak
banner90
banner99

POLİS HÜCRESİNDE 2 AY KALACAK… İnciraltı Restoran’ı kundaklamak ve içerisinden hırsızlık yapmak suçlarından yargılanmak üzere 2 aylığına hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilen ancak salgın nedeniyle polis hücresinde kalmasına karar verilen Gürcan Atik, 2 ay boyunca polis nezarethanesinde tutulacak.

Ahmet UÇAR

Gazimağusa’da Hasan Caner’in işletmeciliğini yaptığı İnciraltı Restoran isimli eski işyerini kundaklamak ve içerisinden eşya ve nakit para çalmak suçlarından tutuklanan Gürcan Atik’in aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı.

Aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere dün 2 aylığına hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine karar verilen Gürcan Atik’in, ülkede görülen Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevi yerine yargılanıncaya kadar PGM bünyesindeki bir hücrede tutulması kararlaştırıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren Gazimağusa Adli Şube’de görev yapan Mehmet Emin Doğan olguları aktardı.

Doğan, zanlı Gürcan Atik’in Mağusa’da, Canbulat Yolu Caddesi üzerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini Hasan Caner’in yaptığı İnciraltı Restoran’da geçmiş dönemlerde garson olarak çalıştığını belirterek, zanlının söz konusu işletmeye 28 Mart 2020 tarihinde, saat 05.35 raddelerinde giderek dükkanı zarara uğrattığını kaydetti.

Doğan, zanlının binanın batı istikametinde açık vaziyette bulunan kapıdan giriş yaptığını dile getirerek, dükkanı açtıktan sonra yanıcı madde olan alkollü dezenfektanı dökme yolu ile ofis içerisinden kasten ve

kanunsuz olarak bir yangın başlattığını ifade etti.

Olay yerinde yapılan incelemelerdeki ilk tespitlere göre zanlının işletmede 400 bin TL’lik hasara neden olduğuna işaret eden Doğan, aynı zamanda ofisteki kasa bölümünde bulunan 300 Euro miktarındaki nakit para ile muhtelif alkollü içecekleri ve evrakları sirkat ederek dükkândan çıkış yaptığını vurguladı.

Doğan, yangının Gazimağusa İtfaiyesi tarafından söndürüldüğünü bildirerek, iş yeri binasının etrafında yapılan araştırma ve çevredeki güvenlik kayıtlarının incelenmesi sonucunda ise zanlının tutuklandığını belirtti.

Mahkeme kararı ile zanlının ikametgahında 09.20 - 09.50 raddelerinde arama yapıldığını ifade eden Doğan, yapılan aramada bir adet Roodimood marka siyah renk erkek kapüşonlu eşofman üstü, bir çift siyah renk 41 numara erkek kundura ayakkabısı, bir adet mavi renk Palm Beach yazılı çakmağın tespit edilerek emare altına alındığını açıkladı.

Doğan, iş yeri içerisinden sirkat edilen muhtelif alkollü içecekler ve evraklar ile toplam 3 Euro demir paranın iş yeri yakınlarında bulunan belediye çöplüğünde siyah bir çöp poşeti içerisinde tespit edilerek emare olarak zapt edildiğini de kaydetti.

Zanlının gönüllü ifade verdiğine işaret eden Doğan, söz konusu ifadede zanlının işletmede yangına yol açtığını kabullendiğini ancak sirkat suçunu reddettiğini ifade etti.

Doğan, yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ve işlenmiş olan suçun Ağır Ceza Mahkemesi çerçevesinde görüşülecek bir suç olduğunu belirterek, ayrıca zanlının 11 Aralık tarihinden itibaren ülkede kaçak olarak bulunan zanlının ilerideki davalarında hazır olarak bulundurulması için 2 ayı geçmeyecek bir süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti dinleyen Kıdemli Yargıç Banu Soyer, zanlının ilerideki davalarında hazır olarak bulundurulması adına ayrıca ülkede yaygınlık gösteren Koronavirüs salgını nedeniyle de zanlının 2 ayı geçmeyecek bir süreyle Merkezi Cezaevi yerine Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde bir hücrede tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75