Cinayetin ardından Doğu: Oh be namusumu temizledim

banner37

Alsancak’ta 13 Mart’ta yaşanan Memduh Ulugün cinayetinin sanıkları olarak tutuklanan Meryem ve Mehmet Doğu çiftinin ilk tahkikat (P.I.) duruşması dün Girne Kaza Mahkemesi’nde başladı

banner87
Cinayetin ardından Doğu: Oh be namusumu temizledim
banner99
banner90

Doğu çifti, yargılanıyor

Ahmet VAMIK

Alsancak’ta evinin yanındaki boş arazide bıçak darbeleriyle öldürülen Memduh Ulugün’ün cinayet sanıkları Mehmet ve Meryem Doğu çiftinin yargılanma süreci başladı.

Alsancak’ta 13 Mart günü meydana gelen cinayetle ilgili tutuklanan Meryem ve Mehmet Doğu çiftinin, ilk tahkikat duruşması (P.I.) maksatlı dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi'nde yargıç huzuruna çıkarıldı.

Müebbet hapis cezası öngören “Taammüden adam öldürme”, “Adam öldürme” ve “Kanunsuz bıçak taşıma” suçlarından yargılanacak olan sanıkların ilk tahkikat (P.I.) duruşmasının ilk celsesinde tanık olarak dinletilen meselenin tahkikat memuru Polis Müfettişi Eren Gözügüzel, mahkemeye davayla ilgili 50’ye yakın emare sundu.

Cinayet aleti olan ekmek bıçağı, kan örnekleri, doktor raporları, sanık ve tanık ifadeleri ile birçok evrakın yanı sıra, sanıklar ve maktulün olay günü giymekte olduğu kıyafetler mahkemeye emare olarak sunuldu.

4’ü öldürücü 18 bıçak yarası

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada, Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis müfettişi Eren Gözügüzel’i mahkemede tanık olarak dinletti.

Maktulün vücudunda 4’ü öldürücü olmak üzere toplam 18 bıçak yarası bulunduğunu ifade eden polis müfettişi Eren Gözügüzel, maktulün evinde kiracı olarak yaşayan sanıkların, 13 Mart günü saat 12.00 sıralarında ev sahipleri Memduh Ulugün’ü “Namus meselesi yüzünden” 27 cm uzunluğundaki ekmek bıçağıyla bıçaklayarak öldürdüklerini ifade etti.

Kan donduran ifade ve itiraflar

Polis müfettişi Eren Gözügüzel, olay sonrası, aynı gün içerisinde polise gönüllü ifade veren sanık Meryem Doğu’nun ifadesini mahkemede okudu.

Olay günü vermiş olduğu gönüllü ifadesinde 2007 yılında eşi ve çocuklarıyla birlikte Kıbrıs’a gelerek Lapta’ya yerleştiklerini dile getiren Meryem Doğu, 2016 yılının Eylül ayında Alsancak’ta Memduh Ulugün’ün evine kiracı olarak yerleştiklerini belirtti.

2017 yazı itibariyle Memduh Ulugün’ün eşi N.U.’nun talebiyle Ulugün ailesinin evinde haftada bir gün temizlik yaptığını kaydeden Meryem Doğu, Ulugün ailesinin evinde temizlikte olduğu bir günde, maktul Memduh Ulugün’ün evde yalnız olduğunu ve kendisiyle kahve içtiklerini anlattı.

Memduh Ulugün’ün zorlamasıyla dans ettiklerini ve farklı bir günde yine evde yalnız oldukları bir sırada Ulugün’ün kendisine şarap ikram ettiğini, iltifatlar ettiğini ve kendisinin Ulugün’ün omuzlarına masaj yaptığını söyleyen Meryem Doğu, daha sonra Ulugün’ün zorlamasıyla cinsel ilişkiye girdiklerini açıkladı.

banner9
“Memduh abi daha sonra bizim eve gelmeye başladı. 5-6 kez onların evinde, 5-6 kez de bizim evde birlikte cinsel birliktelik yaşadık fakat gönüllü olarak değil ona karşı koyamadığım için birlikte oldum” şeklinde ifade veren Meryem Doğu, Memduh Ulugün’ün kendisine aşık olduğunu söylediğini ve kendisinin de Ulugün’e “Sen benim ağabeyimsin ve ağabeyim olarak kalmaya devam edeceksin yoksa bu işin sonu ölüme gider” diyerek yanıt verdiğini dile getirdi.

Cinayet gününden 2 gün önce evine gelen Memduh Ulugün’ün kendisiyle son kez ilişkiye girmek istediğini söylediğini ve yine Ulugün’ün zorlamasıyla cinsel birliktelik yaşadıklarını aktaran Meryem Doğu, “Yatak odasında olduğumuz sırada dışarıdan eşimin sesini duydum. Memduh camdan kaçtı. Ben içeriye gidip eşime kapıyı açtım ve onun bana ilk sözü ‘Sana yakıştıramadım’ oldu.

Ertesi günü akşamüzeri eşiyle birlikte deniz kenarına gittiklerini ve eşinin kendisine cep telefonundaki mesajları göstererek Memduh Ulugün ile olan ilişkisinden haberi olduğunu itiraf ettiğini anlatan Meryem Doğu, bunun üzerine kendisinin de eşine her şeyi anlattığını söyleyerek olay gününü şu şekilde aktardı:

“Eşim Memduh ile konuşmak istediğini söylediği için olay günü Memduh’u eve çağırdım, o esnada eşim evdeydi. Memduh aracıyla geldiği zaman, aracın yanına elimde bıçakla gittim. Memduh’a eşim Mehmet’in aramızdaki ilişkiden haberi olduğunu ve kendisiyle konuşmak istediğini söyledim. Bana ‘Saçmalama bizim aramızda hiçbir şey geçmedi’ demesi üzerine ben de camdan uzanarak elimdeki bıçağı karnına sapladım. Daha sonra arabayı çalıştırarak kaçmaya çalıştı, ben de kapıyı açarak onu aşağıya çektim ve yere düşünce bıçaklamaya devam ettim. Daha sonra eve doğru yürüdüm ve bıçağı yolun ortasına attım”.

‘Oh be namusumu temizledim’

Ardından cinayete şahit olan görgü tanıklarının ifadelerini de mahkemeye kısaca aktaran Müfettiş Eren Gözügüzel, görgü tanıklarının ifadelerine göre, bağrışmaların ardından sanık Mehmet Doğu’nun maktul Memduh Ulugün’ü yere yatırdığını ve sanık Meryem Doğu’nun da maktulün üzerine çıkarak Ulugün’ü 5-6 kez bıçakladığını, ardından sanık Mehmet Doğu’nun olaya müdahale etmek isteyen görgü tanıklarına bıçak sallayarak “Bu bir namus meselesidir yaklaşmayın size de sokarım” dediğini anlattı.

Yerde kanlar içerisinde yatan maktulun görgü tanıklarına “yardım edin” diyerek seslendiğini, sanık Mehmet Doğu’nun eşi Meryem Doğu’ya “Bıçağı kalbine sok, kalbine sok” dediğini ve ardından “Oh be namusumu temizledim” diyerek bağırdığına yönelik tanık ifadeleri olduğunu aktaran Müfettiş Eren Gözügüzel, sanık Mehmet Doğu’nun aynı zamanda komşusu da olan tanıklardan birisine olay günün sabahında eşiyle maktulün ilişkisi olduğunu ve bununla ilgili ne yapabileceğini sorduğunu, tanığın kendisine ‘polise git’ diyerek nasihatte bulunduğunu da ifade etti.

İ.D.: Ağabey-kardeş gibiydiniz

Sanık Mehmet Doğu’nun olay sonrası kardeşini arayarak “Çabuk bizim eve gel. Meryem, Memduh’u bıçakladı. Memduh, 6-7 ay önce yengenin içeceğine ilaç katıp tecavüz etmiş ve daha sonra tehditle ilişkiye girmeye devam etmiş” dediğini anlatan Gözügüzel, kardeşi İ.D.’nin sanığa “Nasıl oldu bu olay, siz Memduh ile ağabey-kardeş gibiydiniz” dediğini de mahkemeye aktardı.

P.I. duruşması devam edecek

Müfettiş Eren Gözügüzel, mahkemeye 50’ye yakın emare sunarken, duruşma geç saatlere kadar devam etti.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu, ilk tahkikat (P.I.) duruşmasının devamı için davayı ileri bir tarihe erteleyerek sanıkların tutukluluklarının devam etmesine emir verdi.

Olay nasıl olmuştu?

13 Mart günü saat 12.30 sıralarında, Alsancak Zeytinlik Sokak üzerinde, Alsancak’ta sakin 53 yaşındaki Memduh Ulugün, Meryem ve Mehmet Doğu çifti ile tartıştığı sırada, göğsüne aldığı 6 bıçak darbesi sonucu olay yerinde yaşamını yitirmişti.

Mahkemede tanıklık yapan meselenin tahkikat memuru Polis Müfettişi Eren Gözügüzel, mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı Meryem Doğu’nun ev sahibi olan ve evlerinin üst katında kalan Ulugün ile gönül ilişkisi olduğu gerekçesi ile zanlı Meryem Doğu’nun Ulugün’ü telefonla aradığını, eve çağırdığını, Meryem Doğu ile Ulugün’ün evin yanındaki boş arazide maktule ait araç içerisinde tartıştıklarını ve Meryem Doğu’nun arabada Ulugün’ü bir kez bıçakladığını açıklamıştı.

Ulugün’ün yaralı olarak araçtan çıkıp kaçmaya çalıştığını ve sanık Mehmet Doğu tarafından yakalandığını belirten polis, bu esnada sanık Meryem Doğu’nun Ulugün’ü göğüs kısmından beş kez bıçakladığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner109