banner6

Cinsel tecavüz zanlılarından 2’si cezaevinde, biri serbest

banner37

​​​​​​​ Gazimağusa’da 16 yaşındaki kıza, alkol içirtip tecavüz ettikleri gerekçesiyle tutuklanan F.A. ve A.Z.K., hükümsüz tutuklu olarak 3’er ay cezaevine gönderilirken, kıza içki servis eden M.P., 15 bin TL nakdi teminata bağlandı

Cinsel tecavüz zanlılarından  2’si cezaevinde, biri serbest
banner151

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da alkol verip sarhoş ettikleri 16 yaşındaki kıza tecavüz ettikleri gerekçesiyle tutuklanan F.A. ve A.Z.K. ile kapalı olduğu saatte, ortak olduğu işyerinde kıza içki servisi yapan M.P. aleyhine yürütülen soruşturma bitti.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden’in huzurunda ayrı ayrı görüşülen iki duruşmada, zanlılardan 2’si ileride yargılanmak üzere 3’er ay cezaevine gönderilirken, 1’i de 15 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest bırakıldı.

Dünkü teminat duruşmasında, Savcı Fırat Kızıltunçlar, meselenin olgularını aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Löğmen Yücetürk’ü yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Löğmen Yücetürk, Gazimağusa’da meydana gelen, 26-27 Kasım 2021, 04.00 ile 07.30 saatleri arasında, F.A. ve A.Z.K.’nin “Cinsel tecavüz”, “Özel hayatın gizliliğini ihlal”, M.P.’nin ise “Cinsel saldırı” ve “18 yaşındaki küçüklere alkollü içki satma” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Löğmen Yücetürk, zanlı F.A. ve A.Z.’nin, 16 yaşındaki kızı,  Gazimağusa’nın suriçindeki bir işletmede konsere götürüp, rızasıyla alkol almasını sağladıktan sonra, önce bölgede bulunan bir bara ardından da M.P.’nin ortağı olduğu ve bahse konu konserin verildiği kapalı olan işletmeye götürüp, yine rızasıyla bol miktarda alkol almasını sağladıklarını anlattı.

Yücetürk, zanlıların, sarhoş olan müştekiyi, 04.30-05.00 saatleri arasında,  müştekinin daha önce hiç girmediği A.Z.’nin Gazimağusa’daki ikametgahına götürüp, F.A. ve A.Z.K.’nin salon içerisinde, 16 yaşındaki kıza,  cinsel tecavüzde bulunduklarını belirtti.

Tanık polis ayrıca, zanlı A.Z.K.’nin tecavüzü telefonuyla video çekerek kayıt altına alıp, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

Müştekinin annesiyle birlikte, 28 Kasım’da polise yaptığı şikayet üzerine, zanlıları, Gazimağusa’da tespit edip derdest emri gereği tutukladığını kaydeden tanık polis, müştekiyi, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirilip,  cinsel tecavüze maruz kaldığını öğrendiğini mahkemeye aktardı.

Tanık polis, tutukladığı zanlıların, polise birer gönüllü ifade verdiğini belirttikten sonra, A.Z.K.’nin işlediği suçu itiraf edip,  müştekiyle, F.A.ile birlikte cinsel ilişkiye girdikleri ve tecavüzü cep telefonuna kaydettiğini itiraf ettiğini söyledi.

Polis, şahadetinin devamında, mahkemeden temin ettiği emir gereği zanlı A.Z.’nin huzurunda, olayın gerçekleştiği ikametgahta arama yaptığını ve incelenmek üzere salondaki 2 adet 2’li koltuğu, 1 adet laptopu ve 1 adet USB’yi bulup emare zapt ettiğini dile getirdi.

Zanlı A.Z.K.’nin emare zapt ettiği cep telefonunda, silinmiş yani çöp kutusu klasöründe bulunan meseleyle ilgili 5 video görüntüsü tespit ettiğini kaydeden tanık polis, zanlılardan DNA içi kan örneğinin yanı sıra, video görüntüleri olan F.A. ve A.Z.K.’den ise mukayese amaçlı,  ses ve görüntü örnekleri alındığını ifade etti.

Tanık polis, bahse konu işyerine ait güvenlik kamera kayıtlarının detaylı bir şekilde incelemeye devam ettiklerini mahkemeye aktardıktan sonra, ciddi suçla ilgili devam eden tahkikatında, zanlıların etki edeceği kısmını tamamladığını belirterek, mahkemeden zanlıları suçtaki rollerine göre teminat bağlamasını istedi.

Zanlı F.A.’yı savunan avukat, cezaevine talebine itiraz etti ve mahkemeye müvekkilinin yargıdan kaçmayacakları hususunda 2 tanık dinletti ve teminat talebinde bulundu.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, talep üzerine, tüm zanlıları KKTC dışına çıkmaktan men edip, bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.

Yargıç Mine Gündüz Serden, M.P.’yi 15 bin TL nakdi teminata bağlayıp, KKTC vatandaşı 2 kefilin lehine 100’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

Mine Gündüz Serden, F.A. ve A.Z.K.’yi ise hükümsüz tutuklu olarak, her ne şart altında olursa olsun 3’er ay Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110