‘Çocuğa cinsel istismar’ suçundan yargılanacak

banner37

Eylül – Kasım ayları içerisinde Hamitköy’deki evine misafir olarak gelen 10 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen F.A., ağır teminat şartlarına bağlanarak serbest bırakıldı

‘Çocuğa cinsel istismar’  suçundan yargılanacak
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   Eylül – Kasım ayları içerisinde Hamitköy’deki evinde, misafir olan ailenin 10 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen F.A., ciddi teminat şartlarıyla yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

   “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Çocuğa cinsel saldırı” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı dün mahkemeye çıkarıldı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Okan Özkoçak, yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

   Özkoçak, zanlı F.A.’nın, Eylül - Kasım 2020 tarihleri arasında Hamitköy’deki evinde, ailesiyle birlikte misafir olarak bulunan 10 yaşındaki kız çocuğuna sağ eliyle cinsel organını okşamak ve dudağından öpmek suretiyle cinsel saldırıda ve istismarda bulunmak suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

   Olayın 13 Kasım 2020 tarihinde polise rapor edildiğini ve zanlının aynı gün mahkeme emriyle tutuklandığını söyleyen Özkoçak, söz konusu meselenin oldukça hassas olduğunu dile getirdi.

   Polis memuru Okan Özkoçak, zanlının Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirildiğini ve cezai ehliyetinin olduğunu belirtti.

   Çocuğun psikolojik sıkıntılar yaşamaya başladığını ve ilaç tedavisine başlandığına vurgu yapan Özkoçak, olayla ilgili bir çocuğun bir de ilk şikayeti yaptığı kişini ifadesinin olduğunu mahkemeye aktardı.

   Özkoçak, zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirterek, yargılanıncaya değin mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Temay Sağer, ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçunun 6 yıla kadar hapis cezası öngören ve Ağır Ceza Mahkemesi’nin kapsamına giren ciddi bir suç olduğuna vurgu yaptı.

   Sağer, ithamı destekleyen şahadete, masumiyet karinesi ve zanlının yasal statüsüne değinerek, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 25 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC’de muteber bir kefilin 200 bin TL’lik, iki kefilin 100’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada üç gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşulları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75