banner6

Dava karar için süresiz ertelendi

banner37

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet vermekten bir yıl hapis cezasına çarptırılan Oya Göz’ün istinafı görüşüldü

Dava karar için süresiz ertelendi
banner99

Emine UYSAL

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet vermekten bir yıl hapis cezasına çarptırılan Oya Göz’ün istinafı görüşüldü ve dava karar için süresiz ertelendi.

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazası davasında yargılanan ve bir yıl hapis cezasına çarptırılan Oya Göz “Mahkumiyetin bozulması” veya “Ceza süresinin düşürülmesi”, savcılık ise “Mahkumiyetin onaylanması” ve “Cezanın artırılması” için istinafa başvurmuştu.

Yargıtay Ceza olarak oturum yapan Ahmet Kalkan’ın başkanlığında, Gülden Çiftçioğlu ve Bertan Özerdağ’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyeti, davayı kararı okunmak üzere süresiz erteledi.

Cuma Mağusalı’nın ailesi dün davanın duruşmasını takip etti.

Oya Göz, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazası davasında 31 Mart’ta yargılanıp, aleyhine getirilen 7 davadan da suçlu bulunup, ‘oyçokluğu’ kararı ile bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Başkan Ömer Güran ve Yargıç Gökan Asafoğulları, sanığın 1 yıl hapis cezası yatmasına karar vermişti.

Yargıç Meltem Dündar ayrı bir ceza kararı üreterek, sanığın 6 ay hapis yatmasını adil bulduğunu açıklamıştı.

Dündar, Cuma Mağusalı’nın katkısal kusurlarının oldukça fazla olduğuna değinip, Mağusalı’nın 83 metreyi 100 kilometre hızla kat ettiğini, 50 kilometre sürat tahdidi olan yolda iki katı hızla 100 kilometre ile seyrettiğini, araç geçilmeyecek yerde araç geçtiğini ve kavşağa yaklaşırken süratini salim hadde indirmediğine dikkat çekmişti.

Kararda yetkililerin ihmaline dikkat çekilmişti

Başkan Ömer Güran, konu kazanın meydana geldiği Belediye Bulvarı’nda olan eksiklere şu sözlerle dikkat çekmişti:

“Kazanın vuku bulduğu mahalde sağa dönülemez levhası yok. Yol ortasındaki refüj çizgisi kalıntıdan ibaret. Yol güzergahındaki sol şeritlerde araçlar park yapıyor, kural ihlalleri yapılarak araçların sağa, sola dönüşler yaptığı ve yolun çift şerit özelliğini kaybettiği açıkça görülüyor. Konu yolda can kaybı olmasına rağmen, başka kazaların da olmasına rağmen, hiçbir tedbir alınmaması, yoldaki çizgilerin boyanmaması, kavşaklara sağa dönülemez levhaları konulmaması, hiçbir denetim olmaması, bu yolu kazalara davetiye çıkarırcasına bırakılması düşündürücüdür. Düşündürücü olmaktan öte, yetkililerin ciddi bir ihmali olduğunu söylemekten çekinmeyeceğiz.”

Başkan Ömer Güran, Cuma Mağusalı’nın konu yolda 50 kilometre sürat tahdidi ve kasislere rağmen aşırı süratli araç kullandığını ve kavşağa 91 metre kala araç sağlayarak, kavşağa geldiğinde de süratini artırarak, kazaya davetiye çıkardığına vurgu yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104