Cezasında indirim beklerken “planlı” cinayetten mahkum oldu

banner37

Orhan Dural’ı öldürmekten 8 yıl önce 30 yıl hapis cezası alan ve ceza indirimi için istinafa başvuran Esaf Tarım’ın cezası 32 yıla çıkarıldı

Cezasında indirim beklerken  “planlı” cinayetten mahkum oldu
banner8

CEZASI ARTTIRILDI… Girne’de 8 yıl önce 33 yaşındaki Orhan Dural’ı, ayrılma aşamasında olduğu eşi Lorena Tarım’la yatakta uyuduğu esnada, ucunu kestiği çifte kırma av tüfeğiyle öldürüp, 30 yıl hapis cezası alan 58 yaşındaki Esaf Tarım’ın cezasında indirim talebiyle başvurduğu Yüksek İdare Mahkemesi, Tarım’ı ‘Taammüden adam öldürmekten’ de suçlu buldu ve 30 yıllık cezasını 2 yıl artırarak 32 yıla çıkardı.

Emine UYSAL ÇALUDA 

   Girne’de 8 yıl önce 33 yaşındaki Orhan Dural’ı, ayrılma aşamasında olduğu eşi Lorena Tarım’la yatakta uyuduğu esnada, ucunu kestiği çifte kırma av tüfeğiyle öldürüp, 30 yıl hapis cezası alan 58 yaşındaki Esaf Tarım, “planlı cinayetten” mahkum edildi ve cezası 32 yıla çıkarıldı. 

   2012 yılında Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Adam öldürmek” suçundan 30 yıl hapis cezası alan Esaf Tarım, cezanın “fahiş” olduğu gerekçesiyle; KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ise alt mahkemenin sanığı beraat ettirdiği “Taammüden adam öldürme” suçundan mahkum olmasını talep etmişti.  

   İstinaf kararı dün, Yargıtay Ceza olarak oturum yapan Gülden Çiftçioğlu’nun başkanlığında, Bertan Özerdağ ve Beril Çağdal’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyetinin huzurunda görüşüldü.

   Kıdemli Savcı Erdinç Akyener Başsavcılık adına, sanık Esaf Tarım adına ise avukat Hasan Esendağlı ile Avukat Emre Kadri karar oturumunda hazır bulundu. 

“Öldürme niyetinden dönmedi”

   Kararı okuyan Gülden Çiftçioğlu, davanın olgularını titizlikle tezekkür ederek, sanık Esaf Tarım’ın öldürme niyetinden dönmeden, öldürme niyeti içinde maktul Orhan Dural’ın ikametgahına sabaha karşı girip, yatakta uyuduğu esnada, ucunu önceden kestiği çifte kırma av tüfeğiyle, yakın mesafeden ateş edip,  öldürdüğüne dair yeterli şahadet olduğuna bulgu yaptı.

   Başkan Gülden Çiftçioğlu, tüm olgulara değinerek, alt mahkemenin “Taammüden adam öldürme” davasından beraat kararını bozup, mahkum ettiklerini açıkladı. 

   Çiftçioğlu, sanığın ceza indirimi talep ettiği istinafı reddettiklerini kaydetti.

Esendağlı: Tahrik unsuru var

   Avukat Hasan Esendağlı, karısı tarafından aldatılan sanığın, suçu tahrik altında işlediğini savundu. Esendağlı, sanığın pişmanlık içinde olduğunu belirterek, ağır bir suçla mahkum olmasına rağmen, dışarıda kendisine bir hayat dilimi bırakılmayı hak eden bir sanık olduğunu dile getirdi. Esendağlı, sanığa mülayim davranılmasını talep etti.

“En ağır suçtan mahkum oldu”

    Ceza kararını açıklayan Gülden Çiftçioğlu, sanık Esaf Tarım’ın insan yaşamını ortadan kaldıran, Ceza Yasası’nda ömür boyu hapis cezası öngören en ağır suç türü olan “Taammüden adam öldürme” suçundan mahkum olduğuna vurgu yaptı. 

   Çiftçioğlu, yaşam hakkının, temel hak ve özgürlüklerin en başında geldiğini ve yaşam hakkından sonra gelen hakların ikinci sırada yer aldığını belirtti. 

   Çiftçioğlu, bir insanın hayatının acımasızca sonlandırılması, ailesinin acıya boğulması ve toplumda infial yaratılmasına yargının kayıtsız kalmasının mümkün olmadığına vurgu yaptı.   

   Gülden Çiftçioğlu, bu nedenlerle bu tür suçları işleyen kişilere caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine işaret etti. 

   Çiftçioğlu, sanık Esaf Tarım’ın, maktul Orhan Dural’ın ikametgahına, öldürme gayesiyle girip, yatak odasında savunmasızca uyuduğu esnada av tüfeğiyle vurup, öldürmesini aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Çiftçioğlu, oybirliği ile mahkum olduğu tarihten başlamak kaydıyla 32 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75