banner6

Cinsel saldırıya maruz kalan kadınlar susmamalı

banner37

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar: Cinsel saldırı suçları maalesef toplumda gittikçe yayılıyor. Cinsel saldırıya maruz kalan kadınların zaman zaman susmayı tercih ettiği veya toplum baskısından mahkeme aşamasında şikayetlerini geri çektiği görülüyor. Bu tür cinsel saldırılara maruz kalan kadınların zanlılardan daha cesaretli olması gerekiyor.

Cinsel saldırıya maruz kalan kadınlar susmamalı
banner151 banner143

Emine UYSAL

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, 25 yaşındaki tecavüz zanlısını yargılanmak üzere cezaevine gönderirken, cinsel saldırı suçlarının toplumda yaygınlaştığına işaret etti.

Yargıç Tacan Reynar, cinsel saldırıya maruz kalan kadınların susmaması ve saldırganlardan daha cesaretli olması gerektiğini vurguladı.

Reynar, “Cinsel saldırı suçları maalesef toplumda gittikçe yayılıyor. Cinsel saldırıya maruz kalan kadınların zaman zaman susmayı tercih ettiği veya toplum baskısından mahkeme aşamasında şikayetlerini geri çektiği görülüyor. Bu tür cinsel saldırılara maruz kalan kadınların zanlılardan daha cesaretli olması gerekiyor” dedi.

"Cinsel tecavüz", "Cinsel ilişkiye girmek için alıkoyma", "Şiddet tehdidi" ve "Vahim zarar" suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Nebil Aslan, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Zanlının avukatları Cemal Gündüz ile Kaya Muhtaroğlu, davada hazır bulundu.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar'ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü'ne bağlı Adli Şube'de görev yapan polis memuru Aykut Özkan'ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Özkan, zanlının cinsel tecavüz başta olmak üzere 4 ayrı suçla methaldar olduğunu belirtti.

Polis memuru Aykut Özkan, zanlı Nebil Aslan'ın 13 Mart'ta saat 05.00'te önceden tanıdığı 25 yaşındaki H.E'yi evine götürmek amacıyla GH 655 plakalı aracına alıp, Gönyeli Baraj bölgesine götürüp, şiddet kullanma tehdidiyle üzerindeki elbiseleri zorla çıkarıp, cinsel tecavüzde bulunduğunu ve vahim zarara uğrattığını belirtti.

“İfade verdi, suçunu kabul etti”

Polis memuru Özkan, zanlının gönüllü ifadesinde alkollüyken bu suçu işlediğine dair itirafta bulunduğunu ancak yazılı dava tebliğinde suçu kabul etmediğini beyan ettiğini kaydetti.

Özkan, TC uyruklu olan ve işvereni tarafından çalışma izni iptal edilen zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Savcı Behrat Mavioğlu, suçun toplumda infial yarattığına ve suçun ciddiyetine değinip, zanlının hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini istedi. Zanlının avukatları, talebe itiraz etmedi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, zanlının üç ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 10:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104