banner6

Cezaevine gönderildiler

banner37

Gazimağusa’da, bir eve düzenlenen operasyonda, tasarruflarında 27 gram uyuşturucu madde ele geçirilen Dilek Şimşek ve Osman Özbayır hakkında yürütülen polis soruşturması tamamlandı

Cezaevine gönderildiler
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Narkotik polisinin, 12 Ocak tarihinde bir eve düzenlediği operasyon sonucu tasarruflarında 27 gram ağırlığında sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde ele geçirilen Dilek Şimşek ve Osman Özbayır hakkında yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Zanlılardan Dilek Şimşek teminat emirlerini yerine getiremediği için, Osman Özbayır ise “uslanmaz bir suçlu profili” çizdiği gerekçesiyle hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine gönderildiler.

Zanlılardan Dilek Şimşek, önümüzdeki günlerde mahkemenin emrettiği teminat şartlarını yerine getirebilmesi halinde yargılanacağı güne kadar serbest kalacak.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Özgür Biçenleroğlu’nu tanık olarak dinletti.

Tanık polis Özgür Biçenleroğlu, aldıkları bilgi ışığında, 12 Ocak 2017’de, Neşe Sokak’taki evde saat 19.20’de arama yaptıklarını hatırlattı.

Konu eve gidildiği zaman Dilek Şimşek’in elindeki şeffaf naylon poşet içerisinde 25 gram ağırlığında sentetik cannabionid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bulup zapt edildiğini anımsattı.

Zanlı Şimşek’in üzerinde ve kaldığı yatak odasında yaptıkları aramada ise toplam 2 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan maddeye el koyduklarını belirten tahkikat memuru, konu maddelerin 2 gün önce Osman Özbayır’dan alındığının öğrenilmesi üzerine de konu ikametgahta bulunan Özbayır’ı da gözaltına aldığını belirtti.

Özgür Biçenleroğlu, zanlı 1 Dilek Şimşek’in kendilerine verdiği gönüllü ifadesinde, söz konusu uyuşturucu maddeleri 50 gram olarak zanlı 2 Osman Özbayır’dan aldığını ve yine zanlı 2 Osman Özbayır’ın istemesi üzerine 25 gramını tespit edilemeyen şahıslara verdiğini beyan ettiğini bildirdi.

Zanlı 1 Dilek Şimşek’in ilk kez uyuşturucu madde ile ilgili olarak yakalandığını ifade eden Biçenleroğlu, zanlı 2 Osman Özbayır’ın ise daha önce 5 kez uyuşturucu madde ile ilgili yargılanıp çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığını hatırlattı.

banner134

Tanık polis, zanlı 2 Özbayır’ın aralarında mahkeme emrine riayetsizlik ve askeri yasak bölgeyi ihlalin de olduğu 26 farklı sabıkası olduğunu açıkladı.

Osman Özbayır’ın 2011 ve 2016 yılları arasında 4 farklı uyuşturucu suçundan yakalandığını ve 9 Eylül 2016 tarihinde cezaevinden tahliye edildikten sadece 4 ay sonra yine uyuşturucu madde ile ilgili tutuklandığına dikkat çeken polis memuru, mahkemeden zanlı Özbayır’ın “uslanmaz bir suçlu” profili çizmesi nedeniyle yargılanmaya başlayıncaya değin 1 ayı geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine gönderilmesini talep etti.

Tahkikat memuru, zanlı 1 Dilek Şimşek’in ise davalarında hazır bulunmasını sağlamak maksadıyla uygun bir teminat karşılığında serbest bırakılmasını istedi.

Yargıç Hazal Hacımulla taleplere itiraz gelmemesi üzerine, zanlı 2 Osman Özbayır’ı yargılanmaya başlayıncaya değin hükümsüz tutuklu olarak 1 ayı geçmemek şartıyla merkezi cezaevine gönderilmesini emretti.

Hazal Hacımulla, zanlı 1 Dilek Şimşek’in ise 6 bin TL nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı 2’şer kefilin lehine 50’şer bin TL’lik kefalet senedi yatırması karşılığında serbest bırakılmasını emretti. Hacımulla, Şimşek’in ayrıca pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışına yasak getirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88