banner6

Cezaevinde uyuşturucu bulmak çok daha kolay

banner37

Daha önce uyuşturucu suçundan sabıkası bulunan ve denetimli serbestlik hakkını kaybeden Muharrem Ünal, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, cezaevinde uyuşturucu bulmanın, dışarısına kıyasla çok daha kolay olduğunu iddia etti.

Cezaevinde uyuşturucu bulmak çok daha kolay
banner150 banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Sivil toplum örgütü temsilcileri ve bazı yetkililer tarafından dile getirilen, Merkezi Cezaevi’nde uyuşturucu ticareti yapıldığına yönelik iddialar artık zanlılar tarafından da dile getirilmeye başlandı.

Mahkeme salonunda Yargıç Mesut Mesutoğlu’na adeta yalvararak Merkezi Cezaevi’ne gitmek istemediğini söyleyen 23 yaşındaki uyuşturucu zanlısı Muharrem Ünal’ın ifadeleri büyük endişe yarattı ve ülkemizdeki uyuşturucu probleminin ne kadar korkutucu boyutlara ulaştığı bir kez daha gözler önüne serildi. Daha önce uyuşturucu suçundan sabıkası bulunan ve denetimli serbestlik hakkını kaybeden zanlı Ünal, hükümsüz tutuklu olarak 45 gün süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

“Uyuşturucu illetinden kurtulmak istiyorum, eğer cezaevine gidersem uyuşturucu batağına daha çok saplanırım. Dışarıdayken bir biliyordum, cezaevine girince uyuşturucu uzmanı oldum” diyen Muharrem Ünal, cezaevinde uyuşturucu bulmanın çok daha kolay olduğunu ve diğer mahkûmların zorla kendisine uyuşturucu madde kullandırttığını iddia etti.  

Uyuşturucu maddeyi satmak için almış

Daha önce birçok kez uyuşturucu madde alma, verme ve tasarrufu suçlarından sabıkası bulunan zanlı Muharrem Ünal’ın Dikmen’de bulunan ikametgâhına 3 Temmuz tarihinde operasyon düzenleyen Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Ünal’ın ikametgâhında 45 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde, tütün ile karıştırılmış bir miktar uyuşturucu madde, 9 adet tam ve yarım gram ağırlığında ezilmiş uyuşturucu hap ele geçirdi.

Zanlı Muharrem Ünal, 3 günlük tutukluluk süresinin dolmasının ardından teminat maksadıyla dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen davada, Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Egemen Metay, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan Polis Çavuşu Erkan Karam’ı tanık olarak dinletti.

Zanlı Muharrem Ünal’ın uyuşturucu madde alma ve tasarrufu suçlarından methaldar olduğunu belirten Erkan Karam, gönüllü ifade veren zanlının parası olmadığı için, uyuşturucu maddeyi satmak amacıyla kredili olarak aldığını itiraf ettiğini dile getirdi.

2015 ve 2016 yılları arasında farklı tarihlerde birçok kez uyuşturucu madde alma, verme ve tasarrufu suçlarından yargılanan ve Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanan zanlı Muharrem Ünal’ın denetimli serbestlik hakkını kaybettiğini ve Aralık 2016’da 3 ay süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderildiğini belirtti. Zanlının birçok uyuşturucu sabıkası bulunduğunu ve suç işleme eğilimi olduğunu söyleyen Erkan Karam, mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

“Mahkûmlar rahatlıkla uyuşturucu kullanıyor”

Mahkemede söz alan ve önemli iddialarda bulunan zanlı Muharrem Ünal’ın sözleri ise şok etkisi yarattı.

“Beni cezaevine göndermeyin” diye yalvaran Ünal, “cezaevinde bu pisliğe daha çok gömülürüm. Zaten şu anda burada olmamın ve bu hale gelmemin sebebi de cezaevidir. Dışarıdayken bir bilirdim, cezaevine girince uyuşturucu uzmanı oldum. Cezaevine girdiğim günden elime uyuşturucu tutuşturdular. Bu pislikten kurtulmak istiyorum. Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılıp tedavi olmak istiyorum. İşsizim ve param yok diye pislik insanlar beni bu bataklığın içerisine çekti. Merkezi Cezaevi’nde mahkûmlar rahatlıkla uyuşturucu kullanır. Gece yemekhanede hapları ezip burunlarından çekerler. Beni cezaevine göndermeyin. Bu yaşta hayatımı yeteri kadar mahvettim, kesin kararlıyım bundan sonra hayatımda uyuşturucu olmayacak” şeklinde iddialarda bulundu.

Yargıç Mesutoğlu, iddiaların araştırılmasını istedi

Zanlı Muharrem Ünal’ın, yargılanma safhasında davalarında hazır bulunabilmesi amacıyla yargılanıncaya değin 45 günü geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir veren Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlının cezaevinde uyuşturucu madde kullanıldığına ve kendisine zorla uyuşturucu madde kullandırıldığına yönelik iddialarıyla ilgili derhal soruşturulma başlatılması gerektiğini vurguladı.

İvedilikle Polis Genel Müdürlüğü tarafından kurulacak özel bir birim tarafından Merkezi Cezaevi’nde soruşturma başlatılması gerektiğini ve cezaevinde denetimlerin artırılması gerektiğini belirten Mesut Mesutoğlu, iddiaların çok önemli olduğunu ifade etti.

Sinir krizi geçirdi

Merkezi Cezaevi’ne gitmek istemediğini söyleyen zanlı Muharrem Ünal, teminat maksadıyla 45 gün süreyle cezaevine gönderildiği için mahkeme çıkışında sinir krizi geçirdi. Polis ekipleri sinir krizi geçiren Ünal’ı güçlükle sakinleştirdi.
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 12:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110