banner6

Cinayet zanlısı baba-oğul suskunluğunu koruyor

banner37

Alayköy’deki evinde ölü olarak bulunan Zehra Sorver’in katil zanlısı olarak tutuklanan eşi Levent Sorver ve 17 yaşındaki oğlu M.C.S.’nin tutukluluk süreleri 4 gün daha uzatıldı. KIBRIS’ın ulaştığı bilgilere göre eşini planlayarak öldürmekten tutuklanan Levent Sorver, polise verdiği açık ifadede sadece “aile ilişkilerini” anlattı. Cinayet gününe ilişkin ise, “Eve gittim, ölüsünü buldum” dediği ve kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

Cinayet zanlısı baba-oğul suskunluğunu koruyor
banner151

Emine UYSAL

Alayköy’de meydana gelen ve ülke genelinde infial yaratan Zehra Sorver cinayetinin şüphelisi olarak tutuklanan eşi Levent Sorver ve 17 yaşındaki oğlu M.C.S, polisteki suskunluğunu koruyor.

KIBRIS’ın ulaştığı bilgilere göre eşini planlayarak öldürmekten tutuklanan Levent Sorver, polise verdiği açık ifadede sadece “aile ilişkilerini” anlattı.

Levent Sorver’in, cinayet gününe ilişkin ise, “Eve gittim, ölüsünü buldum” dediği ve kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

Mahkeme salonunda davayı beklerken, yanına gelen avukatına “Neyse anlattım zaten” dedi.

İlk tutuklandıkları andan itibaren oldukça soğukkanlı olan baba-oğul, dünkü celsede de oldukça sakindi.

17 yaşındaki M.C.S’nin psikolojik sorunları olduğundan şüphelenen polisin, çocuğu akli dengesiyle ilgili psikiyatrik muayeneden geçireceği öğrenildi.

Uzun uzun oğlunun yüzüne baktı

Cinayetin hemen ardından tutuklanan ve ayrı ayrı hücrelerde tutulan baba-oğul dün “Taammüden Adam Öldürme” suçlamasıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

17 yaşındaki oğlunu üç günlük tutukluluğun ardından mahkeme avlusunda gören baba Levent Sorver, uzun uzun oğlunun yüzüne baktı.

Polis, baba ile oğlunun konuşmaması için mahkemeye ayrı araçlarla getirdi ve duruşma salonunda beklerken de konuşmamaları için önlem aldı.

Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı Ayşe Kaymak Şadi, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Mehmet Sözmener’i tanık olarak dinletti.

“Tuz ruhu kadın öldükten sonra içirildi”

Mahkemede yeminli şahadet veren Polis Müfettişi Mehmet Sözmener, 15 Haziran tarihinde sabah saatlerinde Namık Kemal Sokak No.2 Alayköy adresinde ikamet eden 45 yaşındaki Zehra Sorver’in boğazının sıkılıp kafasının sert bir zemine vurulduğunu ve öldürülme sonrasında maktuleye içerisinde tuz ruhu ihtiva eden solvent maddenin ağız yoluyla içirildiğini belirtti.

Sözmener, meselede, maktulenin kocası ve oğlunun şüpheli görülerek, 16 Haziran’da tutuklandığını kaydetti.

“Deliller zanlıları işaret ediyor”

Tahkikatın çok yönlü devam ettiğine işaret eden Sözmener, cinayet mahallinden alınan delillerin zanlıları işaret ettiğini kaydetti.

Zehra Sorver’e otopsi yapıldığını söyleyen Sözmener, ilk belirlemelere göre maktulenin havasız bırakılarak, kafası yere çarpıldıktan sonra tuz ruhu benzeri bir madde içirildiğinin belirlendiğini açıkladı.

Sözmener, ölüm nedeninin Türkiye Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek raporla netleşeceğini de belirtti.

Polis, kadının ölüm anında giydiği kıyafetleri buldu

Müfettiş Muavini Mehmet Sözmener, Zehra Sorver’in ölüm anında giydiği düşünülen ayrıca üzerinde tuz ruhu olduğu belirlenen kıyafetlerinin, eşi ve oğluna ait olduğuna inanılan pantolon ve 47 numara bir çift çizmenin olay mahallinde bulunduğunu açıkladı.

Sözmener, ayakkabılar ve pantolonun zanlılara ait olduğuna dair delillerin olduğunu belirterek, bazı emarelerle ilgili Türkiye’den DNA raporu beklendiğine dikkat çekti.

Sözmener, zanlıların üç günlük tutukluluk süresince 15 tanık ifadesi alındığını ancak olayın vahameti nedeniyle vatandaşların ifadelerinin alınması için güçlükle ikna edilebildiklerini anlattı.

Sözmener, zanlı Levent Sorver’in açık ifade verdiğini, diğer zanlının ifade vermediğini belirtti.

Zanlıların serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceklerinden 4 gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Savcı Ayşe Kaymak Şadi, ithamların çok ciddi olduğuna ve tahkikatın çok yönlü devam ettiğine dikkat çekip, zanlıların 4 gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Avukatı zanlıların şiddet gördüğünü ileri sürdü

Zanlıların avukatı Ali Hidayet, zanlıların ifade vermek istediğini ancak suça bağlayıcı olmadığı gerekçesiyle ifadelerinin alınmadığını, avukatlarıyla görüştürülmediklerini ve ciddi şekilde darp edildiklerini iddia etti.

Avukat Ali Hidayet, zanlı Levent Sorver’in gözünün mor olduğunu ve ayakları ile kaburgalarına vurulduğunu savundu.

Hidayet, maktulenin oğlu olan zanlının ise elleri arkadan kelepçeli halde yere yatırıldığını, testislerinin sıkıldığını ve vücudunun muhtelif yerlerine vurulduğunu ileri sürdü.

Hidayet, zanlıların, avukatlarının olduğu bir ortamda ifade vermek istediğini belirterek, avukatları eşliğinde doktor kontrolünden geçirilmelerini talep etti.

Müfettiş Muavini Mehmet Sözmener, bu iddiaların mesnetsiz olduğunu belirtip, tutuklu olan zanlıların, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi tahtında kötü muameleye maruz kalmadıkları yönünde cevap verdi.

Sözmener, avukatların müvekkilleriyle polis hücrelerinde görüştüklerine dair dakika, tarih ve saat bilgisi verdi.

Sözmener, ayrıca zanlı Levent Sorver’in ifade vermek istediğini ve açık ifadesinin alındığını mahkemeye aktardı.

“Taammüden adam öldürme suçu son derece ciddi bir suç”

Yargıç Rauf Kürşad, Taammüden adam öldürme suçunun son derece ciddi bir suç olduğunu ve Fasıl 154 Ceza Yasası’ndaki en ağır suç olduğuna dikkat çekti.

Yargıç Kürşad, zanlıların avukatlarının tutukluluk talebine itirazı olmadığına değinip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için 4 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

Yargıç Rauf Kürşad, zanlıların tam teşekküllü bir hastanede doktor kontrolünden geçirilmelerine ve vücutlarında darp veya ekimoz olup olmadığına ilişkin durumun rapora yazılmasına, ayrıca konuyla ilgili soruşturma başlatılmasına emir verdi.

Cenaze Türkiye’ye götürüldü

Öte yandan, bir cinayete kurban gittiği belirlenen Zehra Sorver’in cenazesi de önceki gün KKTC’ye gelen ailesine teslim edildi. Zehra Sorver’in cenazesi, memleketi Mersin’de toprağa verilmek üzere dün Türkiye’ye götürüldü.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 09:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110