Cezaevindeki uyuşturucu partisine, mahkeme soruşturma istedi

banner37

Engin Koç’un ardından, Nihat Arbak da, cezaevinde verilen uyuşturucu partisiyle ilgili tutuklanırken, mahkeme, söz konusu olayla ilgili cezaevinde soruşturma açılmasına emir verdi

banner87
Cezaevindeki uyuşturucu partisine, mahkeme soruşturma istedi
banner90
banner8

Soruşturma 1 ay içerisinde tamamlanacak… Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer, mahkumların uyuşturucu partisi yaptığı cezaevine, uyuşturucunun sokulmasında ihmal veya kusur olup olmadığıyla ilgili detaylı bir soruşturma yapılmasına ve soruşturma sonucunun bir ay içerisinde mahkemeye iletilmesine emir verdi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Merkezi Cezaevi’nde 6 Ocak’ta 13 mahkumla birlikte yeni binada televizyon odasında içinde sentetic cannabionid türü olan iki adet sarma sigarayla uyuşturucu partisi yapan mahkum Engin Koç’un ardından, dün cezaevinden tahliye olan Nihat Arbak da Narkotik polisi tarafından yeniden tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı.

Mahkeme, Nihat Arbak’ı ileride yargılanmak üzere teminata bağlayarak serbest bırakırken, uyuşturucunun cezaevine nasıl girdiği, uyuşturucunun cezaevine girişinde ihmal veya kusur olup olmadığıyla ilgili soruşturma başlatılmasına ve soruşturma sonucunun bir ay içerisinde mahkemeye iletilmesine emir verdi.

“Kanunsuz uyuşturucu madde alma ve tasarrufu” suçlamasıyla tutuklanan Nihat Arbak, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı İbrahim Ruso, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Fadıl Metin’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Metin, 6 Ocak 2020 tarihinde Merkezi Cezaevi’nde yeni bina içindeki televizyon odasında zanlı Nihat Arbak ile birlikte 13 mahkumun iki adet sarma sigarayı şüpheli olarak aralarında döndürerek içtiklerinin kameralarda görüldüğünü ve yapılan denetimde yerde 34 miligram ağırlığında sentetic cannabionid türü uyuşturucu madde bulunduğuna dikkat çekti.

Polis memuru Fadıl Metin, olayın 8 Ocak’ta polisin bilgisine getirildiğini ve zanlıya 18 Ocak’ta yazılı dava tebliğ edildiğini belirtti.

Metin, zanlının suçlamaları kabul etmediğini ve dün Merkezi Cezaevi’nden tahliye olduğunu söyleyerek,  mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışının yasaklayarak, bin 500 TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Mahkeme ‘ihmal’ veya ‘kusur’ olup

olmadığına ilişkin soruşturma istedi

Yargıç Temay Sağer, şahadet irdelendiğinde cezaevinde uyuşturucu madde bulunduğuna bulgu yaptı ve uyuşturucunun cezaevine sokulmasıyla ilgili soruşturma başlatılmasına emir verdi.

Sağer, Merkezi Cezaevi Disiplin Yasası ve Cezaevi Hizmet Tüzüğü uyarınca cezaevi müdürü tarafından soruşturma açılmasına direktif verdi. Sağer, bu çerçevede emrin İçişleri Bakanlığı’na tebliğ edilmesine ve tebliğden sonraki bir ay içerisinde soruşturma sonucunun Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne iletilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75