Cinayet şans eseri önlendi

banner37

Dipkarpaz’da ele geçen silah ve patlayıcı maddelerle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı, Ercan Zengin’i el bombasıyla öldürmeye teşebbüs eden Orhan Çökü cezaevine gönderildi, diğer iki zanlı teminatla serbest bırakıldı

Cinayet şans eseri önlendi
banner99

Ayşe BULUT

Dipkarpaz’da polisin aldığı bir ihbarla ortaya çıkardığı cinayet girişimi ve ele geçirdiği tabanca, patlayıcı madde gibi silahlarla ilgili yürüttüğü soruşturma kısmen tamamlanıp, zanlılar teminata bağlandı. Daha önceden benzer sabıkası bulunan ve kurduğu el bombalı düzenekle Ercan Zengin isimli kişiyi öldürmeye teşebbüs eden Orhan Çökü, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi, Çökü’ye farklı tarihlerde silah temin ettiklerini kabul eden Osman Temiz ve Bayram Doğan isimli zanlılar ise diğer şartların yanında 7’şer bin TL’lik nakdi teminat yatırmaları karşılığında yargılanıncaya kadar serbest bırakıldı.

Dünkü teminat duruşmasında en dikkat çeken hususların başında, Orhan Çökü’nün el bombasıyla öldürmeye çalıştığı Ercan Zengin’in hayatının şans eseri kurtulmuş olması geldi.

Polisin mahkemeye sunduğu şahadete göre, Orhan Çökü, kendisini polise şikayet ettiği gerekçesiyle, Ercan Zengin’i öldürmek kastıyla ambarındaki iki balaya telle el bombası yerleştirdi. Ancak balyayı yanlış açıyla çektiği için bomba patlamadı. Bombayı fark eden Zengin durumu polise bildirdi. Orhan Çökü, yakalandıktan sonra suçunu kabul ederek, düzeneği kurmakta kullandığı malzemelerin yerini de polise gösterdi.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Dilşah Karayel’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Savcı Ahmet Özlemler, meselenin tahkikat memuru olan İskele Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Hasan Selvili’yi yeniden tanık olarak dinletti.

banner134
Selvili şahadetinde özetle, 8 Mayıs’ta alınan bir ihbarla Dipkarpaz Köyü girişinde Orhan Çökü’nün aracında yapılan aramada şarjörüyle birlikte bir adet kuru sıkı tabanca, bir adet aparatlarıyla birlikte havai fişek tabancası, havai fişekler ile kuru sıkı tabanca mermileri bulunduğunu, kuru sıkı tabancayı Çökü’ye veren Osman Temiz ve havai fişek tabancasını veren Bayram Doğan’ın da tutuklandığını anlattı.

Zanlı Orhan Çökü’nün 4 Mayıs’ta Dipkarpaz’da meydana gelen patlayıcı madde ile adam öldürmeye ve yaralamaya teşebbüs suçunun kendisi tarafından işlendiğini itiraf ettiğini belirten Selvili, “4 Mayıs 2019 tarihinde zanlı, kendisini polise şikayet ettiği gerekçesi ile aralarında husumet bulunan ve evinin yakınındaki Ercan Zengin’e ait içerisinde balya ve saman bulunan depoya daha önceden tasarrufuna geçirmiş olduğu el bombasını öldürme kasti ile tellerle bir ucunu bir balyaya diğer ucunu da başka bir balyaya bağlayarak bir düzenek kurup, öldürmeye teşebbüs etmiş, ancak Ercan Zengin söz konusu balyayı çektiğinde çekme açısından dolayı söz konusu bomba patlamamıştır. Bunu tespit eden Zengin, polis karakoluna bilgi vermiştir. Zanlı gönüllü ifade verip tüm söz konusu suçları işlediğini itiraf etmiştir” dedi.

Orhan Çökü’nün, el bombası düzeneğini kurmakta kullandığı tel, sprey boya gibi malzemelerin yerini de polise gösterdiğini anlatan Selvili, Osman Çökü’nün aleyhindeki katle teşebbüs soruşturmasının devam ettiğini ancak zanlının etki edemeyeceğini, diğer iki zanlı aleyhindeki soruşturmanın ise tamamlandığını belirtti.

TC ve KKTC vatandaşlığı bulunan ve benzeri sabıkası bulunan Orhan Çökü’nün yargılamadan kaçma ihtimali olduğu için cezaevine gönderilmesini talep eden Selvili, KKTC vatandaşı olan diğer zanlıların ise mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlaması talebinde bulundu.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Dilşah Karayel, her halükarda 3 ayı geçmemek koşuluyla Orhan Çökü’nün yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine, diğer iki zanlının da 7’şer bin TL nakdi teminat yatırmaları, her biri için KKTC vatandaşı ikişer kefilin 50’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması, haftada bir en yakın polise ispat-ı vücutta bulunmaları ve yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışlarının yasaklanması koşuluyla serbest kalmalarına emir verdi.

Teminat şartlarını yerine getiren Osman Temiz ve Bayram Doğan serbest kalırken, Orhan Çökü cezaevine gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75