Cinayet sanığına 20 yıl hapis cezası

banner37

Alsancak’ta, 2017 yılında Mohamed Jumma Salem Attoug isimli Libya uyruklu 22 yaşındaki üniversite öğrencisini bıçaklayarak öldüren cinayet sanığı 26 yaşındaki Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh, ömrünün büyük bölümünü cezaevinde geçirecek

Cinayet sanığına 20 yıl hapis cezası

Ahmet VAMIK

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Adam Öldürme” ve “Kanunsuz Bıçak Taşıma” suçlamalarıyla yargılanan 26 yaşındaki Ürdün uyruklu cinayet sanığı Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh aleyhinde verilen karar dün açıklandı.
   Uzun süre suçlamaları reddeden ve aleyhindeki “Taammüden Adam Öldürme” suçlamasının geri çekilmesinin ardından Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildiği “Adam Öldürme” ve “Kanunsuz Bıçak Taşıma” suçlamalarını kabul eden cinayet sanığı Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh, yargılandığı davalardan suçlu bulunarak 20 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
   Sanık, 24 Ocak 2018’den beri Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunuyordu.

Suç ortağı yurt dışına kaçtı

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ile Kıdemli Savcı Egemen Metay ve hazır bulundu.

Sanık aleyhinde verilen kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanık Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh’in cinayet suçunu olay tarihinden kısa süre önce ülkeden ve yargılanmaktan kaçan Yousef Nizar Saleh Abu-Atih ile birlikte işlemiş olduğunu vurguladı.
   Başkan Nüvit Gazi Hacı, “Adam Öldürme” suçunu iki farklı kişinin işlemiş olmasına rağmen, maktul üzerinde bulunan 6 bıçak yarasından 1 tanesinin öldürücü olduğunun ve öldürücü bıçak darbesinin de sanığın kullanımındaki bıçakla meydana geldiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.
   Sanık Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh’in cinayet olayından kısa süre sonra ülkeden kaçmaya çalıştığı esnada Ercan Havalimanı bekleme salonunda tespit edilerek yakalandığını anımsatan Başkan Nüvit Gazi Hacı, olay öncesinde ciddi oranda alkol alan sanığın, olayın üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra yapılan alkol muayenesinde 242 promil alkollü çıktığını dile getirdi.
 

“Sanık ile maktul arasında bir husumet yoktu”

   Sanık ile maktul arasında herhangi bir husumet bulunmadığına değinen Nüvit Gazi Hacı, Ürdünlü ve Libyalı öğrenci grupları arasında yaşanan kavga sonrası söz konusu olayın meydana geldiğini ifade etti. 
   Cinayetin öncesi ve cinayetin meydana geliş şekline değinen Nüvit Gazi Hacı, olaydan 1 saat öncesinde Girne’de bir barda karşılaşan maktulün arkadaşları ile sanık arasında kavga yaşandığını ve maktul Mohamed Jumma Salem Attoug’un söz konusu kavga olayıyla bir alakası olmadığını belirtti.

   Kavga olayı sonrası iki grubun da güvenlik görevlileri tarafından dışarıya atıldığını ve maktulün arkadaşlarının cinayetin meydana geldiği evlerine döndüklerini ifade eden Hacı, sanık ve arkadaşlarının, kendi ifadelerine göre; aynı akşam, konuşmak ve aralarındaki sorunu çözmek amacıyla maktul ile arkadaşlarının kalmakta olduğu Alsancak’taki ikametgaha gittiklerini kaydetti.
   O esnada sigara içmek amacıyla evin balkonuna çıkan maktulün, sanık Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh ve Yousef Nizar Saleh Abu-Atih tarafından 6 farklı yerinden bıçaklandığını söyleyen Nüvit Gazi Hacı, arkadaşları tarafından hastaneye götürülen 22 yaşındaki Mohamed Jumma Salem Attoug’un hastane yolunda aldığı bıçak yaralarına dayanamayarak hayatını kaybettiğini ifade etti.

22 yaşındaki bir gencin yaşamına son verildi

   Sanık Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh’in, olayda kullandığı bıçağı araba ile kaçarken yol kenarına attığını ve bu şekilde delilleri karartmaya çalıştığını kaydeden Hacı, sanığın nedamet getirip polise teslim olmak yerine yurt dışına kaçmaya çalıştığını dile getirdi.
   Sanığın, tutuklanması sonrası, polise yapmış olduğu yalan beyanlarla yargıyı yanıltmaya çalıştığını belirten Nüvit Gazi Hacı, aşırı alkol tesiri altında olan sanığın, kendi iradesiyle alkol almış olması sebebiyle, işlediği suça bir mazeret olarak kabul edilemeyeceğini ve bunun hafifletici bir sebep olamayacağını sözlerine ekledi.
   “Adam Öldürme” suçunun müebbet hapislik cezası öngören, Anayasa’da en temel insan hakkı olan yaşam hakkının ortadan kaldırılmasıyla alakalı bir suç olduğuna dikkat çeken Başkan Nüvit Gazi Hacı, küçük bir ada ülkesi olan ülkemizde benzer suçların her geçen gün giderek artış gösterdiğine vurgu yaptı.
   22 yaşındaki bir gencin yaşam hakkına son verilerek en temel hak olan yaşam hakkı ve özgürlüğünün elinden alındığını vurgulayan Nüvit Gazi Hacı, sanığa caydırıcı ve ibret verici bir ceza verilmesi gerektiğini dile getirdi.
   Sanığın işlemiş olduğu suçun toplumda huzursuzluk yaratan ve toplum düzenini bozan bir suç türü olduğunu belirten Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh’in 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

Ürdün ve Libya uyruklu iki öğrenci grubu arasında, 29 Aralık 2017 tarihinde Girne’de bir eğlence mekanında kavga yaşanmıştı.
   Yaşanan kavgayı husumete dönüştüren Ürdün uyruklu öğrenci grubu, olay çıkarmak amacıyla, Libyalı öğrencilerin Alsancak bölgesinde birlikte yaşadıkları havuzlu villayı basmış, sanık Maxim Hamed Mohammad Al-Ja Afreh ve Yousef Nizar Saleh Abu-Atih tasarruflarında kanunsuz olarak taşıdıkları bıçakları, söz konusu ikametgahın balkon kısmında karşılaştıkları Mohamed Jumma Salem Attroug’un sol karın boşluğuna ve sırtına 6 kez sapladıktan sonra olay yerinden kaçmışlardı.

Arkadaşları tarafından Girne Akçiçek Hastanesi’ne götürülen 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Mohamed Attroug ise hastane yolunda hayatını kaybetmişti.


 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 08:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER