Cinayetten önce de kaçırılıp dövüldü!

banner37

Gazimağusa’da Çanakale Göleti’ne kaçırılıp, elektro şok verilerek, ciddi şekilde dövülüp öldürülen Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili görüşülen ilk tahkikat duruşmasında, sır perdesi aralanmaya başladı:

Cinayetten önce de kaçırılıp dövüldü!
banner87

Sedef BOŞNAK

Bin TL alacak için, Gazimağusa’da evinden döve döve kaçırıldıktan sonra götürüldüğü Çanakale Göleti’nde de elektro şok verilerek, tekme tokat ve taşla ciddi şekilde darp edilip, öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili ilk tahkikat (P.İ.) duruşması devam ediyor.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda gerçekleşen, tahkikat duruşmasının dünkü celsesinde, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak’ın 2’nci tanığı Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli Müfettiş Muavini Halil Seven cinayetin sır perdesini aralayacak tespitlerini mahkemeye aktardı.

Müfettiş Muavini Halil Seven, Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümünden 19 gün önce, yani 9 Ocak 2018’de, telefoniyen aldığı bilgide, darp edilen Dede’nin çıplak ayakla çaresizce dolaştığını öğrendiğini ifade etti.

Halil Seven, aldığı ihbar doğrultusunda olay yerine gidip, gerekli araştırma ve soruşturmanın yapılmasını sağladığını ancak, olayı meydana çıkartamadığını belirtti ve biri kadın 2 kişi tarafından darp edildiğini iddia eden Dede’nin darp edildiğine dair 10 adet fotoğrafının bulunduğu albümü mahkemeye emare sundu.

“Yarı çıplak yüz üstü su içindeydi”

“Adam öldürme” , “Adam kaçırma”, “Ciddi darp” ve “Tehlikeli silah taşıma” suçlarından itham edilen Nidai Şanlı (28), Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21), S.D. (K-17) ve Zekeriya Kurucu (22), tutuklu bulundukları Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nden geniş güvenlik önlemi altında mahkemeye taşındı.

Savcı Hasan Boşnak, ilk tanığı Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hasan Zorlu’yu şahadete çağırıp ilk celsede kaldığı yerden şahadetine devam etmesini istedi. Boşnak, mahkemeye kan örnekleri, fotoğraf albümü, kıyafet ve ayakkabılar dahil 30 emare daha sunan Hasan Zorlu’dan sonra, 2’nci tanığı Müfettiş Muavini Halil Seven’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık Müfettiş Muavini Halil Seven, vardiya sorumlusu olarak görevde bulunduğu 30 Ocak 2018’de saat 16.50’de, Azim Sarı’dan telefoniyen aldığı ihbar sonrası, tahkikat amiri Müfettiş Erkan Yahat’a durumu aktardığını belirtti ve yaptıklarını tek tek anlattı.

Halil Seven, Müfettiş Erkan Yahat ve bir polis ekibiyle gölete gittiklerini söyleyerek, olay yerine vasıl olduğunda, suyun 60 santim kadar içerisinde, başı güneye ayakları kuzeye bakan, bir eli de başına dayanmış, su içerisinde yüz üstü, pantolonu diz hizasına kadar sıyrılmış 25 yaşlarında siyahi erkek cesedinin yattığını gördüğünü söyledi.

Vakit kaybetmeden 112 Acil Servis’i aradığını, olay yerinde gerekli tedbiri aldığını, olay yerinin krokisinin çizilmesini sağladığını, cesedin pozisyonunun değişme ihtimalini göz önünde bulundurarak cesedi telefonuyla fotoğrafladığını kaydeden tanık müfettiş Halil Seven, şöyle devam etti:

“Dövmesinden tanıdım”

“112 ekipleri cesedi çevirdiği zaman giymekte olduğu kıyafeti yırttığında, cesedin sol göğsünde 4 satır yazıdan oluşan dövme olduğunu gördüm. Bu dövmeden, olay mahallinden ve yüzünden, 9 Ocak 2018’de aynı olay bölgesinde meydana gelen adam kaçırma ve darp meselesinin müştekisi olan Kenedy Dede olduğunu tanıdım.

9 Ocak 2018’de yine telefoniyen aldığım bilgide, bir erkek şahsın Ayluga Bölgesi’ne çaresizce dolaştığını öğrendim. Bir polis ekibiyle bölgeye gittiğim zaman, Dede’yi ayakları yalınayak kıyafetleriyle buldum. Bize birkaç çelişkili beyanda bulunup, eski Lefkoşa yolu DAÜ Giriş Kapısı’nın bulunduğu bölgede otostop çektiği sırada,  tanımadığı bir erkek ve bir bayan şahsın kendisini otostop için araçlarına aldığını söyledi.

Dede’nin söylediğine göre, araca bindikten kısa süre sonra kendisine elektrik vermeye ve darp etmeye başladıklarını ve zorla Çanakkale Göleti’ne götürdüklerini ve burada da kendisine elektrik şoku verip, darp ettiklerini anlattı. Bunun üzerine Kenedy Dede’yi, hastaneye götürüp vücudunun fotoğraflanmasını ve olayla ilgili tüm araştırmanın yapılmasını sağladım ancak olayı meydana çıkartamadım”.

Konuyla ilgili iş cetveli ve evrakları mahkemeye sunan Halil Seven, cesedin teşhisi için, Dede’nin arkadaşı Shetrak’ın olay yerine gelmesini sağladığını, cesedin Dede olduğunu teyit ettiğini anlattı.

Seven, olay yerinde yapacağı işlerin bitmesi üzerine şubeye gittiğini belirterek, şubede bulunan sanık Zekeriya Kurucu’ya, bir önceki gece nerede olduğunu sorduğunu anlattı.

Sorusu üzerine, Zekeriya Kurucu’nun, “O’nu biz kaçırdık, ne olduysa anlatayım” dediğini kaydeden Halil Seven, Zekeriya Kurucu’ya kanuni ihtarda bulunduğunu ve gönüllü verdiği 7 sayfalık ifadesini temin ettiğini mahkemeye aktardı.

Yargıç, mesai bitimi nedeniyle davayı, 23 Ekim 2018’e tehir etti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER