Cezaevinin önünü birbirine kattılar, birçok suçtan davalık oldular

banner37

Merkezi Cezaevi’nin önünde iki gün boyunca eylem yapıp taşkınlık çıkarmaktan aranan Ahmet Karacuva ve Gülcan Enginpınar da tutuklandı. Toplam 12 zanlı dün teminata bağlanarak serbest bırakıldı

banner87
Cezaevinin önünü birbirine kattılar, birçok suçtan davalık oldular
banner90
banner99

UYARILARI DİKKATE ALMAMIŞLARDI… Bakanlar Kurulu’nun Koronavirüs’e karşı aldığı tedbirler çerçevesinde ‘sokağa çıkmayın’ çağrısına rağmen, iki gün boyunca Merkezi Cezaevi’nin önünde eylem yapıp, eşyaları ateşe vererek itfaiye aracını taşlayan tutuklu ve mahkum yakınlarından 12’si tutuklanmış ve haklarında birçok suçtan soruşturma başlatılmıştı.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler çerçevesinde, açık ve kapalı görüş izinleri kaldırıldığı için ‘içerideki yakınlarıyla’ görüşemedikleri gerekçesiyle cumartesi günü Merkezi Cezaevi’nin önünde eylem başlatan ve pazar günü eylemlerinin dozajını artırarak olay çıkardıkları için tutuklanan 12 ‘tutuklu ve mahkum yakını’ dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı ve teminatla serbest bırakıldı.

   İlk etapta 10 kişiyi tutuklayarak iki kişinin daha arandığını açıklayan polis, Ahmet Karacuva ve Gülcan Enginpınar isimli zanlıları da tutukladı ve toplam 12 zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

   Erdal Arslan (E-22), Hasan Arslan ( E-22), Özgür Arslan (E-16), Hasan Topaloğluları (E-36), Hasan Topaloğluları (E-27), Hüseyin Topaloğluları (E-28), Hüseyin Topaloğluları (E-51), Ferdi Devecigiller (E-40), Hüseyin Özsakallı (E-27), Cemaliye Topaloğulları, Ahmet Karacuva ve Gülcan Enginpınar dün mahkemeye çıkarıldı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Gündüz’ün huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Kezban İnce, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Soner Şaban’ı dinletti.   

   Mahkemede meseleyle ilgili olarak yeminli şahadet veren Şaban, 15 Mart’ta 14.00 – 19.00 saatleri arasında Lefkoşa'da bulunan Merkezi Cezaevi’nin önünde KKTC'deki yetkililerden herhangi bir yasal izin almaksızın, 10 zanlının kanunsuz olarak toplanıp bir toplulukta yer aldıklarına vurgu yaptı. 

   Polis memuru Soner Şaban, tüm zanlıların suçüstü hali gereği tutuklanarak Atatürk Meydan Karakol hücresine yerleştirildiklerini kaydetti. 

   Şaban, zanlı Cemaliye Topaloğluları'na bakmakla yükümlü küçük çocuğu olduğu için ise yazılı dava tebliği yapılıp, ilerde mahkemeye sevk edilmek üzere serbest bırakıldığını mahkemeye aktardı. 

   Şaban, 16 Mart tarihinde 10 zanlının Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkartılarak aleyhlerine üç gün tutukluluk emri alındığını anımsattı.

“İtfaiyecilere taş atıp, darp suçu işlediler”

   Polis memuru Soner Şaban, mesele ile ilgili olarak izlenen kamera görüntülerinde zanlıların izinsiz ateş yakıp, söz konusu ateşi söndürmeye çalışan itfaiyecilere ise taş atarak darp sucunu işlediklerinin tespit edildiğine vurgu yaptı. 

   Şaban, FS 376 plakalı aracın emare alındığını, ayrıca 18 Mart’ta Güzelyurt'ta sakin zanlılar Ahmet Karacuva ve zanlı Gülcan Enginpınar’ın tespit edildiğini kaydetti.

   Şaban, zanlı Ahmet Karacuva’nın tutuklandığını, zanlı Gülcan Enginpınar'ın ise bakmakla yükümlü küçük çocuğu olduğu için yazılı dava tebliğ edilip şubeden gönderildiğini belirtti.

   Tahkikatın tamamlandığını söyleyen Şaban, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Mine Gündüz, Bakanlar Kurulu’nun tedbir amaçlı aldığı kararları ve cezaevindeki durumu adli ihbar olarak dikkate aldığını belirtti.

   Gündüz, 12 zanlının da yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75