banner6

Cinayet suçlusu sınır dışı edildi

banner37

KKTC’ye 6 yıl önce sahte pasaportla giren ve Türkiye’de 2005 yılında işlediği cinayetten dolayı üç kez ömür boyu hapis cezası alan İlker Aydar, alınan kararla dün akşam ülkeden ihraç edildi.

Cinayet suçlusu sınır dışı edildi
banner99

Elmas TOKAY

Türkiye’nin Adana ilinde 2005 yılında 4 kişinin öldürüldüğü bir olaydan üç kez ömür boyu hapis cezası alan ve Türkiye’den kaçarak sahte pasaportla KKTC’ye giren İlker Aydar 6 yıl sonra yakalandı ve sınır dışı edildi.

Aydar dün, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Harekât Müdürlüğü ve Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi’nden oluşan yaklaşık 15 kişilik bir ekiple ilk önce Lefkoşa’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne getirildi. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Muhaceret Dairesi’nin aldığı karardan sonra Aydar, yapılan işlemlerin ardından yine geniş güvenlik önlemleriyle Ercan Havaalanı’na götürüldü. Cinayet suçlusu İlker Aydar, aynı ekiple Ercan- Adana seferini yapan uçakla Adana’ya götürülerek yetkililere teslim edildi.

banner134

6 yıldır burada yaşıyordu

İlker Aydar, 2005 yılında Adana’da 4 kişinin öldürüldüğü bir olaydan üç kez ömür boyu hapis cezası aldı. Çete üyeliğinden 26 yıl, adam öldürmek suçundan da üç kez ömür boyu hapse mahkum olan Aydar, cezaevinden firar ettikten sonra 2011 yılında Turan Bilir adına düzenlenmiş sahte pasaportla KKTC’ye kaçtı. 6 yıldır KKTC’de yaşayan İlker Aydar’ın ülkeye Girne Turizm Limanı’ndan girdiği tespit edildi.

Aydar’la ilgili olarak Polis Genel Müdürlüğü Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğü ile bağlantıya geçti ve resmi yazının ardından harekete geçti.

2005’te çatışmada yer aldı

KKTC’de 2011 yılından bu yana başkasının kimliğine bürünerek yaşamını sürdüren 50 yaşındaki İlker Aydar’ın Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde korku ve sindirme yoluyla haksız kazanç sağlamak için suç örgütü kurdukları ileri sürülen ‘Çağlayan’ ve ‘Ozanlar’ çeteleri arasında 2005 yılında yaşanan çatışmada yer aldı.

Çağlayan çetesinin lideri Namık Kemal Kımızoğlu’nun yasa dışı yollarla yurt dışına kaçarak izini

kaybettirmesinin ardından küçük kardeşi, ‘Küçük Çağlayan’ lakaplı Erkan Kımızoğlu, çete üyeleri İlker Aydar, İhsan Akboz ve Kadir Söğüt ile birlikte Ozanlar çetesinin lideri gazinocu Mehmet Ozan’ı oturduğu apartman önünde 2 Temmuz 2005 günü pusu kurup kalaşnikofla taradı. Ozan ile birlikte, Hakan Akkuş, Ali Yılmaz ve Mahmut Akıllı hayatını kaybetti. Adana polisi, Kımızoğlu ile birlikte 35 çete üyesini ‘Süpürge’ adını verdiği operasyonla yakaladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 11:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104