Cezasını çektikten sonra, sınır dışı edilecek

banner37

Ekonomik sebeplerle okulunu donduran ve bir evden cep telefonu, bir şahsın da cüzdanını çalan John Chiyagam Williams, bir yıl hapse mahkum edildi

banner87
Cezasını çektikten sonra, sınır dışı edilecek
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemize üniversite eğitimi almaya gelen ancak maddi sorunlar nedeniyle okulunu dondurduktan sonra, bir eve geceleyin hırsızlık için girip, cep telefonu çalan, bir başka gün de bir şahsın içinde 110 TL nakit parasının olduğu cüzdanını çalan sanık John Chiyagam Williams, bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

22 yaşındaki John Chiyagam Williams, çaldığı Samsung Note 4 marka cep telefonunu 380 TL karşılığında satarak, sahtekarlıkla para temin etmişti.

14 Şubat 2018 tarihinden beridir de ülkemizde kaçak statüsüne düşen Williams, cezasını çektikten sonra sınır dışı edilecek.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı. Dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanığın avukat Ramadan Sanıvar hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Katip, Mülkiyet Hakkı’nın KKTC Anayasası’yla korunduğuna vurgu yapıp, başkalarının bu hakkı ihlal etme hakkı olmadığına dikkat çekti.

Kıdemli Yargıç Şerife Katip, yasa koyucunun sosyal düzenin korumak için bu hakka büyük önem adfettiğini kaydetti.

“KKTC’de bu suçlar çok yaygınlaşmış durumda” diyen Katip, herkesin alın teri ile kazandığı malın sanık gibi kişilerce çalınmasının toplumda huzursuzluğa neden olduğuna işaret etti.

Bu tür suçları işleyenlere karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yapan Katip, sanığın artarda sirkat suçunu işlemesini sanığın aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Katip, sanığa oybirliği ile bir yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75