Cinayeti kan lekeleri çözecek

banner37

Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’ın öldürülmesi olayıyla ilgili tutuklanan 11 yabancı uyruklu zanlı 8 gün daha tutuklu kalacak

Cinayeti kan lekeleri çözecek
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da Okullar Yolu üzerinde, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınında bulunan toprak alanda, park halindeki bir aracın bagajında bulunan 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr cinayetiyle ilgili tutuklanan 11 kişi dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süreleri 8 gün daha uzatıldı.

Polis, cesedin bulunmasının ardından başlatılan soruşturma neticesinde maktulun en son 1 Temmuz’da mahkeme huzurunda bulunan 11 zanlının kaldığı apartmana giriş yaptığının tespit edildiğini söyledi. Evde duvarlarda ve halıda temizlenmiş kan lekeleri belirlendiğine dikkat çeken polis, kan örneklerinin maktulün kan örneği ile birlikte Ankara Kriminal Polis Laboratuarı’na gönderildiğini ve sonuçların tahkikata etkisinin büyük olacağına işaret etti.

Bölge sakinlerinin 8 Temmuz’da park halindeki ML 819 plakalı araçtan çevreye kötü koku yayıldığını ihbar etmesi üzerine, battaniyeye sarılı ve ayakları da battaniyenin üzerinden kemerle bağlanmış bir şekilde bulunan Nijerya uyruklu genci öldürdükleri gerekçesiyle gözaltına alınan zanlılar, dün sabah kalabalık polis eşliğinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

“Adam öldürme” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan zanlılar Cristian Osemud İamen Akhimemona, Eustese İsesele, Oba Francis, Jonhattan Osukomudu, Jeffrey Oziegbe İkpotokin, Marvellous Oboh, İkponmwosa Clıffordonıgho, Lewis Osemudiamhen İbhasuemonjie, Nicolas İbhasuemonjie, Friday Destiny Moses ve Achazie Emeka aleyhinde 8 günlük tutukluluk emri alındı.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü davada, İddia Makamı adında Savcı Fuat Emirtaneoğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi tanık olarak dinletti.

“Cinayete kurban gitti”

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, zanlıların 1 Temmuz’da Lefkoşa’da meydana gelen “Adam öldürme” suçundan methaldar olduklarını söyledi.

banner134
İneci, 33 yaşındaki Obasanje Adeola Owoyalr’ın arkadaşlarının 1 Temmuz’da polise giderek Owoyalr’ın kayıp olduğunu bildirdiğini belirtti.

Müfettiş Muavini İneci, polisin yaptığı araştırma neticesinde maktulun kullanımında bulunan ML 918 plakalı aracın Lefkoşa’nın Okullar Yolu bölgesindeki Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nun yakınındaki bir toprak alanda park edilmiş bir vaziyette bulunduğunu anımsattı.

İneci, söz konusu araçta yapılan aramada, aracın bagajında battaniyeye sarılı çürümüş bir erkek cesedinin bulunduğunu ve akabinde cesedin 33 yaşındaki Nijerya uyruklu Obasanje Adeola Owoyalr’a ait olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, maktule yapılan otopside kesin ölüm sebebinin “kesici/ezici alet yaralanması, çok parçalı kafa kemikleri kırığı ve beyin doku yaralanması” olduğunun belirlendiğini söyleyerek maktulun cinayete kurban gittiğini vurguladı.

“Maktul, zanlıların kaldığı

apartmana giriş yaptı”

Söz konusu cesedin bulunmasının ardından polisin geniş çaplı soruşturma başlattığını kaydeden İneci, soruşturma neticesinde maktulun 1 Temmuz’da mahkeme huzurunda bulunan 11 zanlının kaldığı apartmana giriş yaptığının tespit edildiğini anlattı.

Feyyaz İneci, polisin 11 Temmuz’da mahkemeden alınan derdest emri gereğince zanlıları kalmakta oldukları apartmanda tutukladıklarını söyledi.

Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlıların üç günlük tutukluluk süresinde 38 kişiden ifade alındığını, 11 Temmuz’da olay yerini inceleme ekibinin evde ilaçlarla yaptığı incelemede duvarlarda ve halı üzerinde temizlenmiş kan lekesi tespit ettiğine vurgu yaptı.

İneci, kan lekesinin maktulden alınan kan örneği ile Ankara Kriminal Polis Laboratuarı’na gönderileceğine ve çıkacak sonucun önemine işaret etti.

İneci, meselenin ciddiyetine ve tahkikatın devam ettiğine vurgu yapıp,  bir mesele olduğunu belirterek, zanlıların 8 gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Zanlı 1’in avukatı tutukluluk talebine itiraz etti.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, meselenin çok ciddi olduğuna ve polisin oldukça iyi bir tahkikat yaptığına vurgu yapıp, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 8 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75