‘Çocuğa tecavüzden’ 4 yıl hapis yatacak

banner37

Gazimağusa’da iki kez cinsel ilişkiye girdiği 14 yaşındaki kız çocuğuyla bir arkadaşının da cinsel ilişkiye girmesini sağlamaktan 20 ay hapse mahkum olan Gökhan Yoldaş’ın cezası Yargıtay Ceza’da 4 yıla yükseltildi

banner87
‘Çocuğa tecavüzden’ 4 yıl hapis yatacak
banner99
banner90

Emine UYSAL ÇALUDA

Mağusa’da geçtiğimiz yıl 14 yaşındaki kızla iki kez cinsel ilişkiye girip, 20 ay hapis cezası alan sanık Gökhan Yoldaş’ın cezası istinafta 4 yıla yükseltildi.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “16 yaşından küçük çocuklara cinsel tecavüz”, “Cinsel dokunulmazlığını ihlal amacıyla alıkoyma”, “Cinsel istismar” ve “Cinsel saldırı” davalarından yargılanan sanık Gökhan Yoldaş, 20 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

KKTC Başsavcılığı, sanığa verilen cezanın alenen az olduğu ve yükseltilmesi talebiyle karara istinaf dosyalamıştı.

Üç yargıçlı Yargıtay Ceza Mahkemesi, KKTC Başsavcılığı’nın talebiyle ilgili kararını dün açıkladı.

Yargıtay Ceza olarak oturum yapan Gülden Çiftçioğlu’nun başkanlığında, Bertan Özerdağ ve Beril Çağdal’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyetinin huzurundaki davada KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz hazır bulundu.

Heyet iki ayrı karar okudu. Gülden Çiftçioğlu, son yıllarda çocuklara karşı işlenen cinsel saldırı suçlarının artış göstermesinin toplumda infial yarattığına vurgu yaptı.

Çiftçioğlu, bu tür suçları işleyen ve işleme eğilimde olan kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici olması gerektiğine işaret etti.

Cezanın aşikar surette az olduğuna karar verip, 7 yıl hapis yatmasına karar verdiğini açıkladı. Diğer kararı okuyan Bertan Özerdağ, önce Bedi’s ormanında ardından da bir otelde 14 yaşındaki çocukla cinsel ilişkiye giren sanığın, arkadaşına otel odasının anahtarını vererek, çocukla cinsel ilişkiye girmesini sağlamasını ve sanıkla müştekinin arasındaki yaş farkını sanığın aleyhine değerlendirdiklerine değindi.

Özerdağ, çocuklara yönelik cinsel suçlardaki artışa ve toplumda yarattığı tedirginliğe dikkat çekip, toplumda tedirginlik yaratmakta olan bu tür suçlara karşı ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Her iki kararda da çocuklara karşı işlenen cinsel suçlarda rıza aranamayacağına ve bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olanlara karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Heyet, oybirliğiyle Başsavcılığın dosyaladığı istinafı kabul edip, oyçokluğu ile sanığa 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner109