banner6

Cinayetin düğümü çözülüyor

banner37

Polis, Zehra Sorver’in katil zanlısı olarak tutuklanan kocası ve oğlunun, iddia ettikleri gibi cinayet anında işyerinde değil, evde olduklarının belirlendiğini söyledi.

Cinayetin düğümü çözülüyor
banner99

Emine UYSAL

Alayköy’deki evinde cansız bedeni bulunan Zehra Sorver’in katil zanlısı olarak babasıyla birlikte tutuklanan 17 yaşındaki oğlu M.C.S.’nin cinayet anında ileri sürdükleri gibi işyerinde değil, evde oldukları belirlendi.

Cinayetin tahkikat subayı olan Müfettiş Muavini Emirali Gürler mahkemede verdiği şahadette, Zehra Sorver’in çığlıklarının duyulduğu anlarda, cinayet zanlısı Levent Sorver ile 17 yaşındaki oğlu M.C.S’nin evde olduğuna dair tespitte bulunduklarına dikkat çekti.

Gürler, Zehra Sorver’in oğlu M.C.S’nin, gönüllü ifade verip, annesini nasıl öldürdüklerine dair detaylı bir ifade verdiğini ve ceza-i ehliyetinin de tam olduğunu belirtti.

“Taammüden adam öldürme”, “Adam öldürme” suçlamasıyla tutuklu olan baba-oğul, dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı Ayşe Kaymak Şadi, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Emirali Gürler’i dinletti.

“Boğuldu, başı duvara vuruldu ve tuz ruhu içirildi”

Mahkemede yeminli şahadet veren Emirali Gürler, 15 Haziran’ın sabah saatlerinde Namık Kemal Sokak No. 2 Alayköy adresinde ikamet eden 45 yaşındaki Zehra Sorver’in boğazının sıkılıp kafasının sert bir zemine vurulduğunu ve öldürülme sonrasında maktuleye içerisinde tuz ruhu ihtiva eden solvent maddenin içirildiğini anımsattı.

Gürler, meselede, maktulenin kocası ve oğlunun şüpheli görülerek, 16 Haziran’da tutuklandığını belirtti.

Tahkikatın çok yönlü devam ettiğini dile getiren Gürler, cinayet mahallinden alınan delillerin zanlıları işaret ettiğini yineledi.

Emirali Gürler, zanlıların tutuklulukları süresince, maktuleye ve zanlılara ait cep telefonu dökümlerinin bir kısmının elde edilip, incelendiğini anlattı. Olay mahalli ve çevresinde bulunan emarelerin TC ve KKTC laboratuarlarında incelenmeye devam edildiğini anlatan Gürler, birçok tanık ifadesi alındığına vurgu yaptı.

Emirali Gürler, zanlıların olay günü kullandıkları güzergâhlardan kamera kayıtlarının alındığına ve titizlikle incelendiğine dikkat çekti.

Gürler, zanlıların 21 Haziran’da Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirildiklerini söyledi.

“Zehra Sorver’in çığlıkları duyulduğunda baba-oğul evdeydi”

Müfettiş Muavini Emirali Gürler, Zehra Sorver’in çığlıklarının duyulduğu esnada her iki zanlının da ikametgahta olduklarının belirlendiğine dikkat çekti.

Gürler, zanlı M.C.S’nin, “Vicdan azabı çekerim. Bildiklerimi söylemek isterim” diyerek gönüllü ifade verdiğini ve suçu nasıl işlediklerine dair detaylarıyla verdiği ifadenin teyit ve tekzibinin yapıldığına vurgu yaptı.

Tahkikatın müebbet hapis cezası öngören çok vahim bir suç olduğuna vurgu yapan Gürler, zanlıların serbest kalması halinde aranan delillere ve alınacak tanık ifadelerine etki edebileceklerinden 7 gün tutuklu kalmalarını talep etti.

banner134

Savcı Ayşe Kaymak Şadi, suçun ciddiyetine vurgu yapıp, zanlıların tutukluluklarının devam etmesini istedi.

Avukat, ifadenin baskı ve şiddet tehdidi ile alındığını ileri sürdü

Zanlıların avukatı Ali Hidayet, müvekkili M.C.S’nin ifadesinin tehdit edilerek, şiddet, cebir ve zorla alındığını ileri sürdü. M.C.S’nin mental anlamda geriliği olduğunu ve yönlendirmeye açık biri olduğunu savunan Hidayet, ifadenin gönüllü olmadığını ileri sürdü.

Bu iddia üzerine Müfettiş Muavini Emirali Gürler, zanlı M.C.S.’nin ceza-i ehliyetinin tam olduğuna dair doktor raporu alındığını belirtti. Gürler, ifadenin ise gönüllü olarak verdiğini savundu.

Yargıç Cenkay İnan, hâlâ alınacak tanık ifadeleri olduğuna ve kamera kayıtlarının incelendiğine vurgu yapıp, zanlıların tahkikat amaçlı 7 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 10:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104