Cezası 12 ay hapislik

banner37

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu, ciddi darp ve vahim zarar suçlarından ayrı ayrı yargıladığı sabıkalı sanık Baran Yıldız’ı, benzer 7 davasını da dikkate alarak suçlu buldu

Cezası 12 ay hapislik
banner99

Sedef BOŞNAK

BİR DAHA SUÇ İŞLEMEYECEĞİNE SÖZ VERDİ… Genç sanık, mahkemede kendini savunup, konu suçları, eşinden ayrıldığı dönemde yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle işlediğini ifade ederek, pişman olduğunu ve bir daha suç işlemeyeceğine söz verdi

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu, ciddi darp ve vahim zarar suçlarından ayrı ayrı  yargıladığı sabıkalı  Baran Yıldız’ı, benzer 7 davasını da dikkate alarak suçlu buldu ve toplam 12 ay hapse mahkum etti.

Genç sanık, mahkemede kendini savunup, konu suçları eşinden ayrıldığı dönemde yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle işlediğini ifade ederek, pişman olduğunu ve bir daha suç işlemeyeceğine yönelik söz verdi.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin uyuşturucuyla ilgili kararı başkan Fatma Şenol; “vahim zarar” ve “ciddi darp” suçlarıyla ilgili oy birliğiyle aldığı karar ise Hazan Aksun tarafından açıklandı.

Mahkeme, 26 Şubat 2020’de, içerisinde 2 gram 700 miligram ağırlığında tütünle karışık sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde bulunan ucu yanık sarma sigara tasarruf eden Baran Yıldız’ı, 18 Ağustos 2020’de Lions Garden’da A.Y.’nin yüzüne yumruk atıp adı edilenin burun kemiğini kırarak vahim bedensel zarara uğratmaktan suçlu buldu.

banner134
Fatma Şenol, kararında, uyuşturucu madde kullanımın yaygınlığına dikkat çekerken, Hazan Aksun da yasanın vahim zarar suçu için 7, ciddi darp suçu için 3 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Hazan Aksun, yasanın, kişilerin hayat ve vücut bütünlüğünü anayasal güvence altına aldığına değinerek, bu tür suçların, kişi, huzur ve güvenliğini bozmak yanında, toplum huzurunu bozup, kişilerin güven duygusu içinde yaşamasını engellediğini dile getirdi.

Mahkeme ayrıca,  bu tür suçların önüne geçilmesi için, konu suçları işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı ve huzurlarındaki meseleleri değerlendirdikten sonra sanığı işlemiş olduğu ciddi, vahim ve yaygın suçlardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Mahkeme, kamu yararı gereği, sanığa verilebilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini kaydetti.

Mahkeme tüm belirttikleri ışığında, sanığı oy birliğiyle, uyuşturucu madde tasarrufundan 3, ciddi darp ve vahim zarar suçundan ise 9 ay hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75