‘Darp’ zanlılarından 5’i tutuklu 3’ü tutuksuz yargılanacak

banner37

Ülkemizde öğrenim gören ve ev basıp, yine üniversite öğrencisi olan bir kişiyi feci şekilde döven 8 kişi teminat duruşmasına çıkarıldı

‘Darp’ zanlılarından 5’i tutuklu  3’ü tutuksuz yargılanacak
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA
 

   Gönyeli’de zanlı 1 Rawan Jamal Yousef Khıdır, kendisiyle tartıştığı gerekçesiyle yanına 7 kişiyi daha alıp, Mostafa Ashraf Kamal Fouad Ahmed’in ikametgahını basıp, demir sopa, zincir ve kemerle feci şekilde darp eden zanlılar teminat duruşmasına çıkarıldı.
   Zanlı 1 Rawan Jamal Yousef Khıdır, zanlı 2 Mohamed Jamal Yousef Khıdır, zanlı 3 Mohamed Othman Shareef, zanlı 4 Haitham Abo Husseın, zanlı 5 Flafe Mohammad, zanlı 6 Abdullah Abudaqqa, zanlı 7 Muhaned Alhamdı ve zanlı 8 Halil Yıldız’in, Ahmed’in evine izinsiz girip, demir sopa, zincir, kemer ile vurup, yumruk ve tekme ile darp ettikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı.
   “Mülke tecavüz”, “Kanunsuz bıçak taşıma” ve “Tecavüzkar alet taşıma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis çavuşu Ozan Avcı’yı dinletti.
   Mahkemede yeminli şahadet veren Avcı, 8 zanlının 20.08.2020 tarihinde saat 15.30 raddelerinde müşteki Mostafa Ashraf Kamal Fouad Ahmed’e ait Gönyeli adresindeki ikametgaha açık olan kapısından giren zanlıların, zanlı 1 Rawan Jamal Yousef Khıdır ile tartıştığı gerekçesiyle, ellerinde tecavüzkar alet olarak bulunan demir sopa, zincir ve kemer ile müştekiye vurduklarını, ayrıca yumruk ve tekme ile de darp ettiklerine vurgu yaptı.

banner134
 

Evden hırsızlık yapmadıkları anlaşıldı

   Polis çavuşu Ozan Avcı, zanlıların, konu ikametgah içerisinde bulunan, markası meçhul beyaz renk güneş gözlüğü ve bir adet içinde 300 TL bulunan para kumbarasını sirkat ettiklerine dair şikayetin yalan olduğunun belirlendiğine vurgu yaptı.

   Avcı, şikayetçi olan Mostafa Ashraf Kamal Fouad Ahmed’in tutuklandığını ve aleyhine de “Amme Fesatçılığı” suçundan dava getirileceğini kaydetti.

   Avcı, ayrıca adı edilenlerin tasarruflarında kanunsuz olarak bulundurdukları bir adet bıçağın bulunduğunun öğrenilmesi üzerine, zanlıların olay esnasında taşımakta oldukları gri renk zincir, ağız uzunluğu 12 toplam uzunluğu ise 25 santimetre olan sustalı bıçağın, bir adet kahverengi renk kemerin, zanlılar 1, 2 ve 3’e ait dairede yapılan aramada tespit edilerek emare zapt edildiğine vurgu yaptı.
   Avcı, meseleyle ilgili olarak başlatılan tahkikatın tamamlandığını belirterek, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.
   Yargıç Temay Sağer, zanlılar 1,2,4,6 ve 7’nin davalarında hazır olmalarını sağlamak amacıyla yasal statüleri ve askıda bulunan davalarını dikkate alarak, bir ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmelerine emir verdi.
   Sağer, zanlılar 3, 5 ve 8’in yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 5 biner TL, zanlı 3’ün 7 bin 500 TL nakit teminat yatırması, üç zanlı için de ikişer kefilin 50’şer bin TL değerinde kefil kefaleti imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.
Sağer, “Amme fesatçılığından” teminata çıkarılan Mostafa Ashraf Kamal Fouad Ahmed'in ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, üç bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 50 bin TL değerinde kefil kefaleti imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75